dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Víkendové tipy

Velorex. Výstava, kterou ještě stihnete

V dopravní hale NTM uvidíte legendární motorovou tříkolku naší minulosti – vozítka značky Velorex. Vystavena je desítka vozů – vedle známějších tříkolových strojů Velorex jsou součástí výstavy také ojedinělé prototypy jako například stroj HOBA II. nebo nákladní Velorex 435 D. Výstava vznikla ve spolupráci NTM a Velorex clubu v AČR.

Lidové vozítko Velorex patří mezi legendy československých silnic z let socialismu. Tak trochu jsme si zvykli dělat si z tohoto vozítka legraci. Nezaškodí však podívat se na tuto epizodu naší motoristické historie vážněji.

Osudy tohoto vozidla nebyly vůbec jednoduché. Ve složitém období počátku padesátých let 20. století zahynulo množství jiných zajímavých projektů na stolech byrokratů, kteří měli moc řídit náš průmysl. Bratři Stránští však dokázali přesvědčit kormidelníky znárodněného průmyslu, že právě jejich tříkolka je tím nejvhodnějším vozidlem pro naše invalidy.

S reklamním heslem „Tělesně vadní do šťastné budoucnosti!“ vzniklo zhruba patnáct tisíc tříkolek a k tomu ještě necelých patnáct set čtyřkolových modelů. Velorex se udržel ve výrobě více než dvacet let a dočkal se dokonce exportu do zahraničí.

Výstava v Národním technickém muzeu končí 25. září.
Kostelní 42, Praha 7.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru