Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy schválilo financování druhé fáze modernizace čistírny vod
Areál Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace

Vedení Prahy schválilo financování druhé fáze modernizace čistírny vod

Praha dá za plánovanou rekonstrukci stávající vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově podle předpokladu 6,34 miliardy korun bez DPH. Přesná částka vzejde z tendru, který v blízké době vypíše městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Práce zaplatí magistrát a PVS mu bude investici v dalších letech splácet z vodného a stočného. Vyplývá to ze smlouvy o spolupráci města a PVS, kterou aktuálně schválili městští radní.

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila uzavření Smlouvy o spolupráci PVS v souvislosti s plánovanou druhou etapou přestavby a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově, která se týká stávající vodní linky. Tu je nutné přestavět, neboť přes řadu dílčích rekonstrukcí není schopna zajistit vyčištění přiváděných odpadních vod tak, aby byly plněny podmínky evropské a národní legislativy. Zahájení stavby se předpokládá v příštím roce.  

„Schválili jsme rekonstrukci a rozšíření části Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově známé jako stávající vodní linka. Modernizace celé čistírny je nutná nejen z důvodu evropské legislativy, ale především proto, abychom všem Pražanům zajistili odpovídající služby v nejlepší možné kvalitě. Po dokončení rekonstrukce bude stávající vodní linka vypouštět stejnou kvalitu odpadních vod jako nová vodní linka,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro infrastrukturu.  

„Jako Praha máme velmi ambiciózní cíle vycházející z klimatického plánu. Modernizace – přestavba a rozšíření – starší čistírny je rozhodně žádoucí. Nová vodní linka nám totiž dává příležitost k tomuto důležitému kroku přistoupit, aniž by jakkoliv došlo k poklesu komfortu Pražanů,” řekla Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán.  

Realizaci stavební akce nazvané Celková přestavba a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově, etapa 0002 – stávající vodní linka, schválila Rada hl. m. Prahy a následně i pražské zastupitelstvo loni v únoru. A to jako investici hlavního města financovanou ze zdrojů vodného a stočného s tím, že stavbu zajistí městská společnost PVS na základě smlouvy mezi oběma stranami. Návrh Smlouvy o spolupráci postupně absolvoval několikaměsíční připomínkovací proces napříč odbory magistrátu. Nyní tento dokument schválili pražští radní.  

PVS má podle dohody konkrétně zajišťovat komplexní projektové řízení a autorský dozor stavby. Společnost se současně zavazuje vůči hlavnímu městu, že počínaje rokem 2024 zvýší plnění finančního nájemného na roční bázi o 400 milionů korun v prvním roce a následně každoročně o 600 milionů korun. A to až do doby, než PVS tímto způsobem uhradí celkovou výši investice navýšenou o 17 procent, které zohledňují časovou hodnotu peněz.  

Tímto závazkem je tak naplněna podmínka schválené Strategie rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území Prahy v období let 2022 až 2035, že investice bude hrazena ve střednědobém horizontu z prostředků vodného a stočného. Pro zajištění průběžného financování stavby bude hlavní město vůči PVS poskytovat zálohové platby, které budou každoročně vyúčtovány.  

ÚČOV vybudovaná v šedesátých letech minulého století byla složena ze dvou hlavních částí. Z vodní linky, která je dnes označována jako stávající vodní linka, a Kalového hospodářství. Stávající vodní linka přes řadu dílčích rekonstrukcí nebyla schopna po významnou část své existence zajistit vyčištění přiváděných odpadních vod tak, aby byly plněny podmínky evropské a národní legislativy.  

Koncepce přestavby a modernizace ÚČOV přijatá v roce 2004 stanovila plán, který je postupně realizován po jednotlivých samostatných etapách. Po dokončení první etapy nazvané nová vodní linka v roce 2018, která byla uvedena do trvalého provozu o tři roky později, je možné nyní přistoupit i k uskutečnění druhé etapy nazvané Stávající vodní linka.  

Tento záměr má v současnosti stavební povolení a povolení k nakládání s vodami vydaná v květnu 2022. Společnost PVS dále zajistila kompletní projektovou přípravu stavby a veškerá povolení. V současné době je hotová komplexní projektová dokumentace pro provedení stavby i Zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele stavby. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 6, 341 miliardy korun bez DPH.  

Lhůta pro stavbu je stanovena na 43 měsíců s tím, že zahájení stavby se předpokládá bezprostředně po ukončení zadávacího řízení a podpisu Smlouvy o dílo s vybraným zhotovitelem stavby. Pokud bude příprava dále postupovat bez významnějších komplikací, mělo by se tak stát ve druhém čtvrtletí roku 2024.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru