Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy schválilo program na kulturní aktivity národnostních menšin
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy schválilo program na kulturní aktivity národnostních menšin

Hlavní město Praha podpoří kulturní aktivity národnostních menšin a integraci cizinců. Programy na jejich podporu v pondělí schválili pražští radní. Cílem je uchovat kulturní tradice a zlepšit podmínky pro integraci cizinců, kteří tvoří téměř čtvrtinu obyvatel Prahy.  

Rada hl. m. Prahy v pondělí 25. září schválila Program podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2024, zaměřen je na kulturní, společenskou a osvětovou činnost národnostních menšin. Jeho smyslem je uchovat a rozvíjet kulturní tradice jednotlivých národnostních menšin a publikační a osvětovou činnost. 

Zároveň rada schválila Program podpory aktivit integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2024. Jeho hlavním cílem je zlepšení podmínek pro integraci cizinců. Oba dotační programy pro příští rok počítají celkem s 28 miliony korun.  

„Poctivá integrace národnostních menšin je jednoznačně v zájmu Prahy a Pražanů. Můžeme díky tomu nejen snížit možná rizika, ale zároveň naše město obohatit o zajímavé a rozmanité kulturní vlivy. Proto jsem rád, že městská rada schválila program, který této integraci napomůže. Praha je multikulturní metropolí, a proto musíme zapojení menšin podporovat všemi možnými cestami,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu Jiří Pospíšil (TOP 09).  

Díky programům bude pokračovat například financování zvlášť významných kulturních akcí, jako jsou například Světový romský festival Khamoro a Mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů. Řada dalších menších projektů je zaměřena na vzdělávací aktivity dětí, mládeže i dospělých v oblasti rozvoje národnostní identity a interetnických vztahů. 

Jedná se zejména o kulturní aktivity jako jsou koncerty, výstavy, divadelní představení, komponované pořady, festivaly, přednášky, konference, semináře, kulaté stoly a také osvětová a vzdělávací činnost a publikační činnost apod. Zároveň je podporována i celoroční činnost folklorních souborů.  

Program integrace cizinců reaguje i na uprchlickou situaci na Prahy, v důsledku ruské agrese na Ukrajinu uprchlo v roce 2022 v rámci největší uprchlické krize v Evropě od konce 2. světové války do Prahy více než 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Na území Prahy dle statistik Ministerstva vnitra ČR k 18. červnu letošního roku jich žilo přibližně 85 tisíc. 

Podle oficiálních statistik Ministerstva vnitra ČR žilo k 31. květnu 2023 na území Prahy 329 483 cizinců, což činí přibližně 24,1 procenta všech obyvatel města. Od roku 2006 narostl počet cizinců žijících v Praze více než trojnásobně.


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru