Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Venkovní hra Putování Prahou 2 zve na trasu vedoucí přes kostely s betlémy
Putování za betlémy začíná ve vinohradském kostele sv. Ludmily. Foto: Jan Puci

Venkovní hra Putování Prahou 2 zve na trasu vedoucí přes kostely s betlémy

Radnice druhé městské části minulý rok spustila web s tipy na venkovní hry ze série Putování Prahou 2. K dispozici je několik tras, které si mohou lidé sami projít, kdy se jim zachce. Nyní ožívá trasa Betlémy. Co na ní účastníky čeká, informoval iniciátor projektu Jaroslav Šolc (ODS), radní pro oblast kultury. 

Můžete přestavit trasu Betlémy?

K Vánocům tradičně patří nejen stromeček a dárky, ale i betlémy s jesličkami a Ježíškem, které upomínají na pravou podstatu Vánoc. V různé podobě je míváme doma, ale krásné betlémy jsou vystavovány i v kostelích. Proto jsme vytvořili a doporučujeme trasu naší venkovní hry, která zájemcům představí betlémy vystavené ve vybrané desítce kostelů Prahy 2. Vlastně jde o mírně aktualizovanou verzi trasy vytvořené již k loňským Vánocům. Betlémy jsou však v kostelích obvykle vystavovány od 25. prosince do Hromnic, tedy do 2. února. Poté opět putují do depozitářů. Všechny zájemce tedy srdečně zveme právě teď.

Co zajímavého čeká hráče na trase?

Při hře se dozvědí řadu zajímavosti o kostelích a jejich betlémech, připomenou si vánoční příběh Svaté rodiny i tradice s ním spojené. Trasa má 10 zastávek, je dlouhá 6 kilometrů a lze ji ujít zhruba za dvě hodiny. Ale lze ji procházet i po částech. Putování za betlémy začíná ve vinohradském kostele sv. Ludmily, který letos získal titul basilica minor. Pokračuje přes kostely založené Karlem IV. a dalšími zastávkami na Novém Městě až k další bazilice na památný Vyšehrad. Budou obdivovat betlémy s jesličkami a Ježíškem v mnoha podobách. Betlémy samy mají zajímavé příběhy, jsou různého stáří i velikosti, s různým počtem figur a pokaždé se zajímavou krajinou. Všechny upomínají na pravou podstatu Vánoc. Zrození světla a naděje. Patří k našim tradicím. Mimochodem, ne každý ví, že betlémy se v kostelích i v domácnostech objevily mnohem dříve než vánoční stromeček. Na každé zastávce lze sbírat body za správné odpovědi na dvojici otázek, kdy první se vztahuje k místu a druhá k tradici betlémů a Vánoc obecně.

Jak si tyto hry mohou zájemci zahrát? 

Na webu putovani.praha2.cz kliknout na trasu Betlémy, zaregistrovat se a lze začít hrát. Doporučujeme se nejprve s trasou seznámit a přečíst informace ke každé zastávce. Pomůckou i suvenýrem může být také brožurka v podobě skládačky Putování Prahou 2 za betlémy, kterou vydala Praha 2. Lze ji získat zdarma v informačním středisku na úřadu nebo ve vybraných kostelích.

Trasy Putování lze procházet s chytrým telefonem či tabletem a odpovídat na otázky na místě. Ale je i druhá možnost. Pokud máte raději papír a tužku, můžete si vytisknout nebo na informačním středisku ÚMČ Praha 2 vyžádat tištěný podklad s otázkami. Své odpovědi vyplníte na webu později. Takto si budete moci hned po vyplnění prohlédnout, zda jste uhodli správné odpovědi, přečíst si doplňující informace a porovnat svůj bodový zisk s ostatními účastníky. Ti, kteří nemají přístup k internetu, mohou vyplněný formulář odevzdat v informačním středisku. Ovšem bez uvedených výhod pro on-line registrovaného účastníka.

Jak budou výsledky vyhodnoceny? Bude se opět soutěžit? 

Právě s ohledem na možnost pozdějšího vyplnění odpovědí ponecháme uživatelům prostor až do 6. února. Poté u trasy letošního ročníku putování za betlémy provedeme celkové vyhodnocení. To následně zveřejníme. Zhruba do tří týdnů po uzávěrce. Tentokráte na trase Betlémy nevypisujeme soutěž o věcné ceny, ale účastníkům se bude bodový zisk započítávat do celkového skóre a na konci roku, nebo již v pololetí, vyhlásíme účastníky s nejvyšším počtem bodů, které pak odměníme věcnými cenami. Proto doporučujeme těm, kteří tak dosud neučinili, projít co nejvíce i z dalších šesti dosud publikovaných sedmi tras (kněžna sv. Ludmila, Josef Lada, Milada Horáková, Dvojka ladí jazz, Sokol, Anthropoid) a posbírat na nich maximum bodů. Na jaro a léto příštího roku připravujeme další trasy.


Autor: puc

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

27. února 2024 v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

27. února 2024 v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Další články
Nahoru