Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vemeno, rychlík, kráva nebo nebojsa. Řeporyje na svém profilu označují hříšníky z přejezdu
Na tomto večerním záběru se chovají řidiči příkladně, nicméně to nebývá samozřejmostí. Foto: Ondřej Král

Vemeno, rychlík, kráva nebo nebojsa. Řeporyje na svém profilu označují hříšníky z přejezdu

Asi mediálně nejznámější železniční přejezd je na jihozápadě Prahy v Řeporyjích. V únoru 2020 nechal starosta Pavel Novotný (ODS) instalovat kameru, která přejezd zabírá. Důvodem kontroverzně vnímaného kroku bylo neustále porušování pravidel, kdy někteří řidiči i chodci dlouhodobě ignorovali (a ignorují) červeně blikající světla, v případě pěšáků i spuštěné závory.

Hned na začátku února 2020 Novotný zveřejnil na Mall.tv v pořadu Extrémní starosta záběry, na kterých přebíhá přejezd skupina třinácti malých dětí za doprovodu tří učitelek. Závory přitom byly po přejezdu vlaku stále spuštěné a výstražná světla blikala. Případ tehdy řešili i policisté pro podezření z trestného činu obecné ohrožení.

Od doby instalace kamery jsou na oficiálním facebookovém profilu městské části zveřejňovány záběry přejezdu s pikantními komentáři. Zatím s posledním videem, které se na profilu objevilo zkraje listopadu, si autoři evidentně vyhráli. Posuďte sami.

Tak třeba u záběru muže, který jde pomalým krokem přes přejezd, i když jsou dole závory, se objevil nápis Rychlík měsíce. Chodec, který dokonce chtěl přejít před ze stanice vyjíždějícím vlakem (byť si to nakonec rozmyslel), dostal označení Vemeno měsíce. Řidič, který tento přestupek komentuje slovy „Si děláš pr.el, ty idiote“, byl nazván Neuorotikem měsíce.

Servítky si na svém profilu nebere městská část se ženou, která přejezd přebíhá s malým dítětem. Záběr označila jako Zločin měsíce s tím, že uděluje Divokou kartu na Mistrovství ČR v debilitě a samotné ženě uděluje Zvláštní cenu poroty Kráva podzimu.

Stejného přestupku se na dalším zveřejněném záběru dopouští muž, který za přeběhnutí přejezdu s blikající červenou získal označení Vychovatel měsíce a je považován za favorita užšího výběru reprezentace České republiky na Mistrovství Evropy juniorů v kategorii Evropský kretén roku.

Muž, který přeběhl na blikající červenou, i když na druhé straně chodníku jde strážník, si vysloužil označení Nebojsa měsíce. Za Kokotí synchronizaci října považují na radnici chování řidiče, který zastavil před přejezdem, ale nakonec se těšně před pohybem závor rozjel a stihnul projet jen tak tak.

„Všechny záběry byly ve skutečnosti pořízeny náhodným projetím zhruba osmi hodin úseků šesti říjnových dnů. Poděkování patří žákům ZŠ Řeporyje za vzorný říjen a předtím léto. Jste skvělí. Dospělé holt přejede vlak,“ napsal k zveřejněným záběrům starosta Novotný.

Řeporyjská radnice podle něj letos investovala 150 tisíc korun do několikadenní intenzivní kampaně v místní základní škole. Preventivní akce se podle něj osvědčila, když už některé děti porušují pravidla na přejezdu, jde podle Novotného o „přespolní“, kteří navštěvují místní skatepark. „Navrhnu do rozpočtu pro příští rok stejnou sumu na prevenci,“ napsal na profil radnice starosta.

Zveřejňování záběrů budí rozdílně rekce, což je ostatně patrné i z komentářů pod jednotlivými videi. Jaký je váš názor? Hlasujte v anketě.

Anketa

Schvalujete natáčení přestupků na železničním přejezdu v Praze - Řeporyjích?

86.2%
(86.2%)
13.8%
(13.8%)

Autor: Jan Puci

Den s Policií ČR Praha

Včera v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

Včera v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

Včera v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

31. května 2023 ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

31. května 2023 v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Včely zblízka poznáte v botanické zahradě v Troji

31. května 2023 v 10:52

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto...

Praha 6: Bavíme se o Šáreckém údolí

31. května 2023 v 05:18

Praha 6 pokračuje v setkání zástupců radnice s obyvateli. Polslední květnový den to bude Šárecké údolí a následovat bude červnové setkání ve Střešovicích.

Praha 6: Červen v Letním kině

30. května 2023 ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

Další články
Nahoru