dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Vedení Prahy se promění, sociální demokraté a komunisté ze zastupitelstva vypadli
Sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Vedení Prahy se promění, sociální demokraté a komunisté ze zastupitelstva vypadli

Vedení hlavního města se po komunálních volbách výrazně promění. Do zastupitelstva se dostane se srovnatelným výsledkem pětice stran, vyjednávat se chystají Piráti, nové hnutí Praha Sobě a blok Spojené síly pro Prahu, v němž jsou zastoupeni lidovci, TOP 09 a STAN. Mimo vedení města tak mohou zůstat ANO a ODS. V zastupitelstvu poprvé od roku 1990 nezasednou zástupci ČSSD a KSČM.

V polovině sčítání se o prvenství přetahovali Piráti a ODS, kteří měli shodně kolem 17,5 procenta hlasů. ANO zatím dostalo přes 16 procent, těsně pod touto hranicí se držely výsledky hnutí Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu. ČSSD a KSČM podle propočtů ČTK nepřekročí potřebnou pětiprocentní hranici. Z dosud vládnoucí kolice ANO s ČSSD a Trojkoalicí Zelených, lidovců a STAN ve vedení města pravděpodobně mohou zůstat zastoupeny jen poslední dvě jmenované strany.

O povolebním vyjednávání s Piráty a s blokem Spojené síly pro Prahu informoval lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský. Do volebního štábu Praha Sobě míří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a lídr kandidátky Pirátů do zastupitelstva hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Čižinský znovu potvrdil, že nebude spolupracovat s ODS. Pospíšil uvedl, že jeho uskupení má nejblíže k Čižinského hnutí. „Podařilo se splnit základní cíl zabránit předdomluvené koalici ODS a ANO," řekl Hřib.

Podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše výsledky v Praze nevypadají dobře. Považuje to za důsledek dosavadního působení zástupců ANO v hlavním městě.

ANO v minulých obecních volbách v Praze zvítězilo, jako nováček komunálních voleb získalo zhruba 22 procent hlasů a 17 křesel v zastupitelstvu. Druhá TOP 09 s víc než pětinou hlasů měla 16 mandátů. Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a STAN obsadila osm křesel, po osmi zastupitelích měly také ODS a ČSSD. Čtyři místa v zastupitelstvu získali shodně komunisté a Piráti.

Primátorem se po volbách stala Adriana Krnáčová, která vedla kandidátku ANO. V jedenáctičlenné pražské radě obsadilo ANO pět míst, ČSSD a Trojkoalice po třech radních.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru