dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Pražské krimi

Velikonoční koleda á la kung-pao? Vandalové házeli barvou napuštěná vajíčka na čínské vlajky

V noci někdo tmavou barvou poškodil desítky čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta v České republice. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že výzdoba byla takto poškozena v Chotkově a v Evropské ulici, podle informací ČTK jsou ale vlajky poničeny i na dalších místech hlavního města.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nese za tento čin odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení.

„Prezidenta Čínské lidové republiky přivítáme důstojně a se všemi poctami. Nejlepší reakce na fašizující čecháčky, kteří s posvěcením TOP 09 ničí státní vlajky. Poškozování státních vlajek nás vrací do doby druhé republiky, tedy do doby, kdy řádili fašizující čecháčci,“ napsal dnes Ovčáček na svůj twitterový účet.

„Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru, zvláště pak v případě, že se jedná o stát, se kterým nemá Česká republika žádný bližší vztah,“ sdělil Kolář ve středu v reakci na instalaci čínských vlajek na sloupy v Evropské ulici.

„Vím, že schvalovat jednání, které je v rozporu s dobrými mravy a zákony této země je samo o sobě špatné a může být hodnoceno jako protiprávní, ale v případě člověka, který dnes ‎v noci odřízl na Evropské ze sloupu veřejného osvětlení čínskou vlajku, nemohu jinak, než si postesknout: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ sdělil o den později, když hodnotil čin muže, který v noci čínský prapor odřízl.

Případná výměna poškozených vlajek je podle prezidentova mluvčího Ovčáčka věcí zadavatele, kterým je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. „Budeme samozřejmě rádi, pokud vlajky obnoveny budou,“ sdělil ČTK.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy se setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru