dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Vedra, přívalové deště, zranění v letadle. Náročný převoz klisen z Prahy do Mongolska se podařil
Všechny čtyři klisny jsou v pořádku. U beden zleva Kirá, Querida, Paradise a Rabea. Foto: Jaroslav Šimek / Zoo Praha

Vedra, přívalové deště, zranění v letadle. Náročný převoz klisen z Prahy do Mongolska se podařil

Po 36 hodinách náročné cesty vyběhly klisny Querida, Rabea, Kirá a Paradise v noci z neděle na pondělí do aklimatizační ohrady v přísně chráněné oblasti Gobi B. Zoo Praha tak ve spolupráci s Armádou ČR dopravila během pěti převozů z České republiky do Mongolska již 19 koní Převalského. Letošní transport byl velmi komplikovaný, přesto skončil úspěšně. 

Letos byly převezeny do mongolské stepi čtyři klisny:

Querida, narozená 10. srpna 2012 v Praze matce Haře a hřebci Lenovi (jako 218. hříbě koně Převalského narozené v Zoo Praha).

Rabea, narozená 14. září 2009 v Zoo Lipsko.

Kirá, narozená 6. srpna 2008 v maďarském národním parku Hortobágy.

Paradise, narozená 25. května 2009 v Zoo Paříž.

„Letošní návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka a v Mongolsku přívalové deště, kvůli kterým se pozemní transport prodloužil o zhruba sto kilometrů,“ uvedl ředitel Zoo Praha a hlavní iniciátor projektu Návrat divokých koní Miroslav Bobek. „Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea. Ve srovnání s loňskem se tak přeprava klisen prodloužila o několik hodin.“

klisny-prevoz-letadlo-nahled Zoo Praha sehrála významnou roli při záchraně koně Převalského, který z volné přírody vymizel koncem 60. let a v posledním čtvrtstoletí probíhá jeho reintrodukce. Zoo Praha vede jeho světovou plemennou knihu a od roku 2011 organizuje transporty do Mongolska.

Dosud přepravení koně tam mají již deset potomků. Celkem dnes na třech lokalitách v Mongolsku žije přibližně 500 koní Převalského, z toho v Gobi B, kam směřovaly poslední čtyři „pražské“ transporty, jich je 137.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru