Vedení Prahy se bude dále zabývat dražbou budov z majetku Jaromíra Soukupa
7. ledna 2025 09:43
Nemovitosti magistrát vydražil za cenu těsně pod limitem, který si radní pro koupi odhlasovali. Vyvstalo proto podezření, že někdo po úniku informací aukční cenu přihazováním schválně navýšil těsně pod limit města.
Kromě odvolání také náměstci primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jana Komrsková (Piráti) podali kvůli aukci trestní oznámení, stejně jako senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (nezařazení).
Zájemcem s druhou nejvyšší nabídkou byla právě firma spadající pod investiční fond IFIS, kvůli jehož pohledávkám exekutor nucenou dražbu nařídil a který má také financovat reorganizaci Soukupových firem. Těsně před Vánoci pak fond městu zaslal nabídku, že od něj nemovitosti koupí za cenu odpovídající nabídce firmy v aukci, která byla 647,9 milionu korun.
Zábranský nevyloučil, že by město mohlo nabídku ve finále přijmout, a to za předpokladu, že neuspěje s podaným odvoláním proti výsledku dražby. K tomu ještě magistrát po schválení dalšího postupu radou doplní argumentaci, kterou před Vánoci kvůli krátké lhůtě nestihl připravit. Podle radního bude město argumentovat tím, že s ohledem na okolnosti dražby byl podle něj porušen zákon, i když to alespoň prozatím nemůže s jistotou prokázat.
O případném dalším postupu v případě neúspěchu odvolání bude koalice podle Zábranského jednat, on sám bude navrhovat budovy i přes zvláštní okolnosti prodat fondu.
Součástí nabídky je podle radního i to, že by fond v případě odkupu v budovách vybudoval školní kampus. Takové plány má i magistrát. Není však jisté, že by nový majitel závazek dodržel, a právní ošetření by podle radního bylo zřejmě obtížně vymahatelné.
V nemovitostech sídlila Soukupova firma Empresa Media. Tu spolu se společnostmi Barrandov TS a Media Master nedávno od Soukupa získal podnikatel Jan Čermák. Ve firmách je insolvenční řízení a soud povolil jejich reorganizaci.