Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Veřejnost může navrhnout, kam v Praze rozmístit v ulicích židle a stolky
Projekt byl zahájen v době, kdy stála v čele Prahy primátorka Adriana Krnáčová a ředitelem Institutu plánování a rozvoje byl současný námětek primátora Petr Hlaváček. Foto: archiv MHMP

Veřejnost může navrhnout, kam v Praze rozmístit v ulicích židle a stolky

Pražané mohou navrhnout, kam rozmístit na veřejných prostranstvích nově židle a stolky. Své podněty mohou posílat městské organizaci Kreativní Praha. V tiskové zprávě to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Cílem projektu je rozšířit možnost odpočinku ve městě a oživit vybraná místa. Židle a stolky se v ulicích či na náměstích na popud magistrátu poprvé objevily v roce 2016. V poslední sezóně byly na 86 místech. 

Do otevřené výzvy se mohou až do 20. ledna přihlásit občané, spolky, kulturní instituce či další organizace, které mají zájem o umístění nového mobiliáře pro veřejnost ve své blízkosti.

 „Pražské židle & stolky jsou ojedinělým a oblíbeným projektem ve veřejném prostoru. Od svého vzniku se těší veliké oblibě a každý rok zájem strmě roste. Jsem ráda, že se mobiliář nenachází pouze v historickém centru, ale že ho mohou Pražané využít i na sídlištích a mimo centrální části města,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Ikonické černé židle a stolky se v loňské sezóně objevily na rekordních 86 místech metropole. Obyvatelé i návštěvníci Prahy se na židle mohli posadit v městských ulicích, na náměstích, v parcích nebo kulturních a komunitních prostorách.

Projekt Pražské židle & stolky vznikl v roce 2016 a byl vytvořen na půdě Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V současné době funguje pod vedením Kreativní Prahy – městského zapsaného ústavu, který se věnuje rozvoji kultury a podpoře kulturních a kreativních odvětví.

Letošní sezóna přinese také několik rozšíření. Na vybraných místech byly židle a stolky již dříve doplněny také lehátky – například v Anežském klášteře či na ostrově Štvanice se tato novinka velmi osvědčila – a proto se i letos počty lehátek budou zvyšovat.

Další novinkou v minulém roce byl zimní provoz, kdy na některých místech židle zůstaly dosud a lidé je mohou používat celoročně. I tato forma projektu bude letos pokračovat.


Autor: Jan Puci

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru