Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vedení Prahy schválilo až dvoumiliardovou půjčku Pražské plynárenské
Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu zhruba dvacítka dodavatelů. Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy schválilo až dvoumiliardovou půjčku Pražské plynárenské

Vedení Prahy chce půjčit městské firmě Pražská plynárenská až dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr včera schválili radní, definitivně o něm rozhodnou zastupitelé na svém jednání koncem dubna. Radní také schválili takzvané patronátní prohlášení pro banky, u kterých společnost úvěruje. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou.

Rada hlavního města Prahy jako jediný akcionář společnosti Pražská plynárenská Holding, která vlastní 100 procemnt akcií společnosti Pražská plynárenská, schválila na pondělním zasedání vystavení patronátního prohlášení pro banky financující společnost Pražská plynárenská.

V rámci zajištění dodatečného financování společnosti pak pražští radní odsouhlasili také předložení smlouvy o úvěru a dohody o jeho podřízenosti na příštím zasedání zastupitelstva, které se bude konat příští týden ve čtvrtek.

Aktuální kroky hlavního města vycházejí zejména z povinnosti výrazně navýšit zásoby zemního plynu v podzemních zásobnících pro příští zimní sezonu. To pro Pražskou plynárenskou představuje výrazně větší nároky v oblasti financování, a to v řádu miliard korun.

„Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost. Aktuální potřeba dodatečného financování je vyvolána zcela výjimečnou situací na trhu, kterou řeší různým způsobem všichni dodavatelé energií, nejen Pražská plynárenská,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).  

„Je třeba připomenout, že Pražská plynárenská je zároveň i takzvaným dodavatelem poslední instance, tedy tím, kdo se postará o odběratele zemního plynu v Praze v případě pádu jejich dodavatele. I z tohoto pohledu je tedy zásadní, aby akciová společnost zvládla čelit tlakům, které dnešní složitá doba přináší,“ řekl náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který je zodpovědný za oblast financí a rozpočtu.   

Pražská plynárenská patří tradičně mezi nejvýznamnější tuzemské dodavatele energií, kterými spolehlivě zásobuje bezmála 465 tisíc odběrných míst po celé České republice.

Podle informací společnosti vzrostly ceny zemního plynu meziročně desetinásobně a výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE. Zajištění zásob plynu pro další zimní období tak bude výrazně dražší.

Situaci v Pražské plynárenské v souvislosti s půjčkou dříve kritizoval předseda klubu ANO v městském zastupitelstvu Ondřej Prokop. Nyní uvedl, že ho mrzí, že opozice nemá zástupce v dozorčí radě plynáren, informovala ČTK.

„Aktuální informace jsou proto pro nás nové a šokující. Budeme chtít v zastupitelstvu vše důkladně vysvětlit, a pokud se prokáže manažerské selhání, budeme chtít vyvodit konkrétní politickou odpovědnost," sdělil.


Autor: puc

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru