Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vedení Prahy schválilo dohodu potřebnou k rekonstrukci terasy nad stanicí metra Budějovická
Terasa nad výstupem ze stanice metra Budějovická je ve špatném stavu. Foto (2x): bouratjenesmysl.cz

Vedení Prahy schválilo dohodu potřebnou k rekonstrukci terasy nad stanicí metra Budějovická

Praha uzavře majetkoprávní dohodu s vlastníky ohledně terasy nad stanicí metra Budějovická, která umožní její rekonstrukci. Měla by začít ještě letos. Znění dohody dnes schválili radní. Dohodu město podepíše s pražským dopravním podnikem (DPP), obchodním centrem DBK, Českou spořitelnou a dalšími vlastníky. Terasa byla kvůli havarijnímu stavu loni v lednu dočasně uzavřena a minulé vedení města ji původně chtělo zbourat.

Schválením uzavření dohod se všemi vlastníky staveb a pozemků se podařilo vyřešit několik let trvající majetkoprávní spor, měly by skončit hádky mezi všemi vlastníky a tolik potřebná rekonstrukce může nyní začít.

„Po měsících zdlouhavých jednání se nám podařilo vyřešit záležitost, která byla letitou ostudou Prahy. Máme závazek, že budeme podávat žádost o stavební povolení tak, aby oprava mohla alespoň v dílčích částech začít už letos a v příštím roce byla kompletně zrealizovaná,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09 / Spojené síly pro Prahu).

terasa-u-dbk1

Terasa v roce 2007

Mnohostranná dohoda s dalšími vlastníky představuje pro všechny zúčastněné kompromis. Základem je prohlášení všech stran, že terasa patří hlavnímu městu a jeho vlastnictví nebude nikdo zpochybňovat u soudu. Případný spor o vlastnictví by patrně probíhal několik let a blokoval by rekonstrukci terasy.

Dohoda na druhé straně zajišťuje její bezplatné užívání veřejností a spolurozhodování všech vlastníků o nadměrné komerční činnosti v prostoru.  Dále ošetřuje bezpečnost provozu na terase a pod ní a sousedních přiléhajících objektů. Dohoda uzavřená s Českou spořitelnou dále řeší konkrétní způsob provádění rekonstrukce, neboť připravená projektová dokumentace počítá se zásahy do její budovy.

Terasa byla vybudována v roce 1977 a nebyla nikdy opravována a ani udržována. Problémem je například zatékání do konstrukce. Havarijní stav je známý od roku 2010. Terasa byla kvůli havarijnímu stavu loni v lednu dočasně uzavřena a magistrát následně přišel s řešením terasu zbourat. Po téměř deseti měsících ale nakonec nechalo terasu podepřít vzpěrami, které jsou u východu z metra dosud.

 


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru