Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie Jarovské třídy.

Zapojení veřejnosti bude probíhat v několika fázích. Výsledky participace budou známy a do studie zapracovány na podzim 2021.

Jarovská třída využije koridor bývalé železniční trati a nabídne nové propojení především pro veřejnou tramvajovou dopravu, pěší, cyklisty a také pro automobilovou dopravu, čímž přispěje k rozvedení dopravy mimo stávající přetížené komunikace.

Bude koncipována tak, aby Žižkovu přinášela i jiné benefity než pouze dopravní. Důraz je kladen na její městský a městotvorný charakter, na zachování propojení obytných a přírodních ploch a doplnění sítě ulic a pěších i cyklistických cest. V plánu je také nová výsadba stromů s novou cyklostezkou.

Důležitou součástí přípravy Jarovské třídy je i zapojení veřejnosti, tzv. participace. Cílem je úprava existujícího rozpracovaného návrhu na základě informací, podnětů a požadavků veřejnosti, a to především místních obyvatel.

Participace proběhne v několika krocích, například jako online setkání, diskusní a komentované vycházky či dotazníkové šetření.

Veřejnost se může vyjádřit například k umístění a podobě přechodů a tramvajových zastávek, k pěší promenádě s cyklostezkou, k charakteru výstavby podél budoucí komunikace, k využití a podobě zeleně nebo k zřízení speciálních stanovišť a ochraně existujících útočišť pro faunu a flóru.

Návrh změny územního plánu je nyní podrobněji prověřován v rámci dopravně-urbanistické studie Jarovská třída, kterou pořizuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) na základě usnesení Rady hl. m. Prahy.

Na studii pracuje mezioborový tým z ateliéru Jana Kasla a společnosti SATRA s předpokládaným termínem odevzdání do podzimu 2021. Studie bude následně sloužit jako podklad pro navazující projektovou dokumentaci pro získání územního rozhodnutí, kterému musí předcházet schválení změny územního plánu.  

Výsledky participace budou zpracovány v průběhu léta a prezentovány na podzim v Centru architektury a městského plánování (CAMP) při prezentaci finální studie. Datum bude upřesněno v průběhu léta i s ohledem na probíhající protipandemická opatření. Samotnou realizaci Jarovské třídy můžeme očekávat v horizontu 5–10 let.
Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru