dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Velká část řidičů ignoruje chodce
Přechod pro chodce. Ilustrační foto: www.prazskematky.cz

Velká část řidičů ignoruje chodce

V závěru 4. ročníku programu Bezpečné cesty do školy (BCŠ), který letos probíhá na 3 pražských školách – ZŠ náměstí Svobody, ZŠ Švehlova a ZŠ Pošepného náměstí –, děti zjistily, že je neohrožují jen špatné konstrukce přechodů, chybějící světelné signalizace či zebry, ale i neukázněné chování řidičů, často i vlastních rodičů. Z průzkumu silničního provozu vyplývá, že značná část řidičů ignoruje chodce.

Na velmi rušné ulici Čs. armády, kde jsou 2 jízdní pruhy v každém z obou jízdních směrů, sledovaly děti čtveřici přechodů, přičemž dva z nich byly signalizované a dva bez signalizace.

Situace na přechodech bez signalizace byla vždy obdobná:„Jeden řidič z pěti zde evidentně neřeší situaci tak, jak by podle pravidel měl, tj. neumožní chodci přejít,“ říká projektant Syrový.

„Jen každý sedmý řidič chodce pustil, ale jen v případě, že přecházející dal svůj úmysl viditelně najevo, jinak byl odsouzen k nekonečnému přešlapování,“ dodává.

Špatně nastavené semagory

Průzkum také ukázal, že drahá světelná signalizace není vždy samospasitelná. Právě hned na sousedním signalizovaném přechodu bylo registrováno asi 4× méně přecházejících. „Proto by bylo vhodné zvážit vypínání signalizace mimo dopravní špičky a ponechat ji pro chodce jen na výzvu. V sousedním Německu je to již běžné. Lidé jsou potom na obou stranách opatrnější a neřídí se jen slepě signály, zákazy a příkazy,“ domnívá se Syrový.

Ze sledování provozu dále vyplynulo, že chodec, který si zmáčkne výzvu pro zelené světlo, často nečeká a přechází ještě na červenou. Posléze padne červená pro vozidla, která musejí zastavit, třebaže nikdo nepřechází. Obecně lze potvrdit, že signalizace je na mnoha místech špatně nastavená. Nejhorší je ale skutečnost, že ji často nerespektují ani řidiči.

„Na jednom z přechodů před školou projelo během hodiny 30 řidičů na červenou, na žlutou pak 65,“ konstatuje Jarmila Johnová, předsedkyně sdružení Pražské matky, které projekt BCŠ koordinuje, a dodává: „Prakticky jsme si tak ověřili závěry některých studií, které tvrdí, že světelné signalizace na městských komunikacích mohou být nebezpečné a spíše sloužit k regulaci dopravy, než zvyšování její bezpečnosti.“

Chodci zastavilo každé čtvrté auto

Děti ze ZŠ nám. Svobody sledovaly dopravu v nejexponovanější době před každou školou, tj. od 7:30 do 8:30 a poté od 12:30 do 13:30, a to na 7 sledovaných lokalitách, kde se jich vystřídalo v hodinových intervalech celkem 30.

Podobné šetření jako v Praze 6 prováděli školáci i na ZŠ Švehlova na Praze 10. I tam bohužel došly k závěru, že řidiči nerespektují chodce. Například přímo na dvouproudém přechodu přes Švehlovu ulici zastavilo chodci v průměru až každé čtvrté auto.

V rámci projektů BCŠ, které mají za cíl zajistit dětem bezpečný, zejména pěší, přístup do školy, probíhají vedle monitoringu dopravy i další aktivity, které mají školáky motivovat k chůzi a seznamovat je s principy bezpečnosti a udržitelnosti dopravy.


Ježíškova vnoučata: TOP tým vybral mezi členy 15 000 korun na invalidní vozíky

13. ledna 2018 v 08:55

Předání šesti kolečkových křesel zástupcům Sanatoria TOPAS ve Vizovicích je výsledkem sbírky mezi členy mládežnického spolku TOP tým v rámci projektu Ježíškova vnoučata od Českého rozhlasu. V předvánoční sbírce mezi členy, jejichž věk se pohybuje v rozmezí 15 až 35 let, dokázali organizátoři...

Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

Další články
Nahoru