Dnes Pondělí - mlha 1°C
Zítra Úterý - zatazeno 2°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vějíř Žofie Chotkové: U Písecké brány byla odhalena plastika s mlhovištěm
Nové mlhoviště u Písecké brány. Foto: P6

Vějíř Žofie Chotkové: U Písecké brány byla odhalena plastika s mlhovištěm

Vějíř Žofie Chotkové před Píseckou bránou byl dnes odpoledne slavnostně odhalen za přítomnosti mnoha hostů i veřejnosti. Plastika autorky Martiny Hozové s mlhovištěm je připomínkou hraběnky Žofie v místech nedaleko Pražského hradu a v sousedství Chotkových sadů, které kdysi nechal vybudovat dědeček Žofie, hrabě Karel Chotek.

Vějíř, dobový symbol ženskosti, byl s osobností Žofie Chotkové úzce propojen. Po atentátu v Sarajevu byl na hraběnčinu rakev položen právě vějíř s rukavičkami, tedy atributy, kterými byla zdůrazněna její příslušnost k nižšímu stavu dvorní dámy.

Z hlediska sochařského tvarosloví byla zvolena jeho technicistní poloha, která má svým pojetím a materiálem evokovat dobu secese a staveb z období průmyslové revoluce. Vějíř je odlit z šedé litiny, rezavá patina připomíná zašlou slávu Habsburků.

„Dílo je výjimečné tím, že to není jen plastika, ale má i přidanou hodnotu. Vypouští mlhu a jsem rád, že v Praze 6 takový prvek máme,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Příprava vějíře se táhla přes tři volební období a jsem rád, že šestá městská část udržela kontinuitu a projekt se nakonec podařilo dotáhnout,“ řekl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Dílo akademické sochařky Martiny Hozové bylo vybráno ve veřejné výtvarné soutěži v roce 2013 a zúčastnilo se jí 51 návrhů.

Žofie Marie Josefína Albína Chotková

Žofie Marie Josefína Albína Chotková (1868 – 1914) byla manželkou arcivévody Františka Ferdinandem d´Este. Už počáteční vztah následníka trůnu s obyčejnou dvorní dámou způsobil u vídeňského dvora společenský skandál. Jejich láska ale byla silnější než všechny překážky a tabu rodové nerovnosti, a tak císař František Josef I. nakonec sňatek povolil.

Následník trůnu se ovšem musel vzdát jakýchkoliv nároků na trůn pro své potomky. Žofie byla sice císařem povýšena na kněžnu z Hohenbergu, ale po celý zbytek života musela snášet ponížení při všech ceremoniálních událostech dvora, kdy ani nemohla vystupovat po boku svého manžela.

I proto žili manželé v ústraní na zámku Konopiště, který dal Franz Ferdinand přestavět a vytvořil zde harmonické prostředí pro svou rodinu, do které brzy přibyly tři děti, Žofie, Max a Ernst.

Prvním společným vystoupením následnického páru byla cesta Františka Ferdinanda na vojenské manévry do Sarajeva, kde se oba stali obětmi atentátu, spáchaného bosensko-srbským politickým aktivistou Gavrilo Principem.

Tato tragédie byla podnětem k zahájení první světové války a postava hraběnky Žofie se tak stala významnou osobností nejen českých, ale i světových dějin.

O životě rodu Chotků i životě arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s hraběnkou informuje aktuální výstava před Píseckou bránou.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru