dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Velká změna pro řidiče, v dalších městských částech začnou platit modré zóny
Najít místo k zaparkování je v některých částech Prahy 5 a 6 téměř nemožné, řidiči proto někdy nechají auta na místech, kde to ja zakázáno. Ilustrační foto: archiv

Velká změna pro řidiče, v dalších městských částech začnou platit modré zóny

Od středy 24. srpna začnou v Praze 5 a Praze 6 platit parkovací zóny. Parkovací karty vydávány nebudou, ale řidiči se musejí na úřadu zaregistrovat a zadat do elektronického systému registrační značku svého vozu. Roční cenu město stanovilo od pro rezidenty za první vozidlo na 1200 korun, v případě že městská část rozdělila zóny na menší oblasti, bude částka 600 korun. Kromě těchto městských částí začnou zóny fungovat i na Jarově a od 1. října v Praze 8.

Parkovací zóny 2016

6. února – Rozšiřování parkovacích zón v Praze magistrát odložil na druhou polovinu prázdnin. Posunutí termínu požadovala třeba Praha 6.

24. srpna – Bude zahájen provoz zón v Praze 5 a 6.

1. září – Budou rozšířeny zóny na další část Prahy 3.

1. října – Zóny začnou fungovat v Praze 8. Následovat budou části Prahy 4 a 9.

Pátá i šestá městská část už několik měsíců vozidla registrují. Radnice Prahy 6 kvůli tomu zřídila nové pracoviště v ulici Zikmunda Wintera. Řidiče bude po zaregistrování město kontrolovat pomocí registrační značky – ulice městských částí budou křižovat auta s kamerami, jimiž budou snímány registrační značky zaparkovaných aut. Následné pokuty pak bude vyřizovat, stejně jako dosud, magistrát jakožto správní orgán.

Parkovací oblast v Praze 6 bude zavedena v Bubenči, na Hradčanech, v Dejvicích, Vokovicích, na Veleslavíně a Břevnově a ve Střešovicích. Praha 6 bude fungovat jako jedna parkovací oblast a zaregistrovat se mohou všichni, kdo splní podmínky města – mezi nimi je například trvalý pobyt v šesté městské části nebo tam musejí mít podnikatelé sídlo provozovny.

Celé území městské části nebude do zón placeného stání zahrnuto ani v Praze 5. Zřízeny mají být zejména v centrální části Prahy 5, hlavně na Smíchově. Například Barrandovského sídliště se týkat nebudou.

Praha 5 v souvislosti se zavedením zón snížila na části svého území nejvyšší povolenou rychlost na 30 kilometrů za hodinu, která se týká například Smíchova.

Technická správa komunikací (TSK) umísila do ulic parkovací automaty i značení. Zatím je přelepeno oranžovou lepenkou, která bude v den spuštění stržena. „Do doby, než budou nové zóny uvedeny do provozu, je dopravní značení neplatné a v mnohých částech teprve v realizaci," uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Anketa

Je podle vás dobře, že v modrých zónách budou moci parkovat i lidé, kteří v nich nebydlí?

72.1%
(72.1%)
27.9%
(27.9%)
Novinkou oproti dosavadnímu systému bude možnost zaparkovat v modré zóně na tři hodiny i bez registrace. Řidiči si parkovné budou moci zaplatit přes mobil prostřednictvím takzvaných virtuálních parkovacích hodin na webu Parkujvklidu. O této novince jsme informovali zde.

Naopak ani v jedné ze zmíněných městských částí už nezaparkují řidiči ze Středočeského kraje. Budou muset buď využít veřejnou dopravu, nebo hledat místa v jiných částech, než byli zvyklí. Výstavbu záchytných parkovišť P+R přitom Praha nyní nechystá.

Praha 5 před časem uvedla, že by ráda vybudovala P+R hned na třech místech městské části, konkrétní kroky ale neučinila. Vhodné místo pro parkoviště se dosud nepodařilo najít ani v Praze 6, kde se v minulosti mluvilo o P+R například Na Dlouhé míli.

Modré zóny budou letos zavedeny ještě v Praze 3 na Jarově – ve zbytku Prahy 3 už fungují. Nově budou od října také v Praze 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě na Prahu 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Kdy a zda tam budou zavedeny, není zatím jasné.

Zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 7 a většinu Prahy 3. Řidiči loni v zónách placeného stání v Praze zaplatili za parkování 330 milionů korun. Zóny fungují v Praze 1, 2, 3 a 7, samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22.


Další články
Nahoru