dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Velký úspěch: Mladý pražský kamnář dovezl z Evropy brambory
Kamnář Michal Podsedník při práci. Foto: archiv

Velký úspěch: Mladý pražský kamnář dovezl z Evropy brambory

Student dvouleté nástavby Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze na Jarově Michal Podsedník obsadil na nedávném Mistrovství Evropy kamnářů v rakouském Welsu „bramborové“ 4. místo. Během mistrovství konaného na konci ledna u našich jižních sousedů se devatenáctiletý český řemeslník utkal celkem s osmi soupeři z různých evropských zemí. Medailové pozice obsadily kamnářské velmoci: Švýcarsko, Rakousko a Německo.

První den soutěžící připravovali materiál, rýsovali půdorys a stavěli sokl. Druhý den opracovávali a osazovali kachle, navrhovali a řezali vyzdívky topeniště a tahového systému a třetí den věnovali dokončovacím pracím. Porota hodnotila nejen řemeslnou zručnost a milimetrovou přesnost, ale například i pořádek na pracovišti.

michal-podsednik-kamnar-clanek-nahled Podsedník byl zpočátku z ,bramborové´ pozice zklamaný. „Mohl jsem dopadnout lépe. Měl jsem problémy s časem, poslední čtyři hodiny jsem musel jet naplno, abych to stihnul. Nakonec jsem rád, byla to pro mě zkušenost,“ řekl Michal Podsedník.

„Michal nám všem udělal obrovskou radost, jsme na něj velmi pyšní. Jeho úspěch zároveň bereme jako vzkaz, že jdeme dobrým směrem a že česká kamnařina patří mezi elitu,“ říká ředitel Střední odborné školy stavební a zahradnické Miloslav Janeček.

„Zdá se, že se pomalu dostáváme z doby temna. Vždyť komunisté obor kamnářství zrušili jako zbytečný a tím přerušili bohatou řemeslnou tradici,“ říká prezident Cechu kamnářů ČR Pavel Rynda, který odborné kamnářské předměty na pražské škole učí.

 


Další články
Nahoru