Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy neplánuje zdražovat jízdenky MHD ani předplatné jízdné
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy neplánuje zdražovat jízdenky MHD ani předplatné jízdné

Vedení hlavního města neplánuje zdražovat jízdenky MHD ani předplatní kupony. Zaměřit se chce na podporu a další rozšíření elektronických forem jízdenek. V souvislosti s tím zvažuje úpravu způsobů koupě jízdenek tak, že by nákup elektronické formy mohl být výhodnější. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). V metropoli naposledy zdražily jednotlivé jízdenky v roce 2021. Cena předplatních kuponů se tehdy neměnila, lidé za roční kupon zaplatí 3650 korun.

„Já se zdražovat jízdné nechystám a nezaznamenal jsem ani žádné signály v tomto ohledu od koaličních partnerů. Nemáme to v koaliční smlouvě a já jsem to do (připravovaného) programového prohlášení nepsal," řekl Hřib.

Vedení města se chce zaměřit na motivaci cestujících, aby co nejvíce využívali elektronické formy jízdenek a kuponů. V jejich ceně by se podle Hřiba mohly například zohlednit náklady na jejich distribuci, výrobu či provoz. „Přičemž ty papírové stojí víc než elektronické. K tomu nyní zjišťujeme data a informace, jak to vlastně s nákladovostí jednotlivých kanálů je,“ řekl.

Vyšší digitalizace služeb se podle náměstka promítne také do fungování aplikace PID lítačka, ve které přibudou nové funkce. „Rozvíjíme ji, postupně přidáváme třeba takzvaný intermodální plánovač trasy, který se testuje v pilotním provozu a který najde nejen spoje MHD, ale doporučí i další způsoby dopravy," řekl Hřib.

Jednotlivé jízdenky v pražské MHD naposledy zdražily od 1. srpna. Cena lístku na 30 minut se tehdy zvedla z 24 na 30 Kč a cena 90minutového lístku stoupla z 32 na 40 korun.

Rovněž zdražily sms jízdenky, a to v případě 30minutové z 24 na 31 korun a u 90minutové z 32 na 42 korun. Důvodem zdražování byly zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Před zhruba dvěma lety vznikl také nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří platí měsíčně 165 korun.


Autor: ČTK

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

Včera ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Setkání veřejnosti k plánovaným změnám křižovatky Táborská a Sezimova

13. května 2024 v 08:03

Praha 4 zve obyvatele na veřejné setkání k plánovaným změnám na křižovatce ulic Táborská a Sezimova. Dlouholetým problémem je zde přechod u základní školy, místo je nepřehledné a rizikové.

Uzavření Lednické ulice

11. května 2024 v 10:54

V termínu od 13. do 22. května bude obousměrně uzavřena Lednická ulice v úseku mezi nádražím Kyje a Morušovou ulicí. V celém úseku se bude opravovat povrch vozovky a mostní konstrukce.

Další články
Nahoru