Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Velikonoce otevírají turistickou sezonu v Praze, přístupná je i Novomlýnská vodárenská věž
Novomlýnská vodárenská věž. Foto: Prague City Tourism

Velikonoce otevírají turistickou sezonu v Praze, přístupná je i Novomlýnská vodárenská věž

Hlavní město s příchodem velikonočních svátků přivítalo turistickou sezonu. Své brány po zimní pauze otevřela Novomlýnská vodárenská věž, historická tramvaj číslo 42 jezdí nově sedm dní v týdnu a prodloužila se otevírací doba památkových objektů ve správě Prague City Tourism (PCT). Návštěvníky rozpohybují také oficiální průvodcovské služby pod hlavičkou Pragensia viva, které na jaře oslavují téma dopravy. Od dubna nově představí i tour s virtuální realitou a další lákadla.

„S příchodem jara v Praze začíná nová turistická sezona a metropole přivítá návštěvníky z celého světa, ale hlavně i ty domácí, kterých do hlavního města jezdí stále více a my jsme za tento zvyšující se trend velice rádi. Podle posledních dat tvoří celou pětinu všech návštěvníků metropole,“ popsal Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch. 

Otevírací doba pražských věží pod správou PCT se od Velikonoc posouvá a zájemci mají zpravidla o hodinu déle, aby prozkoumali nádherné pohledy třeba z mosteckých věží nebo Svatomikulášské městské zvonice.

„Na turistickou sezonu jsme připraveni a již tradičně čekáme velký zájem veřejnosti o návštěvu pražských památek. Věřím, že budeme nadále sledovat trend nárůstu domácího turismu. Metropoli totiž k naší radosti čím dál více objevují nejen zahraniční turisté, ale i ti domácí,” řekl František Cipro, předseda představenstva PCT.

Až do 20 hodin mají zájemci příležitost nahlédnout do Astronomické věže a Barokní knihovny Klementina nebo do kaple Staroměstské radnice, kde nově najdou vitrínu se zmenšeným modelem Mariánského sloupu od sochaře Karla Kronycha a architekta Miroslava Krátkého. Informace o otevírací době objektů ve správě Prague City Tourism najdou návštěvníci na webu prague.eu/prazskeveze.

Ikonickou Novomlýnskou vodárenskou věž z druhé poloviny 17. století, která kdysi zásobovala vodou na 50 kašen v okolí Nového Města, lze o Velikonocích navštívit po dlouhé zimní pauze, kdy byla veřejnosti nepřístupná.

Naposledy byla výjimečně pro Pražany otevřena na Nový rok a přivítala téměř 900 návštěvníků. Prohlídku věže lze například spojit s návštěvou velikonočních trhů. Ve všech velikonočních akcích v metropoli se mohou občané zorientovat přehledně na speciální webové stránce https://www.prague.eu/cs/velikonoce.

Spolu s Prahou ožívá také jarní blok programu vycházek po hlavním městě, jak vysvětlila ředitelka Pragensia viva Pavla Bartásková: „Chystané akce se ponesou v rytmu pohybu a dopravy. Novinkou budou individuální vycházky s virtuální realitou, které spustíme během dubna. Díky speciálním brýlím na několika zastávkách doslova ožije historie, ať už středověká nebo nedávná z 20. století. Máme také v plánu vycházky v souvislosti s blížícím se výročím 50 let provozu pražského metra, ale i prohlídky Prahy, jejichž součástí je nordic walking nebo jízda na kole.“ 

S příchodem Velikonoc se pojí také zvýšená dostupnost historické tramvajové linky č. 42, která už teď přepravuje pasažéry každý den. Mezi letos nejnavštěvovanější památky ve správě PCT patří Petřínská rozhledna, Staroměstská radnice a Zrcadlové bludiště na Petříně. Návštěvnost Petřínské rozhledny od ledna do března už překonala o 16 procent návštěvnost ze stejného období loňského roku a navštívilo ji více než 100 tisíc návštěvníků. Nárůst o 8 procent zaznamenalo i Zrcadlové bludiště na Petříně.


Autor: red

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru