Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vedení Prahy projedná návrh na zdražení jednorázových jízdenek MHD
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy projedná návrh na zdražení jednorázových jízdenek MHD

V pražské integrované dopravě (PID) by mohla zdražit současná jízdenka na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdražení navrhl Středočeský kraj a v pondělí jej projednají pražští radní.

Vedení hlavního města zároveň plánuje zlevnit jízdné pro lidi v hmotné nouzi, kteří by platili za měsíční kupon 165 korun. Běžný měsíční kupon vyjde na 550 korun. Každé tři měsíce by město kontrolovalo, zda má cestující na tuto slevu nárok. Ceny předplatních kuponů se měnit nebudou

„Na základě požadavku TOP 09, Pirátů, ODS a STAN ze Středočeského kraje tento požadavek předkládám na radu hlavního města. Bude záležet, jestli koaliční partneři podpoří své stranické kolegy ze Středočeského kraje," řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Pražští radní musejí o návrhu Středočeského kraje jednat, neboť oba dopravní systémy jsou propojeny a mají stejná pravidla nebo ceny jízdného. Oba kraje spolupracují i na tvorbě jízdních řádů nebo spolu plánují trasy linek.

„Ceny pražských předplatních kuponů včetně nejvýhodnější roční jízdenky za 3650 korun však zůstanou zachovány, stejně jako všechny dosavadní slevy pro různé věkové skupiny cestujících," řekl Scheinherr.

Kromě středočeského návrhu na zdražení by se měli radní zabývat také návrhem zastupitelů Prahy Sobě, kteří chtějí prosadit nižší jízdné pro lidi v hmotné nouzi. Za měsíční jízdné by platili 165 korun a za čtvrtletní 444 korun. Takových lidí je podle odhadu v Praze asi 5500, z nich je část seniorů.

„Chceme zabránit zbytečným exekucím. Tito lidé si nemohou dovolit ani cenově výhodné kupony. Jezdí pak načerno a zároveň ani nemají z čeho zaplatit pokutu, a hrozí jim exekuce. Když si zlevněný kupon koupí, Praha z toho bude mít alespoň něco," řekl předseda zastupitelů Prahy Sobě Jan Čižinský.

Součástí návrhu, který radní projednají, je také narovnání ceny jednorázového jízdného vůči ceně celodenního. Ze čtyř zakoupených 30minutových jízdenek by se stala jízdenka celodenní a v případě 90minutových budou stačit zakoupit tři, aby se z nich stal celodenní kupon.

Pražskou integrovanou dopravu hlavní město ročně dotuje více než 15 miliardami korun. Další peníze platí Středočeský kraj za veřejnou dopravu na svém území.

Praha roční kupon na MHD v roce 2015 zlevnila z původních 4750 na nynějších 3650 korun. Loni se v médiích objevila informace, že současné vedení města chce kupon znovu zdražit, a to skokově na 5500 korun. Magistrát tuto informaci popřel a ke zdražení dosud nepřistoupil.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Bubenečským tunelem

11. května 2021 v 18:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 13. května od 23 hodin do pátku 14. května do 5 hodin uzavřen.

Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

10. května 2021 v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

10. května 2021 v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Patočkovu ve směru do centra uzavřou opravy

1. května 2021 v 09:03

Technická správa komunikací (TSK) zahájí 10. května souvislou údržbu ulice Patočkova ve směru do centra, v úseku ulic Bělohorská a Pod Královkou.

Další články
Nahoru