dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Praha 2 vystavuje návrhy budoucího pomníku Milady Horákové
Výstava modelů pomníku Milady Horákové na radnici Prahy 2. Foto: Lukáš Nestor

Praha 2 vystavuje návrhy budoucího pomníku Milady Horákové

Na radnici Prahy 2 se v pondělí konala vernisáž výstavy modelů pomníku Milady Horákové. Pomník by měl ve spolupráci Klubu dr. Milady Horákové a druhé městské části vzniknout v zahradě Ztracenka.

Vernisáž zahájil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek, za Klub dr. Milady Horákové promluvila Jitka Titzlová. Nechyběl architekt Michal Gavlas, podle jehož studie byla zahrada Ztracenka zrekonstruována, nebo čestný občan Prahy 2 akademický malíř Petr Pavlík.

Do soutěže vypsané klubem před rokem se přihlásilo 25 autorů, na výstavě je 18 návrhů. Byly udělena jen dvě třetí místa, první ani druhé vyhlášeno nebylo. Návrhy jsou v drtivé většině figurální, několikrát umělci vybrali dítě, buď samotné, nebo s postavou ženy.

Figurální je i jeden z oceněných návrhů, busta Daniely Kartákové, druhý oceněný projekt vytvořili sochař Ladislav Sorokáč a architekt Ondřej Tuček. Na výstavě mohou návštěvníci hlasovat o tom, který návrh se jim líbí.

Poslední slovo v tom, který z modelů bude ve Ztracence stát, bude mít Klubu dr. Milady Horákové jako investor akce po dohodě s Prahou 2 a památkáři.

milada-horakova-modely-1-nahled Na výstavě je zveřejněno i číslo účtu, na nějž mohou návštěvníci výstavy přispět finančním darem ke vzniku pomníku.

milada-horakova-modely-2-nahled Připravena je i hlasovací urna, do níž může každý vložit lístek s číslem modelu, jenž se mu líbí nejvíc, a pomoci tak Klubu dr. Milady Horákové v rozhodování.

Výstava bude k vidění v 1. patře radnice na náměstí Míru do 31. ledna.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru