Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vedení Prahy se promění, sociální demokraté a komunisté ze zastupitelstva vypadli
Sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Vedení Prahy se promění, sociální demokraté a komunisté ze zastupitelstva vypadli

Vedení hlavního města se po komunálních volbách výrazně promění. Do zastupitelstva se dostane se srovnatelným výsledkem pětice stran, vyjednávat se chystají Piráti, nové hnutí Praha Sobě a blok Spojené síly pro Prahu, v němž jsou zastoupeni lidovci, TOP 09 a STAN. Mimo vedení města tak mohou zůstat ANO a ODS. V zastupitelstvu poprvé od roku 1990 nezasednou zástupci ČSSD a KSČM.

V polovině sčítání se o prvenství přetahovali Piráti a ODS, kteří měli shodně kolem 17,5 procenta hlasů. ANO zatím dostalo přes 16 procent, těsně pod touto hranicí se držely výsledky hnutí Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu. ČSSD a KSČM podle propočtů ČTK nepřekročí potřebnou pětiprocentní hranici. Z dosud vládnoucí kolice ANO s ČSSD a Trojkoalicí Zelených, lidovců a STAN ve vedení města pravděpodobně mohou zůstat zastoupeny jen poslední dvě jmenované strany.

O povolebním vyjednávání s Piráty a s blokem Spojené síly pro Prahu informoval lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský. Do volebního štábu Praha Sobě míří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a lídr kandidátky Pirátů do zastupitelstva hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Čižinský znovu potvrdil, že nebude spolupracovat s ODS. Pospíšil uvedl, že jeho uskupení má nejblíže k Čižinského hnutí. „Podařilo se splnit základní cíl zabránit předdomluvené koalici ODS a ANO," řekl Hřib.

Podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše výsledky v Praze nevypadají dobře. Považuje to za důsledek dosavadního působení zástupců ANO v hlavním městě.

ANO v minulých obecních volbách v Praze zvítězilo, jako nováček komunálních voleb získalo zhruba 22 procent hlasů a 17 křesel v zastupitelstvu. Druhá TOP 09 s víc než pětinou hlasů měla 16 mandátů. Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a STAN obsadila osm křesel, po osmi zastupitelích měly také ODS a ČSSD. Čtyři místa v zastupitelstvu získali shodně komunisté a Piráti.

Primátorem se po volbách stala Adriana Krnáčová, která vedla kandidátku ANO. V jedenáctičlenné pražské radě obsadilo ANO pět míst, ČSSD a Trojkoalice po třech radních.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru