Dnes Středa - skorojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy schválilo program na kulturní aktivity národnostních menšin
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy schválilo program na kulturní aktivity národnostních menšin

Hlavní město Praha podpoří kulturní aktivity národnostních menšin a integraci cizinců. Programy na jejich podporu v pondělí schválili pražští radní. Cílem je uchovat kulturní tradice a zlepšit podmínky pro integraci cizinců, kteří tvoří téměř čtvrtinu obyvatel Prahy.  

Rada hl. m. Prahy v pondělí 25. září schválila Program podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2024, zaměřen je na kulturní, společenskou a osvětovou činnost národnostních menšin. Jeho smyslem je uchovat a rozvíjet kulturní tradice jednotlivých národnostních menšin a publikační a osvětovou činnost. 

Zároveň rada schválila Program podpory aktivit integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2024. Jeho hlavním cílem je zlepšení podmínek pro integraci cizinců. Oba dotační programy pro příští rok počítají celkem s 28 miliony korun.  

„Poctivá integrace národnostních menšin je jednoznačně v zájmu Prahy a Pražanů. Můžeme díky tomu nejen snížit možná rizika, ale zároveň naše město obohatit o zajímavé a rozmanité kulturní vlivy. Proto jsem rád, že městská rada schválila program, který této integraci napomůže. Praha je multikulturní metropolí, a proto musíme zapojení menšin podporovat všemi možnými cestami,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu Jiří Pospíšil (TOP 09).  

Díky programům bude pokračovat například financování zvlášť významných kulturních akcí, jako jsou například Světový romský festival Khamoro a Mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů. Řada dalších menších projektů je zaměřena na vzdělávací aktivity dětí, mládeže i dospělých v oblasti rozvoje národnostní identity a interetnických vztahů. 

Jedná se zejména o kulturní aktivity jako jsou koncerty, výstavy, divadelní představení, komponované pořady, festivaly, přednášky, konference, semináře, kulaté stoly a také osvětová a vzdělávací činnost a publikační činnost apod. Zároveň je podporována i celoroční činnost folklorních souborů.  

Program integrace cizinců reaguje i na uprchlickou situaci na Prahy, v důsledku ruské agrese na Ukrajinu uprchlo v roce 2022 v rámci největší uprchlické krize v Evropě od konce 2. světové války do Prahy více než 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Na území Prahy dle statistik Ministerstva vnitra ČR k 18. červnu letošního roku jich žilo přibližně 85 tisíc. 

Podle oficiálních statistik Ministerstva vnitra ČR žilo k 31. květnu 2023 na území Prahy 329 483 cizinců, což činí přibližně 24,1 procenta všech obyvatel města. Od roku 2006 narostl počet cizinců žijících v Praze více než trojnásobně.


Autor: puc

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Další články
Nahoru