Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vedení Prahy opět odmítlo plán rozšíření letiště o další přistávací dráhu
Přistávací dráha na ruzyňském letišti. Foto: Letiště Praha

Vedení Prahy opět odmítlo plán rozšíření letiště o další přistávací dráhu

Pražská rada dnes opět odmítla plán výstavby nové přistávací dráhy na ruzyňském letišti. Podle schváleného usnesení by vláda měla stavbu vypustit z Politiky územního rozvoje a prověřit možnost zvýšit kapacitu regionálních letišť, například ostravského. Radní už na minulém jednání nedoporučili schválit pořízení změny územního plánu, která je pro stavbu nové ranveje nutná a o které by měli 17. prosince rozhodovat zastupitelé.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity.

Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později.

Při povolovacích řízeních by se podle dnešního usnesení radních měly pražské instituce spadající pod samosprávu, jako je Institut plánování a rozvoje (IPR), vyjadřovat v souladu s nesouhlasným názorem vedení města.

Samosprávy nicméně o povolování staveb nerozhodují a mohou jen vydávat stanoviska. IPR dostal také za úkol při plánované aktualizaci státní Politiky územního rozvoje připravit vyjádření požadující vypuštění projektu.

Přijaté usnesení zahrnuje celou řadu dalších požadavků vůči vládě. Podle radních by měla co nejrychleji zprovoznit plánovanou rychlodráhu na letiště. Případná rozšíření menších regionálních letišť by pak podle vedení Prahy mohla mít pozitivní dopad na regionální rozvoj.

Kvůli paralelní dráze rada požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí EIA včetně aktualizace hlukové a rozptylové studie. Vláda by měla podle usnesení také zhodnotit ekonomické a společenské dopady projektu v širším kontextu, včetně turismu v metropoli a jeho nežádoucích důsledků. Zhodnotit by se měl i vliv plánované vysokorychlostní železnice, míní radní.

Usnesení radě předložil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). „Vláda chce investovat 30 miliard korun do Letiště Václava Havla v situaci, kdy se již proinvestovaly miliardy do rozvoje regionálních letišť, která jsou ve ztrátách a jejich provoz je dotován z veřejných financí. Toto ukazuje na absenci vládní strategie v oblasti veřejné letecké dopravy," uvedl. Pražské letiště se podle něj může rozvíjet i bez paralelní dráhy.

V otázce se Hlubuček neshodne s TOP 09, se kterou STAN tvoří uskupení Spojené síly pro Prahu. Zástupci TOP 09 stavbu nové ranveje neodmítají a dnes Hlubučkovo usnesení v radě nepodpořili. Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) navíc kritizoval fakt, že při hlasování neprošlo zařazení otázky i na prosincové jednání zastupitelstva.

„Při jednání zastupitelstva budu žádat, aby se k tomuto tisku vedla řádná diskuse. Jsou zde zcela zřejmé ekonomické a ekologické důvody, proč by druhá dráha měla, za určitých podmínek, v Praze vzniknout, a je třeba s nimi pracovat, a ne se populisticky schovávat za líbivé kroky," sdělil.

Otázka se na nejbližší zastupitelstvu s největší pravděpodobností stejně bude řešit při schvalování pořízení změny územního plánu pro ranvej.

Letiště už zažádalo o územní rozhodnutí ke stavbě, to je však nyní přerušené kvůli tomu, že soud na návrh městských částí Nebušice a Suchdol zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje, v nichž se vymezovala plocha pro stavbu. Letiště podalo spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic proti rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, o které zatím nebylo rozhodnuto.


Autor: ČTK

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

27. ledna 2022 ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

27. ledna 2022 ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

27. ledna 2022 v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru