dnes
Pondělí - oblacno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
8°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
5°C
Vedení Prahy projedná návrh rozpočtu na příští rok, s investicemi se počítá ve výši 18 miliard
Pražští zastupitelé budou projednávat a schvalovat rozpočet hlavního města v prosinci. Foto: archiv

Vedení Prahy projedná návrh rozpočtu na příští rok, s investicemi se počítá ve výši 18 miliard

Praha má podle návrhu v příštím roce hospodařit s příjmy 59 miliard a výdaji 78 miliard korun. Rozdíl město dorovná mimo jiné převody peněz z letošního roku či financí, které dostane v průběhu roku od státu. Na investice je vyčleněno zhruba 18 miliard korun. ČTK to řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Celkový rozpočtový rámec bude 80 miliard korun. Návrh rozpočtu v úterý projednají radní a v prosinci zastupitelé.

Praha loni schválila rozpočet na letošní rok s plánovanými příjmy 54,1 miliardy a výdaji 70,3 miliardy. Rozdíl pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků.

Na investice je v prvním návrhu rozpočtu vyčleněno 18 miliard korun, což je o více než miliardu více než na letošní rok. Konkrétní projekty zatím město rozepisovat do návrhu nebude.

„Schválíme kapitolu investic jako takzvaně kumulativní. Na začátku příštího roku, předpokládám v únoru, se k ní vrátíme a rozpracujeme. Nechceme, aby se městské části dostaly do rozpočtového provizoria nebo jej měly co nejkratší," řekl Vyhnánek.

V provizoriu by totiž radnice mohly platit pouze svůj chod a nesměly investovat. Podobně postupovalo město i po volbách před čtyřmi lety. Některé městské části se už ale rozhodly, že příští rok v provizoriu zahájí, mezi nimi například Praha 4 a 8.

Návrh rozpočtu musí v úterý projednat pražští radní. Následně jej bude na začátku prosince projednávat magistrátní finanční výbor a na svém zasedání plánovaném na 13. prosince jej projednají zastupitelé. Materiál začali úředníci připravovat letos v létě ještě pod vedením tehdejší rady.

V loňském roce skončilo hospodaření Prahy přebytkem 7,45 miliardy Kč. Příjmy dosáhly 77,76 miliardy a výdaje 70,31 miliardy Kč. Investice činily 12,4 miliardy korun. Hospodaření ovlivnily vyšší daňové příjmy.

První verze návrhu rozpočtu na rok 2019

Rozpočtová položka

Částka

Příjmy celkem

59 miliardy Kč

Výdaje celkem

78 miliardy Kč

Běžné výdaje

59 miliardy Kč

z toho pro městské části

5 miliard Kč

z toho na státní správu pro MČ

1 miliardy Kč

z toho ostatní běžné výdaje

54 miliardy Kč

Kapitálové výdaje

18 miliard Kč

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

Včera v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

Včera v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Další články
Nahoru