dnes
Pondělí - zatazeno
10°C
zítra
Úterý - oblacno
8°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
11°C
Vedení Prahy schválilo rozpočet na rok 2019, v prosinci ho projednají zastupitelé
Příspěvek hlavního města na jednoho předškoláka se zvýší na 2700 korun. Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy schválilo rozpočet na rok 2019, v prosinci ho projednají zastupitelé

Pražští radní dnes schválili rozpočet hlavního města na příští rok. K jeho urychlenému schválení přistoupila v zájmu zachování jistoty pro městské části, aby mohly i ony své rozpočty brzy přijmout.

Na investice v rozpočtu je vyčleněno 13,5 miliardy korun, o jejichž využití rada rozhodne v prvním čtvrtletí příštího roku. Vytvoří se tak čas na přípravu investičních projektů novým vedením města, které bylo zvoleno před necelými dvěma týdny.

„Chceme dát jistotu městským částem a umožnit plynulé fungování města na každodenní úrovni. Zároveň intenzivně pracujeme na přípravě investičních projektů. Postupujeme tak v souladu s tím, co jsme říkali před volbami,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financi a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Příjmová část rozpočtu činí 59,2 miliardy korun, výdajová pak 77,6 miliardy korun. Rozdíl příjmů a výdajů ve výši 18,4 miliardy korun je pokrytý úsporou hospodaření hlavního města z minulých let, nejsou v něm započítány budoucí příjmy ze státního rozpočtu a obsahuje také nedokončené investice z minulých let.

Běžné meziroční výdaje činí 59,3 miliardy korun, kdy meziroční zvýšení činí 5,8 miliardy korun. Kapitálové výdaje jsou 18,2 miliardy korun a došlo k jejich meziročnímu navýšení o 1,5 miliardy.

Rozpočet na rok 2019 přidává prostředky městským částem, kdy zvyšuje příspěvek na před/školáka z 2000 na 2700 korun a také na provoz a výkon státní správy v přenesené působnosti.

Dohromady jde o více než 400 milionů korun. Přidává také peníze učitelům a pracovníkům ve školství. Celkem 700 milionů korun. Z toho je nově 100 milionů pro pracovníky ve školních jídelnách.

Návrh rozpočtu bude na začátku prosince projednávat magistrátní finanční výbor a na svém zasedání plánovaném na 13. prosince jej projednají zastupitelé. Materiál začali úředníci připravovat letos v létě ještě pod vedením tehdejších radních.

V loňském roce skončilo hospodaření Prahy přebytkem 7,45 miliardy korun. Příjmy dosáhly 77,76 miliardy a výdaje 70,31 miliardy korun. Investice činily 12,4 miliardy korun. Hospodaření ovlivnily vyšší daňové příjmy.


Praha 11: Jednání komisí Rady budou veřejná

20. října 2019 ve 20:48

Rada městské části Prahy 11 schválila změnu jednacího řádu komisí. Nově budou otevřeny pro veřejnost.

Další články
Nahoru