dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Věřím, že se bude lidem Prodaná nevěsta moc líbit, zve do Šárky operní sólista Aleš Briscein
Aleš Briscein v roli Jeníka (s fialovým šátkem) a Luděk Vele jako Kecal (s červenou stužkou). Foto: archiv

Věřím, že se bude lidem Prodaná nevěsta moc líbit, zve do Šárky operní sólista Aleš Briscein

Opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta rozezní již v neděli 1. září ve 14 hodin Šárecké údolí. Server Pražský patriot si povídal nejen o této akci s operním sólistou Alešem Brisceinem, představitelem Jeníka. „Přeji divákům, ať se jim letošní Prodaná nevěsta moc líbí,“ řekl.

Již jste někdy vystupoval pod širým nebem?
Ještě jako student na konzervatoři jsem účinkoval v mezinárodním projektu oper Aida a Nabucco a měl jsem tu krásnou možnost vystoupit v nejrůznějších evropských open air arénách. Byl to tehdy pro mě velký zážitek, stát na scéně s úžasnými operními zpěváky, ale také i s živými zvířaty, která byla součástí našeho projektu.

Těšíte se na vystoupení v přírodním divadle v Šárce?
Hned při prvním představení už před devíti lety se stala památná moje věta. Když mi režisérky Prodané nevěsty říkaly, že budu přicházet mezi diváky po velké stráni, a ať si dám pozor na možný velký počet hostů, tak jsem odpověděl, že se těch všech 50 diváků, co asi dorazí do přírodního divadla v Šárce, snad nepošlape. Mnohokrát jsem si na tento vtípek vzpomněl. Diváci si za ty roky vytvořili určitý vztah k tomuto prostředí a já se sem každý rok hrozně moc těším! Kde jinde zažijete návštěvu na představení přes 10 000 diváků?

V čem je opera v takovém prostředí specifická?
opera-v-sarce-nahled V běžném amfiteátru, nebo i v uměle vytvořeném hledišti třeba na hradech a zámcích, jsou prostory a sedadla uspořádány tak, aby vyhovovaly pokud možno co nejvíce potřebám klasického představení.

V Šárce si ani neuvědomíte, že sedíte v prostoru krásného přírodního divadla, kde sice už nejsou původní zapuštěné dřevěné sedačky a kde sedí lidé namačkáni na zemi mezi stromy. To je zcela výjimečná kulisa v prostoru, kam se v dávné minulosti běžně chodilo na operu v počtu desítek tisíc návštěvníků. To je třeba několikrát vyprodaná Sazka aréna.

Uslyší diváci ze vzdálenějších míst dobře?
Za ty roky, co se produkce v Šárce konají, se už podařilo poměrně dobře vybalancovat zvuk, aby i diváci ve větší vzdálenosti měli možnost si představení dobře užít a nebyli ochuzeni o hudební složku opery. Samotná příprava je velmi náročná a už od čtvrtka se technika staví a technici musí vylézt na spoustu stromů, kde musí nainstalovat bedny pro odposlech. Takže technicky by to mělo být v největší možné kvalitě.

Jaká je Vaše nejoblíbenější role?
V poslední době mě potkalo mnoho nových a krásných rolí. Od Romea až po Lohengrina. Jsou přede mnou nové výzvy a nabídky z německy mluvících zemí, tak se na ně velmi těším. Nabídky ze zahraničí se nedají odmítnout, takže jim většinou dávám přednost i já. Když je ale možnost, tak rád přijmu nabídku i z domova. Účinkování v Šárce je toho důkazem a vlastně můj první Princ v Rusalce byl po mé zahraniční premiéře tady v Šárce.

Moc rád tady zpívám české opery. A Jeník v Prodané nevěstě je určitě jednou z mých nejoblíbenějších rolí, protože jsem ho zpíval mnohokrát i v zahraničí. Je taková škoda, že si více nevážíme našeho hudebního klenotu a na hracích plánech divadel jsou v tak malém počtu.V minulé sezoně jsem po delší době zpíval Smetanovu operu Dvě vdovy v Národním divadle Praha,kterou jsem už zpíval před tím ve francouzském Nantes.

Co jste říkal ohlasům na operu?
Reakce v médiích na tak krásnou naši operu mě hluboce zklamala. Tolik až nepřátelských reakcí se nevidí ani v zahraničí. Ve Francii sklidila přitom velký úspěch. Venku jsou lidé více pyšní na svoji národní hudbu a velmi si více zakládají na tom, aby národní hudba zněla pravidelně v jejich divadlech.

S kým se Vám při vystupování v Šárce nejlépe spolupracuje?
prodana-plakat-nahled V průběhu let se v Šárce vystřídalo spousta sólistů, ale jádro zůstalo skoro stejné. Produkce spoléhá na svůj okruh zpěváků, který byl u zrodu této myšlenky. S kolegy se běžně potkáváme i při jiných inscenacích, takže atmosféra je velmi přátelská. S postupem let se jen občas přemění charaktery jednotlivých postav,ale jinak vše běží v normálních kolejích.

Kde a v jakých rolích Vás mohou lidé v současnosti vidět?
V současné době hraji omezený počet představení v Národním divadle a v Státní opeře Praha, abych měl aspoň částečný kontakt s hudbou u nás doma. Už od poloviny září se vracím do Berlína na novou produkci Cosi fan tutte a kde jsem v minulé sezoně účinkoval v Čajkovského opeře Mazepa.

Pak doufám stihnu dostudovat v Ostravském národním divadle B. Martinů operu Mirandolina a v sezoně budu pokračovat v Grazu, kde mě čeká nová produkce Janáčkovy Jenůfy-role Laca. Pak budu mít turné s Rusalkou po Evropě a konec sezony zakončím ve Frankfutu n/M v Janáčkově opeře Výlety pana Broučka v roli Mazala.

Jaké máte plány do trochu vzdálenější budoucnosti?
Nevím, jestli mi zbude čas ještě nazkoušet Rusalku pro letní festival v Krumlově, ale kalendář mám už do roku 2016 a je třeba také někdy odpočívat.

kniha-divadlo-v-sarce-nahled

Kniha Divadlo v Šárce

Co byste na závěr vzkázal návštěvníkům opery Prodaná nevěsta?
Přeji divákům, ať se jim letošní Prodaná nevěsta moc líbí a vřele jim doporučuji možnost si zakoupit knihu, která vznikla právě ke 100. výročí založení divadla v Šárce.

Autorkami jsou Jana Divišová, René Nachtigallová a Taťána Součková. Kniha mapuje i s krásnými fotkami historii divadla až do současnosti a bude se moci prodávat přímo na místě.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru