Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vedení Prahy schválilo financování druhé fáze modernizace čistírny vod
Areál Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace

Vedení Prahy schválilo financování druhé fáze modernizace čistírny vod

Praha dá za plánovanou rekonstrukci stávající vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově podle předpokladu 6,34 miliardy korun bez DPH. Přesná částka vzejde z tendru, který v blízké době vypíše městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Práce zaplatí magistrát a PVS mu bude investici v dalších letech splácet z vodného a stočného. Vyplývá to ze smlouvy o spolupráci města a PVS, kterou aktuálně schválili městští radní.

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila uzavření Smlouvy o spolupráci PVS v souvislosti s plánovanou druhou etapou přestavby a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově, která se týká stávající vodní linky. Tu je nutné přestavět, neboť přes řadu dílčích rekonstrukcí není schopna zajistit vyčištění přiváděných odpadních vod tak, aby byly plněny podmínky evropské a národní legislativy. Zahájení stavby se předpokládá v příštím roce.  

„Schválili jsme rekonstrukci a rozšíření části Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově známé jako stávající vodní linka. Modernizace celé čistírny je nutná nejen z důvodu evropské legislativy, ale především proto, abychom všem Pražanům zajistili odpovídající služby v nejlepší možné kvalitě. Po dokončení rekonstrukce bude stávající vodní linka vypouštět stejnou kvalitu odpadních vod jako nová vodní linka,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro infrastrukturu.  

„Jako Praha máme velmi ambiciózní cíle vycházející z klimatického plánu. Modernizace – přestavba a rozšíření – starší čistírny je rozhodně žádoucí. Nová vodní linka nám totiž dává příležitost k tomuto důležitému kroku přistoupit, aniž by jakkoliv došlo k poklesu komfortu Pražanů,” řekla Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán.  

Realizaci stavební akce nazvané Celková přestavba a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově, etapa 0002 – stávající vodní linka, schválila Rada hl. m. Prahy a následně i pražské zastupitelstvo loni v únoru. A to jako investici hlavního města financovanou ze zdrojů vodného a stočného s tím, že stavbu zajistí městská společnost PVS na základě smlouvy mezi oběma stranami. Návrh Smlouvy o spolupráci postupně absolvoval několikaměsíční připomínkovací proces napříč odbory magistrátu. Nyní tento dokument schválili pražští radní.  

PVS má podle dohody konkrétně zajišťovat komplexní projektové řízení a autorský dozor stavby. Společnost se současně zavazuje vůči hlavnímu městu, že počínaje rokem 2024 zvýší plnění finančního nájemného na roční bázi o 400 milionů korun v prvním roce a následně každoročně o 600 milionů korun. A to až do doby, než PVS tímto způsobem uhradí celkovou výši investice navýšenou o 17 procent, které zohledňují časovou hodnotu peněz.  

Tímto závazkem je tak naplněna podmínka schválené Strategie rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území Prahy v období let 2022 až 2035, že investice bude hrazena ve střednědobém horizontu z prostředků vodného a stočného. Pro zajištění průběžného financování stavby bude hlavní město vůči PVS poskytovat zálohové platby, které budou každoročně vyúčtovány.  

ÚČOV vybudovaná v šedesátých letech minulého století byla složena ze dvou hlavních částí. Z vodní linky, která je dnes označována jako stávající vodní linka, a Kalového hospodářství. Stávající vodní linka přes řadu dílčích rekonstrukcí nebyla schopna po významnou část své existence zajistit vyčištění přiváděných odpadních vod tak, aby byly plněny podmínky evropské a národní legislativy.  

Koncepce přestavby a modernizace ÚČOV přijatá v roce 2004 stanovila plán, který je postupně realizován po jednotlivých samostatných etapách. Po dokončení první etapy nazvané nová vodní linka v roce 2018, která byla uvedena do trvalého provozu o tři roky později, je možné nyní přistoupit i k uskutečnění druhé etapy nazvané Stávající vodní linka.  

Tento záměr má v současnosti stavební povolení a povolení k nakládání s vodami vydaná v květnu 2022. Společnost PVS dále zajistila kompletní projektovou přípravu stavby a veškerá povolení. V současné době je hotová komplexní projektová dokumentace pro provedení stavby i Zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele stavby. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 6, 341 miliardy korun bez DPH.  

Lhůta pro stavbu je stanovena na 43 měsíců s tím, že zahájení stavby se předpokládá bezprostředně po ukončení zadávacího řízení a podpisu Smlouvy o dílo s vybraným zhotovitelem stavby. Pokud bude příprava dále postupovat bez významnějších komplikací, mělo by se tak stát ve druhém čtvrtletí roku 2024.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda navštívil Libuš a Kunratice

23. září 2023 v 10:37

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Tentokrát vyrazil do Libuše a Kunratic. Prohlédl si zde nové i připravované projekty a v přítomnosti místních starostek se seznámil s některými problémy, které hlavní město může těmto částem pomoci řešit. Informoval...

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

21. září 2023 v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Další články
Nahoru