
Venkovní výstava Rudé století mapuje na Kampě 100 let existence komunistické strany
Rudé století přiblíží na 24 venkovních panelech dějiny politické strany, jejímiž členy bylo postupně přibližně šest milionů osob. „Toto obrovské číslo naznačuje, jak zásadním způsobem ovlivnila KSČ osudy této země. Bohužel většinu času sloužila sovětskému vzoru, který často slepě následovala,“ uvedl historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století.
„Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud,“ dodal.
Výstava prostřednictvím textu i dobových fotografií a letáků připomíná okolnosti vzniku KSČ po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a v období krátce po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou. Poslední panely připomínají nedávnou minulost strany.
„Komunismus napáchal na duši národa nevyčíslitelné škody, jejichž následky si neseme s sebou i v dnešní době. Proto je nutné si zvěrstva této hrůzné ideologie, které dobře dokládají vystavené dobové letáky a provolání, připomínat, i jako varování, aby se to už nikdy neopakovalo,“ uvedl iniciátor výstavy Jiří Pospíšil (TOP 09), který je zároveň předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
„Na rozdíl od nacismu, jehož podstata byla historií jakožto zvrácená jednoznačně odsouzena, je komunismus stále ještě mnohými vnímán jako projekt, který měl dobrý úmysl, jen se tak trochu ‚zvrtnul‘. A to přesto, že má na svém kontě obdobný útlak, srovnatelné zločiny a lidská neštěstí,“ podotkla předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století a pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN).
Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost. Vedle plenérové výstavy budou od pátku14. května zájemcům k dispozici také tematické webové stránky www.rudestoleti.cz.
Období komunismu bude reflektovat i festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní, který Muzeum paměti XX. století připravuje na listopad.
Výstava je umístěna na velkoformátových oboustranných panelech, které budou v noci osvětleny, výstava bude tudíž volně přístupna veřejnosti 24 hodin denně, a to od 14. května do 1. srpna 2021.