Věra Picková a Václav Zítek. Čestní občané Prahy 10 in memoriam
19. ledna 2018 07:25
Paní Věra Picková se narodila 25. 10. 1919. Ihned od počátku protektorátu a německé okupace našich zemí se Věra Picková zapojila do odbojové činnosti. Za „činnost nepřátelskou Říši“ byla od roku 1940 vězněna v koncentračním táboře v Ravensbrücku, kde prožila úděsných pět let, až do osvobození v roce 1945.
V koncentračním táboře se sblížila s lidickými ženami, sblížila se také s novinářkou, protifašistickou bojovnicí a zastupitelkou Ústředního pražského zastupitelstva Jožkou Jabůrkovou, která byla v tzv. táborovém bunkru německými nacisty brutálně ubita.
Věra Picková zaujala v koncentračním táboře místo ve zdravotní sekci, a tím pomohla zachránit mnohé vězeňkyně od smrti nebo deportace například tím, že ženám diagnostikovala chorobu, s níž musely zůstat na marodce.
Vděčnost a úctu Věře Pickové za její nezlomný antifašismus a celoživotní aktivismus vyjádřili i pokrokoví Němci, kteří v jednom místě obnoveného Růžového sadu zasadili růži pojmenovanou Viera. Sama paní Picková byla organizátorkou sbírky na podporu obnovy mezinárodního Parku růží v Lidicích.
Od osvobození a vítězství nad fašismem až do konce svého plodného života v roce 2003 byla aktivně zapojena do veřejné a žurnalistické činnosti vztahující se k připomenutí hrůz války a přiblížení minulosti mladším generacím.
Český operní pěvec Václav Zítek se narodil 24. března 1932 v Tisé u Děčína v dnešním Ústeckém kraji. Zpěv studoval u pana Zdeňka Otavy.
Výjimečné úspěchy slavil svým uměním na scéně Národního divadla i na světových scénách.
Věnoval se odpovědně i pedagogické činnosti a své nasazení předal i mladým nástupcům. Kouzelný baryton můžeme dodnes slyšet na mnoha nahrávkách s řadou světových dirigentů. Získal nejen mnoho fanoušků, ale i významná ocenění – dříve udělovaný titul národního umělce a v roce 1981 i americkou cenu Grammy.
Václav Zítek žil v Praze 10 v Záběhlicích od roku 1982 až do své smrti v roce 2011.
Další zprávy z Prahy 10 najdete zde: