dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Velký bratr v centru metropole asi posílí, Praha 1 chce nové kamery za více než 80 milionů korun
Bezpečnostní kamery. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Velký bratr v centru metropole asi posílí, Praha 1 chce nové kamery za více než 80 milionů korun

Téměř třiaosmdesát milionů korun chce Praha 1 investovat do nového kamerového systému. Části opozice se to nelíbí – podle ní by bylo možné i levnější řešení, například investice do strážníků či osvětlení.

Podle koaličního zastupitele Ivana Solila (ČSSD), který návrh prezentoval, má sice sestupnou tendenci násilná kriminalita, občany ale trápí narušování veřejného pořádku. Uvedl, že městská část řešila 100 až 150 stížností občanů a podle hrubých odhadů bylo provedeno 50 až 60 kontrol v různých nočních podnicích.

„Vyčerpali jsme všechny prostředky, abychom veřejný pořádek mohli zajistit vlastními silami,“ řekl. Kamerový systém je podle něj třeba inovovat.

Investice by měla být rozdělena do dvou let. Díky kamerám, kterými doposud městská část disponuje, byl podle něj nedávno zajištěn například rusky hovořící člověk, který bodal lidi do krku.

Stejskal si „nestejskal“ nad nedostatkem kamer

Zastupitelka Kateřina Klasnová (VV) poukazovala na výši částky, která zatíží i rozpočet v příštím volebním období. Řekla, že nedávno jednala s ředitelem Městské policie Prahy 1 Miroslavem Stejskalem, který si podle ní „nestejskal na nedostatek kamer, ale na nedostatek strážníků“.

Strážníků má Praha 1 nyní asi 250, na jedné směně jich ale bývá jen něco přes třicet. Také podle zastupitelky Michaely Valentové (za SZ) by se měla zvažovat levnější řešení než drahý kamerový systém – vedle investic do strážníků také například do osvětlení.

Opoziční političky kritizovaly také to, že analýzu, která kamerový systém požaduje, pro městskou část na základě výběrového řízení vypracovala firma Elso Industrial, která se mimo jiné zabývá právě distribucí kamerových systémů.

Vrátí se při projednávání rozpočtu

Podle zastupitele Richarda Bureše (ODS) byly osloveny společnosti, které o záležitosti „něco vědí“ a nedodávají kamery městské části. Úředník Prahy 1 upřesnil, že osloveny byly čtyři firmy, přičemž nabídky přišly od dvou a vybrána byla jedna.

Zastupitel Filip Dvořák (ODS) řekl, že je třeba kamerový systém řešit, protože takřka každý dům je poškozen sprejery. Jiný názor má zastupitel Jan Bürgemeister – podle něj by se měla investice řešit především v rámci projednávání rozpočtu na příští roky.

Zastupitelstvo Prahy 1 většinou hlasů vyslovilo s investicí ve výši bezmála třiaosmdesát milionů souhlas. Zabývat se jí bude ještě v rámci projednávání rozpočtu na příští rok.


Autor: Anna Skálová

Kvůli rukám a hlavě strašidelně vypadající nahý cizinec předvedl půlnoční divadlo na chodbě

29. prosince 2017 ve 20:53

V pátek hodinu po půlnoci bylo přijato na Obvodním ředitelství městské policie Prahy 3 oznámení, že se na Žižkově v ulici Krásova na chodbě v jednom z domů nachází nahý muž.

Další články
Nahoru