Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Venkovní hra Putování Prahou 2 zve na trasu vedoucí přes kostely s betlémy
Putování za betlémy začíná ve vinohradském kostele sv. Ludmily. Foto: Jan Puci

Venkovní hra Putování Prahou 2 zve na trasu vedoucí přes kostely s betlémy

Radnice druhé městské části minulý rok spustila web s tipy na venkovní hry ze série Putování Prahou 2. K dispozici je několik tras, které si mohou lidé sami projít, kdy se jim zachce. Nyní ožívá trasa Betlémy. Co na ní účastníky čeká, informoval iniciátor projektu Jaroslav Šolc (ODS), radní pro oblast kultury. 

Můžete přestavit trasu Betlémy?

K Vánocům tradičně patří nejen stromeček a dárky, ale i betlémy s jesličkami a Ježíškem, které upomínají na pravou podstatu Vánoc. V různé podobě je míváme doma, ale krásné betlémy jsou vystavovány i v kostelích. Proto jsme vytvořili a doporučujeme trasu naší venkovní hry, která zájemcům představí betlémy vystavené ve vybrané desítce kostelů Prahy 2. Vlastně jde o mírně aktualizovanou verzi trasy vytvořené již k loňským Vánocům. Betlémy jsou však v kostelích obvykle vystavovány od 25. prosince do Hromnic, tedy do 2. února. Poté opět putují do depozitářů. Všechny zájemce tedy srdečně zveme právě teď.

Co zajímavého čeká hráče na trase?

Při hře se dozvědí řadu zajímavosti o kostelích a jejich betlémech, připomenou si vánoční příběh Svaté rodiny i tradice s ním spojené. Trasa má 10 zastávek, je dlouhá 6 kilometrů a lze ji ujít zhruba za dvě hodiny. Ale lze ji procházet i po částech. Putování za betlémy začíná ve vinohradském kostele sv. Ludmily, který letos získal titul basilica minor. Pokračuje přes kostely založené Karlem IV. a dalšími zastávkami na Novém Městě až k další bazilice na památný Vyšehrad. Budou obdivovat betlémy s jesličkami a Ježíškem v mnoha podobách. Betlémy samy mají zajímavé příběhy, jsou různého stáří i velikosti, s různým počtem figur a pokaždé se zajímavou krajinou. Všechny upomínají na pravou podstatu Vánoc. Zrození světla a naděje. Patří k našim tradicím. Mimochodem, ne každý ví, že betlémy se v kostelích i v domácnostech objevily mnohem dříve než vánoční stromeček. Na každé zastávce lze sbírat body za správné odpovědi na dvojici otázek, kdy první se vztahuje k místu a druhá k tradici betlémů a Vánoc obecně.

Jak si tyto hry mohou zájemci zahrát? 

Na webu putovani.praha2.cz kliknout na trasu Betlémy, zaregistrovat se a lze začít hrát. Doporučujeme se nejprve s trasou seznámit a přečíst informace ke každé zastávce. Pomůckou i suvenýrem může být také brožurka v podobě skládačky Putování Prahou 2 za betlémy, kterou vydala Praha 2. Lze ji získat zdarma v informačním středisku na úřadu nebo ve vybraných kostelích.

Trasy Putování lze procházet s chytrým telefonem či tabletem a odpovídat na otázky na místě. Ale je i druhá možnost. Pokud máte raději papír a tužku, můžete si vytisknout nebo na informačním středisku ÚMČ Praha 2 vyžádat tištěný podklad s otázkami. Své odpovědi vyplníte na webu později. Takto si budete moci hned po vyplnění prohlédnout, zda jste uhodli správné odpovědi, přečíst si doplňující informace a porovnat svůj bodový zisk s ostatními účastníky. Ti, kteří nemají přístup k internetu, mohou vyplněný formulář odevzdat v informačním středisku. Ovšem bez uvedených výhod pro on-line registrovaného účastníka.

Jak budou výsledky vyhodnoceny? Bude se opět soutěžit? 

Právě s ohledem na možnost pozdějšího vyplnění odpovědí ponecháme uživatelům prostor až do 6. února. Poté u trasy letošního ročníku putování za betlémy provedeme celkové vyhodnocení. To následně zveřejníme. Zhruba do tří týdnů po uzávěrce. Tentokráte na trase Betlémy nevypisujeme soutěž o věcné ceny, ale účastníkům se bude bodový zisk započítávat do celkového skóre a na konci roku, nebo již v pololetí, vyhlásíme účastníky s nejvyšším počtem bodů, které pak odměníme věcnými cenami. Proto doporučujeme těm, kteří tak dosud neučinili, projít co nejvíce i z dalších šesti dosud publikovaných sedmi tras (kněžna sv. Ludmila, Josef Lada, Milada Horáková, Dvojka ladí jazz, Sokol, Anthropoid) a posbírat na nich maximum bodů. Na jaro a léto příštího roku připravujeme další trasy.


Autor: puc

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Do Toulcova dvora s průvodcem

23. ledna 2023 v 09:36

Pokud se chcete dozvědět něco více o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, přijďte v sobotu 28. ledna na prohlídku.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Praha 6: Procházka k rekonstrukci Říčanovy ulice a revitalizaci náměstíček

21. ledna 2023 v 10:52

Praha 6 a starosta Jakub Stárek (ODS) zvou místní obyvatele ve společnému setkání na téma rekonstrukce Říčanovy ulice a související revitalizace tří břevnovských náměstíček. Setkání se uskuteční přímo v terénu 25. ledna od 17 hodin. Sraz je na rohu ulic Říčanova a 8. listopadu. Setkání se...

Další články
Nahoru