dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - oblacno
0°C
pozítří
Sobota - jasno
0°C
Vedení Prahy schválilo dohodu potřebnou k rekonstrukci terasy nad stanicí metra Budějovická
Terasa nad výstupem ze stanice metra Budějovická je ve špatném stavu. Foto (2x): bouratjenesmysl.cz

Vedení Prahy schválilo dohodu potřebnou k rekonstrukci terasy nad stanicí metra Budějovická

Praha uzavře majetkoprávní dohodu s vlastníky ohledně terasy nad stanicí metra Budějovická, která umožní její rekonstrukci. Měla by začít ještě letos. Znění dohody dnes schválili radní. Dohodu město podepíše s pražským dopravním podnikem (DPP), obchodním centrem DBK, Českou spořitelnou a dalšími vlastníky. Terasa byla kvůli havarijnímu stavu loni v lednu dočasně uzavřena a minulé vedení města ji původně chtělo zbourat.

Schválením uzavření dohod se všemi vlastníky staveb a pozemků se podařilo vyřešit několik let trvající majetkoprávní spor, měly by skončit hádky mezi všemi vlastníky a tolik potřebná rekonstrukce může nyní začít.

„Po měsících zdlouhavých jednání se nám podařilo vyřešit záležitost, která byla letitou ostudou Prahy. Máme závazek, že budeme podávat žádost o stavební povolení tak, aby oprava mohla alespoň v dílčích částech začít už letos a v příštím roce byla kompletně zrealizovaná,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09 / Spojené síly pro Prahu).

terasa-u-dbk1

Terasa v roce 2007

Mnohostranná dohoda s dalšími vlastníky představuje pro všechny zúčastněné kompromis. Základem je prohlášení všech stran, že terasa patří hlavnímu městu a jeho vlastnictví nebude nikdo zpochybňovat u soudu. Případný spor o vlastnictví by patrně probíhal několik let a blokoval by rekonstrukci terasy.

Dohoda na druhé straně zajišťuje její bezplatné užívání veřejností a spolurozhodování všech vlastníků o nadměrné komerční činnosti v prostoru.  Dále ošetřuje bezpečnost provozu na terase a pod ní a sousedních přiléhajících objektů. Dohoda uzavřená s Českou spořitelnou dále řeší konkrétní způsob provádění rekonstrukce, neboť připravená projektová dokumentace počítá se zásahy do její budovy.

Terasa byla vybudována v roce 1977 a nebyla nikdy opravována a ani udržována. Problémem je například zatékání do konstrukce. Havarijní stav je známý od roku 2010. Terasa byla kvůli havarijnímu stavu loni v lednu dočasně uzavřena a magistrát následně přišel s řešením terasu zbourat. Po téměř deseti měsících ale nakonec nechalo terasu podepřít vzpěrami, které jsou u východu z metra dosud.

 


Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

Včera v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru