dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Věro, jak to děláte? Blahopřejeme! Pražská patriotka oslavila sté narozeniny
Stoleté oslavenkyni přeje starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Foto: archiv

Věro, jak to děláte? Blahopřejeme! Pražská patriotka oslavila sté narozeniny

Mimořádné životní jubileum oslavila ve středu 6. ledna Věra Šťastná, nejstarší občanka Prahy 7. Ke stým narozeninám jí přišli popřát také zástupci radnice sedmé městské části v čele se starostou Janem Čižinským. 

„S paní doktorkou Šťastnou jsem strávil velmi příjemné chvíle. Je hrdou sedmičkovou patriotkou. Obdivuji její životní elán a aktivitu. Dodnes chodí na procházky do Stromovky nebo do kostela. Navštěvuje také galerie a těší se na letošní výstavu k 700. výročí narození Karla IV.,““ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

MUDr. Věra Šťastná se narodila a celý život prožila v Praze 7. V dnes již zaniklých Zátorách  chodila do školy kolem sochařské dílny, kde tehdy kameníci pracovali na zakázce architekta Josipa Plečnika, kterého prezident T. G. Masaryk najal na obnovu Pražského hradu. 

Maturovala v roce 1935 na gymnáziu v Dušní ulici, dále pokračovala ve studiu medicíny na vysoké škole. Kvůli uzavření škol za druhé světové války musela studium na pět let přerušit. V této době pracovala pro Nemocenskou pojišťovnu.

Po válce, jako jedna z mála z ročníku, studium úspěšně ukončila a nastoupila na infekční oddělení do nemocnice Na Bulovce. Od roku 1953 pracovala jako obvodní pediatr pro Prahu 7 v rámci Školní zdravotní služby a jako školní lékař pro základní školy.

V roce 1948 se vdávala v kostele sv. Antonína. V manželství se jí narodily dvě dcery, je babičkou dvou vnoučat a prababičkou tří pravnoučat. K narozeninám dostala od radnice květinu, dort, pamětní list a knihu o Praze 7.


Další články
Nahoru