Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Byznys

Veolia a Elabe představují první celosvětový průzkum: 90 % Čechů je přesvědčeno, že probíhá klimatický rozvrat

Zpochybňování změny klimatu již není na pořadu dne. Stále častější zkušenosti s „nenormálními“ jevy poskytly důkaz, po kterém někteří lidé volali, zatímco jiní po několik desetiletí odmítali varování vědy: 90 % Čechů je nyní přesvědčeno, že probíhá klimatický rozvrat. 

Jestliže o rizicích pro planetu a celé lidstvo panuje shoda, o řešeních, jak náš dopad snížit, se stále málo diskutuje a rozdělují společnost. Otázka, jestli jsou změny potřebné k vedení „bitvy století“ sociálně, ekonomicky a kulturně přijatelné pro lidská společenství je jádrem Barometru ekologické transformace, který byl proveden na vzorku zahrnujícím více než polovinu světové populace na pěti kontinentech. Ojedinělý průzkum veřejného mínění realizovala skupina Veolia ve spolupráci s agenturou Elabe. 

Názory na klimatickou a ekologickou transformaci se v zemích liší
Například 70 procent Francouzů souhlasí s tím, že by snížili spotřebu masa, 51 procent by pilo vodu, recyklovanou na pitnou z čistíren odpadních vod a 68 % by jich bylo ochotní snížit maximální rychlost na dálnicích ze 130 na 110 kilometrů za hodinu. V České republice je pro 75 procent lidí problémem už představa, jak by měl vypadat každodenní život, kdybychom dosáhli ekologické transformace. 33 % si ji vůbec nedokáže představit, 42 % má určité představy, ale považují je za velmi mlhavé. Když to porovnáme s tím, jak často se v médiích o těchto otázkách mluví a píše, je to poměrně překvapivé. Souvisí to však určitě s tím, že lidé se spíš dozvědí o katastrofách, předpovědi katastrof a nesnází, ale už méně o tom, co se dělá, co se dá udělat, jaká řešení se připravují. O těch se ani nediskutuje, což si myslí 61 % dotázaných v Česku.

Je zajímavé, do jaké skupiny zemí se v tomto směru Česko zařadilo. Největší potíže s představou ekologické transformace mají s Českou republikou Japonsko a Finsko, jde tedy o země hodně rozdílné.

„Barometr ukazuje na potřebu mluvit o konkrétních řešeních a krocích. V médiích se často mluví o katastrofách, ale už podstatně méně o tom, co se podařilo nebo co je třeba udělat. 75 % Čechů tak neví, jaké kroky mohou pomoci snížit znečištění a omezit změny klimatu. Proto chceme více komunikovat cíle a výsledky skupiny Veolia a našim přístupem inspirovat další firmy a instituce,“ řekl Pavel Míčka, ředitel pro ekologickou transformaci skupiny Veolia pro zónu střední a východní Evropy.

Změny jsou třeba
V mnoha tématech zahrnutých do barometru se objevuje jasná shoda ohledně testovaných zelených řešení a silná míra souhlasu se změnami potřebnými k jejich realizaci. Ať už jde o iniciativy týkající se energie, ochrany zdrojů nebo vody. Polovina Čechů tvrdí, že jsou ochotni akceptovat 75 % ekonomických, kulturních či sociálních změn, které by vyžadovalo masivní zavedení ekologických řešení. Ovšem s jasnými podmínkami: žádná zdravotní rizika, ekonomická únosnost a prokázaná užitečnost řešení. Ve světě panuje ještě větší konsenzus: 6 z 10 respondentů uvedlo, že by byli ochotni přijmout až 90 % potřebných změn.

Budoucnost, uskuteční-li se poněkud mlhavě chápaná ekologická transformace, bude ovšem podle Čechů spíš lepší, zdravější, solidárnější, a možná se nám bude dařit i lépe. Obavy ale přetrvávají:
Čtyřicet pět procent Čechů si myslí, že budeme mít méně pohodlný život, a 46 % se obává frustrace z toho, že se budeme muset vzdát některých zvyků. Přesto pět z deseti českých respondentů tvrdí, že jsou ochotni akceptovat tři čtvrtiny změn, které by ekologická řešení přinesla. Skepticky k tomu ovšem dodávají, že řešení musí být skutečně užitečné a udržitelné, nepředstavovat žádné zdravotní riziko a náklady budou únosné – hlavně postupné. Řešení má také určitě přispět k potravinové nebo energetické bezpečnosti ČR. 

Obavy a ekologická úzkost:
68 % jsou touto situací znepokojeni, aniž by jim to bránilo v klidu nebo v dlouhodobých plánech.

20 % mají obavy a strach o budoucnost, až do té míry, že nemáte klid, nebo se dokonce vzdáte dlouhodobých projektů, jako je například pořízení dětí.

Jen necelé dvě pětiny Čechů jsou přesvědčeny, že klimatická a ekologická budoucnost je stále v našich rukou.

Hlavní zjištění na globální úrovni:
67 % obyvatel světa si je jisto, že náklady na následky změny klimatu a znečištění budou vyšší než investice potřebné pro ekologickou transformaci.

60 % obyvatel světa je připraveno přijmout většinu změn (hospodářských, kulturních, sociálních), které by masivní nasazení ekologických řešení vyžadovalo. Ale s jasnými podmínkami: bez zdravotních rizik, spravedlivé rozložení úsilí a prokázaná užitečnost řešení.

56 % obyvatel světa je přesvědčeno, že o řešeních pro zmírnění znečištění a klimatických změn se dostatečně nemluví. Napříč mnoha tématy, jimiž se barometr zabývá, se objevuje jasná shoda směrem k testovaným zeleným řešením a silná míra přijetí změn nutných k jejich realizaci (ať už u iniciativ týkajících se energetiky, ochrany zdrojů nebo vody).

„Výsledky jsou jasné… Obavy z nečinnosti jsou výrazně silnější než strach z nákladů na řešení klimatické změny. Lidé věří, že ekologická transformace se vyplatí i ekonomicky,“ dodal Míčka.

Některá řešení mohou být problém
S ochotou aktivně se na změnách podílet zcela nekoresponduje fakt, že když lidé vypočítávají, která opatření jsou oni sami ochotni dělat nebo už to dělají, je především třídění odpadů. Problém mohou mít s potravinami ze zemědělství, které bude využívat vyčištěnou odpadní vodu, zaplatit o něco víc za recyklaci svých každodenních výrobků, snížit spotřebu masa, zaplatit víc za výrobky z recyklovaných materiálů, zaplatit víc za zelenou elektřinu nebo neprotestovat proti stavbě spalovny odpadů.

„Tato první svého druhu studie zdůrazňuje překážky a páky společenské a ekonomické přijatelnosti rozsáhlých ekologických řešení. Výsledky jsou jasné: povědomí o problematice klimatu je široce sdíleno a lidé po celém světě jsou přesvědčeni, že cena za nečinnost bude ve skutečnosti vyšší než náklady na akci. Chtějí se dozvědět více o stávajících řešeních a za předpokladu, že budou spravedlivá a účinná, jsou pro jejich rozsáhlé nasazení. Tyto povzbudivé výsledky nám dávají velký smysl pro odpovědnost a odhodlání každé ze stran: společností, veřejných orgánů a občanů mobilizovat a urychlit ekologii řešení. Proto již není možné odkládat na zítřek rozhodnutí, která musí být dnes přijata, “ řekla Estelle Brachlianoffová, generální ředitelka společnosti Veolia.
 

Barometr ekologické transformace
Cílem barometru je vyvolat veřejnou diskusi o klimatické transformaci, jejich řešeních, možnostech a překážkách

Průzkum byl proveden v 25 zemích na 5 kontinentech a zúčastnilo se ho více než 25 000 osob (přibližně 1 000 v každé zemi). V České republice bylo dotazováno 1005 osob. Průzkum se uskutečnil online od 24. srpna do 26. září 2022. V České republice průzkum probíhal od 25. srpna do 8. září 2022.  

Země byly vybrány s ohledem na jejich demografickou váhu, váhu z hlediska emisí skleníkových plynů a s cílem zajistit různorodost politické a kulturní ekologické historie. V každé z 25 zemí byl vybrán reprezentativní vzorek obyvatel starších 18 let.

Celkově tyto země představují téměř 60 % světové populace a 68 % celosvětových emisí skleníkových plynů.


Autor: Cen

YIT zkolaudovala projekt Koti Libeň v Praze 8

5. února 2023 v 10:02

Developerská společnost YIT zkolaudovala rezidenční projekt Koti Libeň. Ten čítá 140 bytů, dva ateliéry a jeden komerční prostor. Ke koupi aktuálně zbývá poslední volný byt. Noví obyvatelé se budou moci nastěhovat ve 2. čtvrtletí letošního roku.

innogy narostl v energetické krizi počet zákazníků

1. února 2023 v 16:22

Výrazně vyšší zájem odběratelů energií o dodávky energií od innogy registruje tento dodavatel v průběhu energetické krize. České domácnosti považují v posledních dvou letech dodavatele energií innogy za bezpečnou volbu při rozhodování o novém dodavateli elektřiny a plynu. Od startu dramatického...

Hotel Marriott Prague jmenoval nového generálního ředitele. Stal se jím Robert Grader

31. ledna 2023 v 07:12

Robert Grader na post generálního ředitele pražského hotelu Marriott nastupuje s bohatými zkušenostmi z oblasti pohostinství a hotelnictví, které získával v tomto odvětví více než tři desetiletí po celé Evropě. V hotelovém řetězci Marriott začal pracovat v roce 1985, kdy se stal součástí týmu ve...

innogy zlevňuje nové ceníky zemního plynu pod vládní strop

23. ledna 2023 v 11:14

Největší dodavatel plynu innogy v reakci na pozitivní cenový vývoj na velkoobchodních trzích z posledních týdnů zlevňuje dodávku zemního plynu pod vládou stanovený cenový strop pro nové zákazníky a pro ty, kterým končí fixované smlouvy. Nový ceník zákazníkům garantuje na 12 měsíců cenu komodity...

Rezidence Oliva na Brumlovce je zkolaudována

23. ledna 2023 v 08:48

Koncern Passerinvest v prosinci zkolaudoval Rezidenci Oliva na pražské Brumlovce. Tento unikátní rezidenční dům ve tvaru plodu olivovníku se 72 byty, nabízí bydlení ve slunných vzdušných interiérech s dostatkem soukromí a s možností připojení na chytrou domácnost. V přízemní části budovy se...

Extrémní události brzdí rozjezd nového podnikání

18. ledna 2023 ve 14:51

Stále nové a extrémní události, se kterými se firmy po celém světě v posledních čtyřech letech musí vyrovnávat, se odrazily i do zájmu podnikatelů o rozjezd nového byznysu v Česku. Loni založili 28 133 firem, což je o 5 procent méně, než v roce 2021 a jenom o 4 procenta víc, než...

Smartwings loni přepravily více než pět milionů cestujících

15. ledna 2023 v 08:10

Letecká společnost Smartwings loni přepravila na pravidelných linkách a charterových letech 5,2 milionu cestujících. Předloni to bylo 2,5 milionu pasažérů, jde tak o meziroční nárůst o více než dvojnásobek. Smartwings loni provozovaly lety z České republiky a ze svých zahraničních základen...

Na Václavském náměstí najdete novou restauraci Talíř

15. ledna 2023 v 07:39

Česká hotelová síť Pytloun Hotels, která poskytuje služby již od roku 2003 a v současné době provozuje čtrnáct designových, tradičních i apartmánových hotelů v ČR, otevřela na přelomu roku novou restauraci Talíř přímo v přízemních prostorách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském...

Do volebních místností a zpět sveze Uber se slevou

13. ledna 2023 ve 14:06

Společnost Uber již tradičně pomůže občanům České republiky dostat se snadno a pohodlně do volebních místností a využít tak své právo zapojit se do výběru nové hlavy státu. Pro nadcházející volby prezidenta České republiky, jejichž první kolo se koná v pátek 13. a sobotu 14. ledna a případné druhé...

YIT představila vzorovou jednotku v projektu Vesi Hostivař

12. ledna 2023 v 10:46

Developerská společnost YIT otevřela v rezidenčním projektu Vesi Hostivař v Praze 15 vzorovou jednotku. Její interiér reflektuje umístění areálu v těsném sousedství lesoparku a staví tak na přírodních motivech v kombinaci s decentními barvami. Projekt by měl být dokončen na podzim letošního roku,...

Největší český letecký výrobce spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT

12. ledna 2023 v 10:18

Aero Vodochody zintenzivňuje spolupráci s Ústavem letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT. Studenti budou v rámci odborné praxe zkoumat bezpečnost a spolehlivost systémů nejnovějšího letounu L-39NG. Hlavním cílem spolupráce je sdílení poznatků a zkušeností v oblasti letecké bezpečnosti mezi oběma...

Největší maloobchodní hráče v ČR ovládají majitelé z Nizozemska

10. ledna 2023 v 10:42

Patnáct největších maloobchodních firem v roce 2021 vytvořilo tržby přesahující 279 miliard korun. 42 % z nich ovládají subjekty registrované v Nizozemí, za nimi následují vlastníci z Německa (19 %), Rakouska (17 %) a Česka (13 %). Vyplývá to z analýzy Dun & Bradstreet.  Žebříček největších...

Další články
Nahoru