Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vedení Prahy plánuje v příštím roce dát na investice skoro 20 miliard korun
Průmyslový palác vyhořel v roce 2008, na dostavbu Praha pro příští rok vyčlenila 750 milionů korun. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Vedení Prahy plánuje v příštím roce dát na investice skoro 20 miliard korun

Vedení hlavního města plánuje v příštím roce vydat na investice přes 19,68 miliardy korun, což je meziročně více. Nejvíc peněz půjde na dopravu, a to 8,29 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který schválili pražští radní. Další peníze Praha vydá na investice prostřednictvím svých firem, které jsou v rozpočtu zaneseny v běžných výdajích. Návrh rozpočtu musí ještě projednat v prosinci zastupitelé.

Nejvyšší částka v dopravě půjde na stavbu metra D z Pankráce do Písnice, a to 4,3 miliardy korun. Dopravní podnik (DPP) nyní provádí geologický průzkum a samotná stavba by měla začít v příštím roce. Na rekonstrukce a výstavbu tramvajových tratí půjde 180 milionů.

Počítá se například se stavbou trati na Dědinu nebo na Libuš. Peníze půjdou na stavbu vozovny v Hloubětíně, bezbariérová opatření v metru nebo přípravu stavby terminálu na Smíchovském nádraží.

Peníze jsou vyčleněny rovněž do automobilové dopravy. Zhruba 1,08 miliardy na stavbu a opravy komunikací a na přípravu stavby městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol je v rozpočtu 278 milionů.

Do parkování a stavby záchytných parkovišť P+R a parkovacích domů chce město dát 301 milionů a 297 milionů na rozvoj infrastruktury pro chodce a cyklisty.

Vyčleněno je i 90 milionů korun na již zahájenou rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. Na revitalizaci náplavek půjde 117 milionů a další peníze jsou určeny na opravu Malostranského náměstí a vytvoření parku na Rohanském ostrově.

V bezpečnosti dá město 163 milionů na výstavbu a rekonstrukce hasičských zbrojnic. Investice se chystají i do vybavení dobrovolných hasičů. Peníze dostanou na opravu služeben městská i státní policie.

V bytové politice je investice 250 milionů na opravu Domu Opatov nebo 50 milionů na bytovou výstavbu na Černém Mostě. Na rekonstrukce bytových objektů půjde 105 milionů.

Město bude také opravovat svůj majetek, například dostaví Průmyslový palác, na což vyčlenilo 750 milionů. Další peníze půjdou do oprav Holešovické tržnice či budovy Muzea hlavního města.

Opravy potoků a vodních nádrží spolknou 39 milionů a o něco nižší částky půjdou na obnovu parku na Vítkově a opravu Hostivařské přehrady. Město bude financovat výstavbu záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Na investice dostanou peníze botanická i zoologická zahrada v Troji, v prvém případě 117 milionů, v druhém 80 milionů korun.

Další část peněz je pro pražské školství, kdy na stavbu, opravy či přístavby škol je určeno 686 milionů. Desítky milionů jsou určeny na granty ve školství.

Magistrát poskytne peníze pražské záchranné službě na nákup nových sanitních vozů, na což poputuje 121 milionů. Záchranáři dostanou peníze i na opravy svých objektů.

Peníze město bude investovat také prostřednictvím svých firem. Tyto peníze se v rozpočtu města neobjevují v kapitole investic, ale v běžných výdajích. Město investuje např. prostřednictvím dopravního podniku (DPP) 3,5 miliardy korun, které podnik použije na rekonstrukce a opravy, výstavbu či nákup nových vozidel.

Investovat bude také Pražská vodohospodářská společnost (PVS) nebo Pražské služby (PSAS), které sváží odpad. Celkem městské firmy proinvestují devět miliard.

Pražští radní v pondělí schválili návrh rozpočtu, který počítá v příštím roce s příjmy a výdaji asi 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70, 92 miliardy. Nejvíc peněz půjde do dopravy a školství.


Autor: ČTK

Praha 13: Platba kartou na Czech POINT a Ověřování

Včera v 17:04

Praha 13 poskytuje desítky služeb a na většině pracovišť lze platit platební kartou. Dalšími místy, na kterých mohou klienti úřadu nově kartu použít, jsou Czech POINT a Ověřování.

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

28. června 2022 v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Další články
Nahoru