Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Venkovní hra Putování Prahou 2 zve na trasu vedoucí přes kostely s betlémy
Putování za betlémy začíná ve vinohradském kostele sv. Ludmily. Foto: Jan Puci

Venkovní hra Putování Prahou 2 zve na trasu vedoucí přes kostely s betlémy

Radnice druhé městské části minulý rok spustila web s tipy na venkovní hry ze série Putování Prahou 2. K dispozici je několik tras, které si mohou lidé sami projít, kdy se jim zachce. Nyní ožívá trasa Betlémy. Co na ní účastníky čeká, informoval iniciátor projektu Jaroslav Šolc (ODS), radní pro oblast kultury. 

Můžete přestavit trasu Betlémy?

K Vánocům tradičně patří nejen stromeček a dárky, ale i betlémy s jesličkami a Ježíškem, které upomínají na pravou podstatu Vánoc. V různé podobě je míváme doma, ale krásné betlémy jsou vystavovány i v kostelích. Proto jsme vytvořili a doporučujeme trasu naší venkovní hry, která zájemcům představí betlémy vystavené ve vybrané desítce kostelů Prahy 2. Vlastně jde o mírně aktualizovanou verzi trasy vytvořené již k loňským Vánocům. Betlémy jsou však v kostelích obvykle vystavovány od 25. prosince do Hromnic, tedy do 2. února. Poté opět putují do depozitářů. Všechny zájemce tedy srdečně zveme právě teď.

Co zajímavého čeká hráče na trase?

Při hře se dozvědí řadu zajímavosti o kostelích a jejich betlémech, připomenou si vánoční příběh Svaté rodiny i tradice s ním spojené. Trasa má 10 zastávek, je dlouhá 6 kilometrů a lze ji ujít zhruba za dvě hodiny. Ale lze ji procházet i po částech. Putování za betlémy začíná ve vinohradském kostele sv. Ludmily, který letos získal titul basilica minor. Pokračuje přes kostely založené Karlem IV. a dalšími zastávkami na Novém Městě až k další bazilice na památný Vyšehrad. Budou obdivovat betlémy s jesličkami a Ježíškem v mnoha podobách. Betlémy samy mají zajímavé příběhy, jsou různého stáří i velikosti, s různým počtem figur a pokaždé se zajímavou krajinou. Všechny upomínají na pravou podstatu Vánoc. Zrození světla a naděje. Patří k našim tradicím. Mimochodem, ne každý ví, že betlémy se v kostelích i v domácnostech objevily mnohem dříve než vánoční stromeček. Na každé zastávce lze sbírat body za správné odpovědi na dvojici otázek, kdy první se vztahuje k místu a druhá k tradici betlémů a Vánoc obecně.

Jak si tyto hry mohou zájemci zahrát? 

Na webu putovani.praha2.cz kliknout na trasu Betlémy, zaregistrovat se a lze začít hrát. Doporučujeme se nejprve s trasou seznámit a přečíst informace ke každé zastávce. Pomůckou i suvenýrem může být také brožurka v podobě skládačky Putování Prahou 2 za betlémy, kterou vydala Praha 2. Lze ji získat zdarma v informačním středisku na úřadu nebo ve vybraných kostelích.

Trasy Putování lze procházet s chytrým telefonem či tabletem a odpovídat na otázky na místě. Ale je i druhá možnost. Pokud máte raději papír a tužku, můžete si vytisknout nebo na informačním středisku ÚMČ Praha 2 vyžádat tištěný podklad s otázkami. Své odpovědi vyplníte na webu později. Takto si budete moci hned po vyplnění prohlédnout, zda jste uhodli správné odpovědi, přečíst si doplňující informace a porovnat svůj bodový zisk s ostatními účastníky. Ti, kteří nemají přístup k internetu, mohou vyplněný formulář odevzdat v informačním středisku. Ovšem bez uvedených výhod pro on-line registrovaného účastníka.

Jak budou výsledky vyhodnoceny? Bude se opět soutěžit? 

Právě s ohledem na možnost pozdějšího vyplnění odpovědí ponecháme uživatelům prostor až do 6. února. Poté u trasy letošního ročníku putování za betlémy provedeme celkové vyhodnocení. To následně zveřejníme. Zhruba do tří týdnů po uzávěrce. Tentokráte na trase Betlémy nevypisujeme soutěž o věcné ceny, ale účastníkům se bude bodový zisk započítávat do celkového skóre a na konci roku, nebo již v pololetí, vyhlásíme účastníky s nejvyšším počtem bodů, které pak odměníme věcnými cenami. Proto doporučujeme těm, kteří tak dosud neučinili, projít co nejvíce i z dalších šesti dosud publikovaných sedmi tras (kněžna sv. Ludmila, Josef Lada, Milada Horáková, Dvojka ladí jazz, Sokol, Anthropoid) a posbírat na nich maximum bodů. Na jaro a léto příštího roku připravujeme další trasy.


Autor: puc

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Dnes v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Dnes v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Dnes v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Dnes v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

Včera v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

Včera v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

Včera ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru