dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Vedení Prahy už nechce vařit levně, ale kvalitně. Proto vydalo kuchařku

Pražští radní schválili principy postupu při zadávání řízení na veřejná prostranství a postupu pořádání soutěží o návrh v oblasti architektury, urbanismu a krajinářství. Pro hodnocení návrhů bude nově zásadní nikoliv cena návrhu, ale kvalita návrhu, dále projektová dokumentace a předchozí úspěchy autorského týmu.     

„Jde o manuál, jakousi kuchařku pro soutěžení kvalitních návrhů na revitalizace ulic, náměstí nebo při projektování mostů a dalších veřejných staveb. Cena nebude jediným a hlavním kritériem. Nyní máme celý proces dotažený do konce pro jednotlivé investory, kteří budou chtít stavět určitou stavbu například most, nebo budou chtít realizovat celou třídu jako například Vinohradskou nebo Bělohorskou,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ / Trojkoalice).

„Budou totiž mít určitý manuál jak postupovat tak, aby hlavním kritériem nebyla cena, ale kvalita návrhu a zkušenosti týmu, který městu umí podat nejen ideový návrh a krásné obrázky, ale hlavně projektovou dokumentaci, podle které se dá stavět. Je to vydání se novou cestou,“ pokračovala.

Váha kritérií se jak u soutěží, tak u zadávacích řízení odvíjí od celkové částky investičních nákladů na realizaci, u zakázky, kde celková výše investičních nákladů nedosáhne 500 milionů korun bez DPH, je rozdělení váhy kritérií: 60 % celková kvalita návrhu, 30 % předpokládaná cena realizace, 10 % nabídková cena za projektové práce.

U zakázky, kde je výše celkových investičních nákladů rovna nebo vyšší 500 milionům korun bez DPH, je to 50 % celková kvalita návrhu, 40 % předpokládaná cena realizace návrhu, 10 % nabídková cena za projektové práce.

„Zadavatel tak získává možnost více ovlivnit budoucí podobu či funkční a účelové prvky záměru. Tyto principy jsou pro hlavní město důležité, protože v minulosti soutěží proběhla řada, ale vždy uvízly trochu v půli cesty, protože se moc nevědělo, jak postupovat dále,“ doplnila náměstkyně Kolínská.


Další články
Nahoru