dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C

Veřejná debata Invalidovna, jak dál? Už dnes

Dnes odpoledne se uskuteční debata „Invalidovna – jak dál?“. Svou účast přislíbíli mj. místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus, náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda, náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská, Nisan Jazairi z Iniciativy pro Invalidovnu a urbanista Igor Kovačević. Debata se uskuteční od 17 do 19 hodin v budově Českého rozhlasu Regina (Hybešova 10, Praha 8-Karlín).

Tématem debaty je využití budovy karlínské Invalidovny z pohledu různých subjektů, státních i soukromých, organizací a iniciativ. „V letošním roce proběhl neúspěšný pokus o prodej tohoto barokního skvostu. Už v červnu 2016 jsem napsal dopis ministrům české vlády, aby se pokusili najít nový život pro Invalidovnu s tím, že by zůstala ve státních rukou. Cílem je co nejdříve probudit tuto dlouhodobě spící budovu a otevřít jí široké veřejnosti,“ říká zástupce starosty Prahy 8 Petr Vilgus.

„Invalidovna je rozsáhlá budova, kde se mohou potkávat různé způsoby využití a přitom si navzájem nepřekážet. V minulosti jsem podporoval snahy filozofické fakulty UK získat Invalidovnu jako vysokoškolský kampus. Tato forma využití však už dnes není aktuální.

Líbilo by se mi zde muzeum rakousko-uherské minulosti českých zemí, galerie fotografa Josefa Sudka, galerie a výstavní prostory současného umění, učebny architektornické šloly či domu dětí a mládeže, prostor pro občanské aktivity. A také kanceláře a drobný obchod, aby se Invalidovna stala místem, kam obyvatelé Karlína a celé Prahy mají potřebu chodit,“ hovoří o své vizi pro Invalidovnu místostarosta osmé městské části Petr Vilgus.

Invalidovna byla postavena Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem v letech 1731–1737 jako ubytovna válečných invalidů. Základní kámen byl položen za účasti císaře Karla VI. 15. srpna 1732. Stavba byla realizována z prostředků nadace hraběte Petra Strozziho. Jako domov pro invalidy sloužila až do 20. století.

Deset let svého života zde strávil jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek, který se zde po ztrátě ruky v 1. světové válce naučil v rámci rekvalifikace fotografovat. Do roku 2014 zde byl umístěn vojenský archiv, po jeho odstěhování nemá Invalidovna stálé využití. V minulosti byl plán na využití budovy jako vysokoškolského kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ta však po letech čekání vyřešila své potřeby koupí jiné stavby.


Praha pomáhá v integraci dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem

Dnes ve 20:27

Školy a školky na území hlavního města mohou žádat o další podporu z Operačního programu Praha – pól růstu České republiky (OP PPR) v rámci vyhlášené výzvy na podporu mateřských, základních a středních škol, především ve vztahu k vytváření inkluzívního prostředí a k začleňování dětí, žáků a...

Záhady lidského srdce. Jak poznat, když volá o pomoc? Přednáška pro veřejnost zdarma

Dnes v 19:48

V kině Atlas se 30. listopadu od 14:30 koná přednáška a beseda s MUDr. Petrem Malcem věnovaná lidskému srdci a tomu, jak poznat, když volá o pomoc. Přijďte se dozvědět víc a ptát se na to, co vás zajímá. Akce je zdarma.

Pražský radní chodí do několika škol

Dnes v 17:59

Třídy základních pražských škol, jejichž žáci se zúčastnili výtvarné soutěže „Městská policie očima dětí“ k 25. výročí Městské policie hlavního města Prahy, začínají tento týden své vyučování za přítomnosti nečekané návštěvy. Pražský radní Libor Hadrava plní svůj slib a na jejich půdě předává...

V ulici Bronzová nepoteče voda

Dnes ve 14:48

Od 8 do 16 hodin bude zítra přerušena dodávka pitné vody v ulici Bronzová 2026/33; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Aspoň na víkend vstupte do říše pohádek

Dnes ve 13:44

V Českém muzeu hudby se v sobotu 25. listopadu od 13 do 17 hodin koná další akce z cyklu Aspoň na víkend. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na velké dobrodružství a setkání s pohádkovými bytostmi. Během zábavného odpoledne křížem krážem procestují svět pohádek a vyzkouší si tak svoji odvahu...

Buď režisérem svého života. Schola Pragensis 2017

Dnes ve 13:35

Přehlídka středního a vyššího odborného školství Schola Pragensis má letos již 22. ročník. Její motto „Buď režisérem svého života“ je určeno především žákům 9. tříd základních a speciálních škol, kteří se právě teď rozhodují jaký studijní či řemeslný obor vybrat. Samotná přehlídka nabízí i kurzy,...

Kouřovou metodou odhalily PVK 26 závad na připojení ke kanalizační síti

Dnes ve 13:17

Pražské vodovody a kanalizace v letošním roce zintenzivnily průzkum splaškových stok, kanalizačních přípojek a vnitřní kanalizace nemovitostí pomocí tzv. kouřové metody. Důvodem je přetěžování čerpacích stanic a pobočných čistíren odpadních vod.

Praha přebírá štafetu od Vídně, příští rok bude hostit konferenci zaměřenou na oblast center sdílených služeb

Dnes ve 12:08

Praha byla vybrána jako další z měst, kde se příští rok uskuteční konference center sdílených služeb. Pomyslnou pořadatelskou štafetu pro rok 2018 přebírá od Vídně. 

Začíná festival Den flamenka

Dnes v 09:42

Oslavy Mezinárodního dne flamenka, které vypuknou v Praze již 23. listopadu, prohřejí a rozpálí chladný pražský podzim andaluským sluncem, vášní a temperamentem. 

Praha – Koloděje: Přerušení dodávky vody

Dnes v 09:25

Zítra 23. listopadu bude od 8 do 15 hodin přerušena dodávka pitné vody v ulicích: Panenky; Za vinicí; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Fenomén Masaryk: Přednáška v muzeu zdarma

Dnes v 09:22

Tatíček nebo první český feminista? Největší Čech nebo „ohavný zrádce národa“? Zakladatel státu nebo rozbíječ monarchie? Individualista nebo vůdce milionů?

Centrum moderní neurorehabilitace ERGO Aktiv otevře dveře

Dnes v 08:34

Den otevřených dveří ERGO Aktivu se bude konat ve čtvrtek 23. listopadu. ERGO Aktiv je centrum moderní neurorehabilitace, kam dochází lidé po mozkových příhodách a získaném poškození mozku.

Nad den pod zem: Tajemné podzemí Prahy

Dnes v 07:57

V sobotu 25. a v neděli 26. listopadu se v rámci projektu Nad den pod zem podívejte do unikátních prostor pražského podzemí.

Další krátké zprávy
Nahoru