Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vemeno, rychlík, kráva nebo nebojsa. Řeporyje na svém profilu označují hříšníky z přejezdu
Na tomto večerním záběru se chovají řidiči příkladně, nicméně to nebývá samozřejmostí. Foto: Ondřej Král

Vemeno, rychlík, kráva nebo nebojsa. Řeporyje na svém profilu označují hříšníky z přejezdu

Asi mediálně nejznámější železniční přejezd je na jihozápadě Prahy v Řeporyjích. V únoru 2020 nechal starosta Pavel Novotný (ODS) instalovat kameru, která přejezd zabírá. Důvodem kontroverzně vnímaného kroku bylo neustále porušování pravidel, kdy někteří řidiči i chodci dlouhodobě ignorovali (a ignorují) červeně blikající světla, v případě pěšáků i spuštěné závory.

Hned na začátku února 2020 Novotný zveřejnil na Mall.tv v pořadu Extrémní starosta záběry, na kterých přebíhá přejezd skupina třinácti malých dětí za doprovodu tří učitelek. Závory přitom byly po přejezdu vlaku stále spuštěné a výstražná světla blikala. Případ tehdy řešili i policisté pro podezření z trestného činu obecné ohrožení.

Od doby instalace kamery jsou na oficiálním facebookovém profilu městské části zveřejňovány záběry přejezdu s pikantními komentáři. Zatím s posledním videem, které se na profilu objevilo zkraje listopadu, si autoři evidentně vyhráli. Posuďte sami.

Tak třeba u záběru muže, který jde pomalým krokem přes přejezd, i když jsou dole závory, se objevil nápis Rychlík měsíce. Chodec, který dokonce chtěl přejít před ze stanice vyjíždějícím vlakem (byť si to nakonec rozmyslel), dostal označení Vemeno měsíce. Řidič, který tento přestupek komentuje slovy „Si děláš pr.el, ty idiote“, byl nazván Neuorotikem měsíce.

Servítky si na svém profilu nebere městská část se ženou, která přejezd přebíhá s malým dítětem. Záběr označila jako Zločin měsíce s tím, že uděluje Divokou kartu na Mistrovství ČR v debilitě a samotné ženě uděluje Zvláštní cenu poroty Kráva podzimu.

Stejného přestupku se na dalším zveřejněném záběru dopouští muž, který za přeběhnutí přejezdu s blikající červenou získal označení Vychovatel měsíce a je považován za favorita užšího výběru reprezentace České republiky na Mistrovství Evropy juniorů v kategorii Evropský kretén roku.

Muž, který přeběhl na blikající červenou, i když na druhé straně chodníku jde strážník, si vysloužil označení Nebojsa měsíce. Za Kokotí synchronizaci října považují na radnici chování řidiče, který zastavil před přejezdem, ale nakonec se těšně před pohybem závor rozjel a stihnul projet jen tak tak.

„Všechny záběry byly ve skutečnosti pořízeny náhodným projetím zhruba osmi hodin úseků šesti říjnových dnů. Poděkování patří žákům ZŠ Řeporyje za vzorný říjen a předtím léto. Jste skvělí. Dospělé holt přejede vlak,“ napsal k zveřejněným záběrům starosta Novotný.

Řeporyjská radnice podle něj letos investovala 150 tisíc korun do několikadenní intenzivní kampaně v místní základní škole. Preventivní akce se podle něj osvědčila, když už některé děti porušují pravidla na přejezdu, jde podle Novotného o „přespolní“, kteří navštěvují místní skatepark. „Navrhnu do rozpočtu pro příští rok stejnou sumu na prevenci,“ napsal na profil radnice starosta.

Zveřejňování záběrů budí rozdílně rekce, což je ostatně patrné i z komentářů pod jednotlivými videi. Jaký je váš názor? Hlasujte v anketě.

Anketa

Schvalujete natáčení přestupků na železničním přejezdu v Praze - Řeporyjích?

86.2%
(86.2%)
13.8%
(13.8%)

Autor: Jan Puci

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru