dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Venkatachalam Murugan pokřtil Královny noci, Jamini a Yamini se Praze daří
Starší z mláďat sov indických dostalo jméno Jamini. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Venkatachalam Murugan pokřtil Královny noci, Jamini a Yamini se Praze daří

V trojské zoo pokřtil dnes nejvyšší představitel Indického velvyslanectví Chargé d´Affaires Venkatachalam Murugan dvě mláďata sovy indické. Tyto vzácné sovy se podařilo letos v rámci českých a slovenských zahrad rozmnožit vůbec poprvé. Zoo Praha se stala teprve čtvrtým chovatelským zařízením v Evropě, kde se tyto ptáky podařilo odchovat.

Mláďata přišel slavnostně pokřtít nejvyšší představitel Indického velvyslanectví Chargé d´Affaires pan Venkatachalam Murugan se svou manželkou. Dvěma malým sovičkám, které se vylíhly letos 18. a 20. května, vybral jména Jamini [jamini] a Yamini [džamini], která znamenají Královna noci.

Dvě mláďata sovy indické se vylíhla rodičům, které pražská zoo získala z italského chovného centra v roce 2012. Samice snesla vejce nestandardně nikoliv do hnízdní budky, ale na písčitou podlahu ubikace. Chovatelé jí následně nabídli kompromis v podobě dutiny s otevřeným stropem, který samice akceptovala a kde se následně mláďata vylíhla. Samotná dutina, velký dutý špalek, má také zajímavou historii: při povodni v roce 2013 se stala náhradním domovem pro evakuovaná mláďata dvojzoborožce nosorožčího.

Sovy indické se zatím podařilo odchovat jen ve specializovaných ptačích parcích Walsrode a Niendorf. V letošním roce byly poprvé odchovány shodně i v zoologických zahradách Tierpark Berlin a Zoo Praha. Pražský chovný pár sov indických je umístěn v rámci Bažantnice v kolekci ptáků jihovýchodní Asie. 


Další články
Nahoru