dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Veletrh Antique přenese návštěvníky do pokrokových časů Belle époque
Stříbrné kapesní klíčové hodinky s rytým strojem, Švýcarsko, kolem poloviny 19. století. Foto: archiv

Veletrh Antique přenese návštěvníky do pokrokových časů Belle époque

Již tento čtvrtek se všem milovníkům starožitností a umění otevřou dveře Novoměstské radnice, v jejíchž sálech proběhne 34. veletrh starožitností Antique. Pořadatelé z řad Asociace starožitníků ČR tentokrát zvolili jako jeho hlavní téma období Belle époque.

Belle époque

(francouzsky Krásná doba, krásné časy)

Slovní označení období evropských dějin mezi lety 1890 a 1914. Bylo charakteristické technickým pokrokem, ekonomickým rozkvětem a bohatým kulturním životem, který se poprvé otevřel všem vrstvám společnosti.

Kromě starožitností z období zlatého věku na přelomu 19. a 20. století bude na veletrhu vystaveno hned několik významných výtvarných děl. Mezi nimi například obraz „Před obrazem“ od Františka Kupky (1871 – 1957) nebo olejomalba „Nevázaná společnost při pikniku v lese“ od vlámského malíře Davida Vinckeboonse (1576 – 1633) a teprve nedávno objevený obraz „Svatý Josef s Ježíškem“ od Petra Brandla (1668 – 1735).

„Veletrh Antique je prodejní a zejména před Vánoci láká k nákupům originálních dárků. Dlouhodobě ale usilujeme o to, aby byl současně významnou kulturní událostí a místem, kde se veřejnosti představují jedinečná umělecká díla. Listopadový veletrh tento náš cíl beze zbytku naplní. Mimo jiné i díky novým vystavovatelům, které se nám podařilo získat a kteří připravují pro návštěvníky veletrhu atraktivní expozice,“ říká k veletrhu prezident pořadatelské Asociace starožitníků Jan Neumann.

Hlavní téma veletrhu nebylo podle něj zvoleno náhodou. Právě v období Belle époque, které se vyznačuje nebývalým rozkvětem umění a jeho rozšířením do všech vrstev společnosti, vznikala umělecky cenná díla a užitné předměty, které mohou být ozdobou i současných interiérů.

„A zdaleka nejde jen o plakáty Alfonse Muchy. Návštěvníci veletrhu se mohou těšit například na módní porcelánové plastiky tehdy se rozvíjejících továren v Březové, Dubí či Slavkově nebo sklo z českých skláren v Harrachově, Klášterském Mlýně nebo Lenoře. Zajímavá bude i přehlídka maleb z tohoto období, reprezentovaná díly Hudečka, Kavána, Panušky, Kalvody, Šimona či Váchala a plastik od Suchardy, Mařatky nebo Štursy,“ vyjmenovává namátkou další lákadla veletrhu Jan Neumann.

Na své si na Novoměstské radnici každopádně přijde každý – nebudou chybět ani šperky, historické zbraně nebo mince.

Veletrh Antique potrvá od 20. do 23. listopadu. Od čtvrtka do soboty je denně otevřeno od 10 do 19, v neděli do 17 hodin. Základní vstupné je 100 korun, studenti a důchodci zaplatí 80 korun.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru