dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
14°C
Vedení Prahy schválilo rozpočet na rok 2019, v prosinci ho projednají zastupitelé
Příspěvek hlavního města na jednoho předškoláka se zvýší na 2700 korun. Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy schválilo rozpočet na rok 2019, v prosinci ho projednají zastupitelé

Pražští radní dnes schválili rozpočet hlavního města na příští rok. K jeho urychlenému schválení přistoupila v zájmu zachování jistoty pro městské části, aby mohly i ony své rozpočty brzy přijmout.

Na investice v rozpočtu je vyčleněno 13,5 miliardy korun, o jejichž využití rada rozhodne v prvním čtvrtletí příštího roku. Vytvoří se tak čas na přípravu investičních projektů novým vedením města, které bylo zvoleno před necelými dvěma týdny.

„Chceme dát jistotu městským částem a umožnit plynulé fungování města na každodenní úrovni. Zároveň intenzivně pracujeme na přípravě investičních projektů. Postupujeme tak v souladu s tím, co jsme říkali před volbami,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financi a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Příjmová část rozpočtu činí 59,2 miliardy korun, výdajová pak 77,6 miliardy korun. Rozdíl příjmů a výdajů ve výši 18,4 miliardy korun je pokrytý úsporou hospodaření hlavního města z minulých let, nejsou v něm započítány budoucí příjmy ze státního rozpočtu a obsahuje také nedokončené investice z minulých let.

Běžné meziroční výdaje činí 59,3 miliardy korun, kdy meziroční zvýšení činí 5,8 miliardy korun. Kapitálové výdaje jsou 18,2 miliardy korun a došlo k jejich meziročnímu navýšení o 1,5 miliardy.

Rozpočet na rok 2019 přidává prostředky městským částem, kdy zvyšuje příspěvek na před/školáka z 2000 na 2700 korun a také na provoz a výkon státní správy v přenesené působnosti.

Dohromady jde o více než 400 milionů korun. Přidává také peníze učitelům a pracovníkům ve školství. Celkem 700 milionů korun. Z toho je nově 100 milionů pro pracovníky ve školních jídelnách.

Návrh rozpočtu bude na začátku prosince projednávat magistrátní finanční výbor a na svém zasedání plánovaném na 13. prosince jej projednají zastupitelé. Materiál začali úředníci připravovat letos v létě ještě pod vedením tehdejších radních.

V loňském roce skončilo hospodaření Prahy přebytkem 7,45 miliardy korun. Příjmy dosáhly 77,76 miliardy a výdaje 70,31 miliardy korun. Investice činily 12,4 miliardy korun. Hospodaření ovlivnily vyšší daňové příjmy.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru