dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Verdikt soudu: Za usmrcení studentky autem by měl jít na sedm let do vězení
Soud rozhodl o trestu pro obžalovaného mladíka. Foto: Freeimages

Verdikt soudu: Za usmrcení studentky autem by měl jít na sedm let do vězení

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes poslal na sedm let do vězení čtyřiadvacetiletého Marka Půčka za tragickou nehodu na Smíchově. Loni v srpnu autem usmrtil jednadvacetiletou dívku na autobusové zastávce na náměstí Kinských a od nehody utekl. Podle rozsudku si za volant sedl pod vlivem alkoholu. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. Obhájkyně a státní zástupkyně si nechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda odvolání podají. Mladíkovi hrozilo až osm let vězení.

Soudkyně Iva Fialová uznala Půčka vinným, že jel pod vlivem alkoholu a neposkytl pomoc vážně zraněné dívce, kterou z nedbalosti usmrtil. Alkohol prý sice nebylo možné objektivně zjistit z jeho krve a moči, opilost ale vyplývá ze svědeckých výpovědí, kamerového záznamu z restaurace i účtenky. Podle verdiktu nebyl způsobilý k jízdě na základě „řetězce nepřímých důkazů, které do sebe zapadají".

Půček měl podle Fialové po nehodě hlavně starost o své auto, psa, kterého vezl s sebou, a útěk. „Jeho zájmy převážily nad zájmy poškozené," dodala. Také u něj prý nezaznamenala při soudním jednání lítost a sebereflexi.

Soudkyně označila některé argumenty obhajoby jako absurdní. Například tvrzení, že dívka mohla před autem uskočit, jak to udělali ostatní lidé na zastávce. „Chodník je pro chodce. Není povinností sledovat, jestli nejede někdo opilý autem, a uskakovat," zdůraznila.

Fialová potrestání označila jako přísné, odpovídá prý ale závažnosti tragédie a má také sloužit jako varování, že stát nebude tolerovat jízdu v opilosti a utíkání od nehody. „Soud chce věřit, že obžalovaný po vykonání trestu začne jinak a lépe," dodala.

Státní zástupkyně navrhovala Půčkovi trest osm let. Obžaloba ho viní z nedbalostního usmrcení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Půček se po útěku od nehody, která se stala brzy ráno 5. srpna, přihlásil policii až 16 hodin po tragédii. Vzhledem k časovému odstupu bylo jeho toxikologické vyšetření v pořádku.

Podle žalobkyně Jany Schröderové se prokázalo, že Půček večer a v noci před nehodou slavil narozeniny a vydatně pil alkohol. V minulosti již měl problémy se zákonem a byl v podmínce za rozbíjení aut a výloh. Také má 11 záznamů o přestupcích, například kvůli překročení rychlosti, ohrožení řidiče při přejíždění z pruhů nebo telefonování při jízdě. Jednou již také přišel o řidičský průkaz. Pro Půčka tak podle žalobkyně není jediná polehčující okolnost.

Půček tvrzení o opilosti odmítá. Poseděl prý sice s přáteli, večer ale údajně vypil jen dvě malá piva, jinak samé nealko. Zatáčku podle svých slov nezvládl, protože měl v autě psa, který mu skočil na sedačku spolujezdce.

Půčkova obhájkyně Milena Arnoštová tvrdí, že o střetu s dívkou nemusel vědět. Dívka údajně také mohla uskočit, jak to udělali ostatní lidé na zastávce, kteří později svědčili u soudu. Půček prý tragédie lituje a útěk vysvětluje tím, že zpanikařil. Navrhovala pro něj mírnější trest i podmínku.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru