Dnes Úterý - skorojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vedení Prahy protestuje proti záměru prodat sídlo pošty v Jindřišské v aukci
Hlavní budova České pošty stojí v Jindřišské ulici. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - (CC BY-SA 4.0)

Vedení Prahy protestuje proti záměru prodat sídlo pošty v Jindřišské v aukci

Vedení Prahy se nelíbí záměr České pošty prodat budovu centrální poštovní pobočky v Jindřišské ulici formou elektronické aukce. Chce vyvolat jednání s ministerstvem vnitra a zástupci pošty, na kterém bude požadovat přímý prodej hlavnímu městu. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí Prahy Vít Hofman. Podle zástupců magistrátu na jednáních s Českou poštou dříve jasně zaznělo, že přímý prodej hlavnímu městu je nejvhodnější variantou.

Česká pošta má podle mluvčího Matyáše Vitíka možnost, a nikoliv povinnost prodat budovu v Jindřišské ulici. „Česká pošta v současné době není ničím tlačena tento prodej uskutečnit v co nejkratší době. Budeme se rozhodovat podle naší ekonomické situace. Pokud by k prodeji došlo, bylo by to formou e-aukce, abychom za nemovitost získali maximální možnou cenu," řekl dnes ČTK.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že informace o prodeji formou aukce vedení města zaskočila. „Situaci analyzujeme a připravujeme se na všechny možné varianty. Stále ale preferujeme jednání o přímém prodeji, což by jednoznačně bylo ve veřejném zájmu hlavního města i státu," řekl.

Dodal, že požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o společnou schůzku se zástupci vedení pošty. Ta by se podle jeho představ měla uskutečnit do dalšího jednání pražského zastupitelstva, které bude příští čtvrtek.

Radní Prahy pro majetek Adam Zábranský (Piráti) uvedl, že na několika jednáních se zástupci pošty byla řeč o přímém prodeji budovy hlavnímu městu a rozhodnutí o prodeji formou dražby je proto překvapující. Město podle něj bude v případné dražbě ve znevýhodněné pozici oproti soukromým subjektům.

„Pro Prahu je to velmi diskriminační a maří to naděje, že v takové aukci město může uspět," řekl. Doplnil, že Praha nabízí odkup za cenu obvyklou podle znaleckého posudku.

Vitík řekl v úterý serveru Seznam Zprávy, že ministerstvo vnitra dalo České poště k prodeji centrální pobočky souhlas. Podle něj bude podmínkou, aby zde nadále působila pobočka České pošty.

Odhadní cena je podle dřívějších informací přes jednu miliardu korun. Prodej je součástí úsporných opatření, které Česká pošta přijímá kvůli prohlubující se ztrátě. Od 1. července pošta zavře 300 poboček po celém Česku.

Rozsáhlá novorenesanční budova v pražské Jindřišské ulici byla postavená v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy korun, proto musela sáhnout k úsporným opatřením. Pošta zaměstnává téměř 23 000 lidí, ke konci května zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru