Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Veolia vyhlásila nulovou toleranci k používání pesticidů
Do podpory biodiverzity se zapojilo téměř 60 vodohospodářských a energetických areálů skupiny Veolia. Foto: archiv

Veolia vyhlásila nulovou toleranci k používání pesticidů

Do roku 2027 nebude pesticidy používat 95 % společností ze skupiny Veolia. Ochrana a obnova přírodní rozmanitosti je jedním z jejích klíčových závazků. 

Doposud se do podpory biodiverzity v ČR zapojilo téměř 60 vodohospodářských a energetických areálů skupiny Veolia. Ve všech případech ochránci přírody provedli audit a navrhli opatření, která byla následně realizována.

„Naší ambicí je být mezi firmami světovým lídrem ekologické transformace a k tomu patří i nulová tolerance k používání pesticidů“, říká Rostislav Čáp, ředitel pro udržitelnou strategii a vztahy s veřejností skupiny Veolia pro střední a východní Evropu. Používání pesticidů bude v rámci skupiny Veolia postupně snižováno až do jejich úplného vyřazení.

PVK inspiruje ostatní
Závazek nepoužívat pesticidy úzce souvisí s ekologickým managementem provozů či areálů. „Je jasné, že zcela vynechat pesticidy při hospodaření v areálech není možné ze dne na den. Naší snahou je, aby do roku 2027 nepoužívalo pesticidy 95 % společností skupiny Veolia a postupně jsme se dostali až ke 100 %,“ upřesnil R. Čáp.

Například Pražské vodovody a kanalizace (PVK) závazek podepsaly již na podzim loňského roku a platí pro všechny vodojemy a čerpací stanice i obě úpravny vody (v Podolí a v Káraném) a Ústřední čistírnu odpadních vod. V dnešní době již sto procent provozů PVK pesticidy nepoužívá.

Účinněji a bez chemie
Pesticidy – tedy všechny druhy herbicidů, fungicidů a insekticidů – sice pomáhají v boji se škůdci, rostlinnými chorobami atp., zároveň ale mají mnoho negativních účinků. Herbicidy se nejčastěji používají k odstranění nežádoucích invazních druhů rostlin.

Zkušenosti ukazují, že mechanické a manuální metody jsou často účinnější než chemické ošetření. V dlouhodobém horizontu může navíc dojít ke snížení nákladů, protože ekologické metody údržby vyžadují méně zásahů – omezuje se sečení či jsou vybrané plochy ponechány ladem. Účinné je také omezení časově náročných aktivit, například pletí. S minimálními náklady poslouží drcený odpad po prořezu, ořezu i sečení například k mulčování – sníží tak frekvenci pletí a obohatí půdu.

Hospodaření bez chemie má i řadu dalších pozitivních přínosů. Dochází k přirozenému zlepšení stavu rostlin. Celkově zdravější rostliny pak není třeba tolik ošetřovat. Dojde k návratu opylovačů a k jejich normálnímu chování. A není ohroženo ani zdraví pracovníků, kteří mají údržbu zelených ploch na starosti. V neposlední řadě se zlepší kvalita vody ve zdrojích.

„Je jasné, že hospodaření bez pesticidů znamená zásadní změnu v postupech při údržbě zelených ploch, a že přechodné období bude náročnější, než jsme teď zvyklí.  Dlouhodobě to ale bude mít pozitivní dopad na životní prostředí i na lidské zdraví,“ zdůraznil na závěr R. Čáp.Autor: Cen

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Další články
Nahoru