Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vedení Prahy neplánuje zdražovat jízdenky MHD ani předplatné jízdné
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy neplánuje zdražovat jízdenky MHD ani předplatné jízdné

Vedení hlavního města neplánuje zdražovat jízdenky MHD ani předplatní kupony. Zaměřit se chce na podporu a další rozšíření elektronických forem jízdenek. V souvislosti s tím zvažuje úpravu způsobů koupě jízdenek tak, že by nákup elektronické formy mohl být výhodnější. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). V metropoli naposledy zdražily jednotlivé jízdenky v roce 2021. Cena předplatních kuponů se tehdy neměnila, lidé za roční kupon zaplatí 3650 korun.

„Já se zdražovat jízdné nechystám a nezaznamenal jsem ani žádné signály v tomto ohledu od koaličních partnerů. Nemáme to v koaliční smlouvě a já jsem to do (připravovaného) programového prohlášení nepsal," řekl Hřib.

Vedení města se chce zaměřit na motivaci cestujících, aby co nejvíce využívali elektronické formy jízdenek a kuponů. V jejich ceně by se podle Hřiba mohly například zohlednit náklady na jejich distribuci, výrobu či provoz. „Přičemž ty papírové stojí víc než elektronické. K tomu nyní zjišťujeme data a informace, jak to vlastně s nákladovostí jednotlivých kanálů je,“ řekl.

Vyšší digitalizace služeb se podle náměstka promítne také do fungování aplikace PID lítačka, ve které přibudou nové funkce. „Rozvíjíme ji, postupně přidáváme třeba takzvaný intermodální plánovač trasy, který se testuje v pilotním provozu a který najde nejen spoje MHD, ale doporučí i další způsoby dopravy," řekl Hřib.

Jednotlivé jízdenky v pražské MHD naposledy zdražily od 1. srpna. Cena lístku na 30 minut se tehdy zvedla z 24 na 30 Kč a cena 90minutového lístku stoupla z 32 na 40 korun.

Rovněž zdražily sms jízdenky, a to v případě 30minutové z 24 na 31 korun a u 90minutové z 32 na 42 korun. Důvodem zdražování byly zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Před zhruba dvěma lety vznikl také nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří platí měsíčně 165 korun.


Autor: ČTK

Provoz tramvají v centru Prahy zkomplikovala stržená trolej

30. září 2023 ve 13:19

Kvůli stržené troleji v Křižovnické ulici v historickém centru Prahy v sobotu ráno tři hodiny nejezdily tramvaje mezi zastávkami Národní divadlo a Malostranská, respektive Čechův most. Troleje v Křižovnické ulici strhlo nákladní auto.

Osazení nového mostu v ulici K Horkám v Hostivaři

30. září 2023 v 08:06

Podle informací z Technické správy komunikací z důvodu technicky náročného osazení nových mostove, bude přes den v neděli 1. října zastaven silniční provoz v ulici K Jezeru v úseku pod mostem.

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru