Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vemeno, rychlík, kráva nebo nebojsa. Řeporyje na svém profilu označují hříšníky z přejezdu
Na tomto večerním záběru se chovají řidiči příkladně, nicméně to nebývá samozřejmostí. Foto: Ondřej Král

Vemeno, rychlík, kráva nebo nebojsa. Řeporyje na svém profilu označují hříšníky z přejezdu

Asi mediálně nejznámější železniční přejezd je na jihozápadě Prahy v Řeporyjích. V únoru 2020 nechal starosta Pavel Novotný (ODS) instalovat kameru, která přejezd zabírá. Důvodem kontroverzně vnímaného kroku bylo neustále porušování pravidel, kdy někteří řidiči i chodci dlouhodobě ignorovali (a ignorují) červeně blikající světla, v případě pěšáků i spuštěné závory.

Hned na začátku února 2020 Novotný zveřejnil na Mall.tv v pořadu Extrémní starosta záběry, na kterých přebíhá přejezd skupina třinácti malých dětí za doprovodu tří učitelek. Závory přitom byly po přejezdu vlaku stále spuštěné a výstražná světla blikala. Případ tehdy řešili i policisté pro podezření z trestného činu obecné ohrožení.

Od doby instalace kamery jsou na oficiálním facebookovém profilu městské části zveřejňovány záběry přejezdu s pikantními komentáři. Zatím s posledním videem, které se na profilu objevilo zkraje listopadu, si autoři evidentně vyhráli. Posuďte sami.

Tak třeba u záběru muže, který jde pomalým krokem přes přejezd, i když jsou dole závory, se objevil nápis Rychlík měsíce. Chodec, který dokonce chtěl přejít před ze stanice vyjíždějícím vlakem (byť si to nakonec rozmyslel), dostal označení Vemeno měsíce. Řidič, který tento přestupek komentuje slovy „Si děláš pr.el, ty idiote“, byl nazván Neuorotikem měsíce.

Servítky si na svém profilu nebere městská část se ženou, která přejezd přebíhá s malým dítětem. Záběr označila jako Zločin měsíce s tím, že uděluje Divokou kartu na Mistrovství ČR v debilitě a samotné ženě uděluje Zvláštní cenu poroty Kráva podzimu.

Stejného přestupku se na dalším zveřejněném záběru dopouští muž, který za přeběhnutí přejezdu s blikající červenou získal označení Vychovatel měsíce a je považován za favorita užšího výběru reprezentace České republiky na Mistrovství Evropy juniorů v kategorii Evropský kretén roku.

Muž, který přeběhl na blikající červenou, i když na druhé straně chodníku jde strážník, si vysloužil označení Nebojsa měsíce. Za Kokotí synchronizaci října považují na radnici chování řidiče, který zastavil před přejezdem, ale nakonec se těšně před pohybem závor rozjel a stihnul projet jen tak tak.

„Všechny záběry byly ve skutečnosti pořízeny náhodným projetím zhruba osmi hodin úseků šesti říjnových dnů. Poděkování patří žákům ZŠ Řeporyje za vzorný říjen a předtím léto. Jste skvělí. Dospělé holt přejede vlak,“ napsal k zveřejněným záběrům starosta Novotný.

Řeporyjská radnice podle něj letos investovala 150 tisíc korun do několikadenní intenzivní kampaně v místní základní škole. Preventivní akce se podle něj osvědčila, když už některé děti porušují pravidla na přejezdu, jde podle Novotného o „přespolní“, kteří navštěvují místní skatepark. „Navrhnu do rozpočtu pro příští rok stejnou sumu na prevenci,“ napsal na profil radnice starosta.

Zveřejňování záběrů budí rozdílně rekce, což je ostatně patrné i z komentářů pod jednotlivými videi. Jaký je váš názor? Hlasujte v anketě.

Anketa

Schvalujete natáčení přestupků na železničním přejezdu v Praze - Řeporyjích?

85.7%
(85.7%)
14.3%
(14.3%)

Autor: Jan Puci

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

Včera v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Jihovýchodní část Prahy je bez dodávek tepla

24. listopadu 2022 v 09:21

V jihovýchodní části Prahy jsou od dnešní noci přerušeny dodávky tepla od společnosti Pražská teplárenská. Výpadek se týká asi 10 000 domácností mimo jiné na Jižním Městě, v Modřanech, Krči a Vršovicích. ČTK to řekl Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Odstávka by měla...

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Další články
Nahoru