dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Veřejnost navrhuje úpravy prvního sídliště na Černém Mostě
Plácky mezi domy na sídlišti může oživit například malé hřiště. Foto: IPR

Veřejnost navrhuje úpravy prvního sídliště na Černém Mostě

Obyvatelé Prahy 14 začali s odborníky diskutovat o oživení prvního sídlištního vnitrobloku v metropoli. Obnova se bude týkat Vybíralovy ulice na Černém Mostě, kde žije 3500 obyvatel. Lidé mohou navrhovat, jak řešit živelné parkování, jaký přístup zvolit k zeleni a trávení volného času na sídlišti. Na základě pilotního projektu chce magistrát revitalizovat další zanedbaná sídliště.

„Příští dva měsíce čekají obyvatele Vybíralovy ulice kromě výstavy také úvahy jak oživit jejich sídlištní vnitroblok. Během letních prázdnin pak navrhneme plán revitalizace, který budeme ještě ladit s odborníky a politiky i místními," uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček.

Na podzim bude dokončen koncept, který na začátku roku 2017 projednají radní. Vedle plánovacích diskuzí o budoucnosti lokality čeká místní výstava o životě na sídlišti, sousedská slavnost nebo gastronomický festival.

Při přípravě projektu čerpali odborníci inspiraci v Barceloně, kde regionální vláda takto obnovila stovku lokalit. Vybavila dětská hřiště a vybudovala nová komunitní centra s programem pro děti a dospělé.

V Praze jsou desítky sídlišť, v nichž žije několik set tisíc obyvatel. Za největší je považováno Jižní Město, kde bydlí zhruba 80 000 lidí. Nejvíce sídlišť bylo postaveno v 60. až 80. letech minulého století.


Další články
Nahoru