dnes
Sobota - obcasny-dest
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Vějíř Žofie Chotkové: U Písecké brány byla odhalena plastika s mlhovištěm
Nové mlhoviště u Písecké brány. Foto: P6

Vějíř Žofie Chotkové: U Písecké brány byla odhalena plastika s mlhovištěm

Vějíř Žofie Chotkové před Píseckou bránou byl dnes odpoledne slavnostně odhalen za přítomnosti mnoha hostů i veřejnosti. Plastika autorky Martiny Hozové s mlhovištěm je připomínkou hraběnky Žofie v místech nedaleko Pražského hradu a v sousedství Chotkových sadů, které kdysi nechal vybudovat dědeček Žofie, hrabě Karel Chotek.

Vějíř, dobový symbol ženskosti, byl s osobností Žofie Chotkové úzce propojen. Po atentátu v Sarajevu byl na hraběnčinu rakev položen právě vějíř s rukavičkami, tedy atributy, kterými byla zdůrazněna její příslušnost k nižšímu stavu dvorní dámy.

Z hlediska sochařského tvarosloví byla zvolena jeho technicistní poloha, která má svým pojetím a materiálem evokovat dobu secese a staveb z období průmyslové revoluce. Vějíř je odlit z šedé litiny, rezavá patina připomíná zašlou slávu Habsburků.

„Dílo je výjimečné tím, že to není jen plastika, ale má i přidanou hodnotu. Vypouští mlhu a jsem rád, že v Praze 6 takový prvek máme,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Příprava vějíře se táhla přes tři volební období a jsem rád, že šestá městská část udržela kontinuitu a projekt se nakonec podařilo dotáhnout,“ řekl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Dílo akademické sochařky Martiny Hozové bylo vybráno ve veřejné výtvarné soutěži v roce 2013 a zúčastnilo se jí 51 návrhů.

Žofie Marie Josefína Albína Chotková

Žofie Marie Josefína Albína Chotková (1868 – 1914) byla manželkou arcivévody Františka Ferdinandem d´Este. Už počáteční vztah následníka trůnu s obyčejnou dvorní dámou způsobil u vídeňského dvora společenský skandál. Jejich láska ale byla silnější než všechny překážky a tabu rodové nerovnosti, a tak císař František Josef I. nakonec sňatek povolil.

Následník trůnu se ovšem musel vzdát jakýchkoliv nároků na trůn pro své potomky. Žofie byla sice císařem povýšena na kněžnu z Hohenbergu, ale po celý zbytek života musela snášet ponížení při všech ceremoniálních událostech dvora, kdy ani nemohla vystupovat po boku svého manžela.

I proto žili manželé v ústraní na zámku Konopiště, který dal Franz Ferdinand přestavět a vytvořil zde harmonické prostředí pro svou rodinu, do které brzy přibyly tři děti, Žofie, Max a Ernst.

Prvním společným vystoupením následnického páru byla cesta Františka Ferdinanda na vojenské manévry do Sarajeva, kde se oba stali obětmi atentátu, spáchaného bosensko-srbským politickým aktivistou Gavrilo Principem.

Tato tragédie byla podnětem k zahájení první světové války a postava hraběnky Žofie se tak stala významnou osobností nejen českých, ale i světových dějin.

O životě rodu Chotků i životě arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s hraběnkou informuje aktuální výstava před Píseckou bránou.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Dnes v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru