Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy navrhlo odebrat čestné občanství sovětskému maršálu Koněvovi
Pomník maršála Koněva stál na náměstí Interbrigády v Praze 6 do jara 2020. Foto: Gampe / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0

Vedení Prahy navrhlo odebrat čestné občanství sovětskému maršálu Koněvovi

Pražští radní dnes souhlasili s odebráním čestného občanství hlavního města Prahy sovětskému vojevůdci, maršálovi Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Uděleno mu bylo v roce 1945. Šlo o reakci tehdejšího vedení Prahy na ukončení 2. světové války, kdy byla Koněvova vojska vítána jako osvoboditelská. Důvody současného rozhodnutí představitelů metropole jsou pode nich některé Koněvovy problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Odebrání občanství musí ještě projednat městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo.

Čestná občanství Prahy udělená před rokem 1990 byla odebrána již Klementu Gottwaldovi, Gustávu Husákovi nebo Josifu Vissarionoviči Stalinovi. yní se k nim asi přidá i maršál Koněv.

Ten velel vojskům Rudé armády na východní frontě, která osvobodila od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy. Jako první spojenecká armáda se dostala v květnu 1945 do Prahy.

„Maršál Koněv se stal čestným občanem Prahy kvůli dobovému kontextu a některé jeho činy byly během minulého režimu zamlčovány. Díky současnému historickému poznání ale víme, že šlo přinejmenším o kontroverzní postavu. Jeho represivní činy v poválečném období jsou v rozporu s tím, co je od čestných občanů Prahy očekáváno,” uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který návrh na odnětí čestného občanství podal.

K historicky prokázaným skutečnostem podle Hřiba patří mimo jiné i to, že již v květnu 1945 sovětská kontrarozvědka Směrš z Prahy a okolí odvlekla stovky československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševické revoluci v roce 1917.

Byl mezi nimi i bývalý carský důstojník a československý generál ruského původu S. Vojcechovský. „S výslovným souhlasem maršála Koněva pak byl zatčen i generál A. A. Vlasov, jehož Ruská osvobozenecká armáda se z taktických důvodů přidala k pražským povstalcům a přispěla k jejich úspěšnému boji,“ informoval magistrát v tiskové zprávě.

Anketa

Souhlasíte s návrhem na odebrání čestného občanství Prahy maršálu Koněvovi?

55.8%
(55.8%)
44.2%
(44.2%)

Osoba maršála Koněva je podle současného vedení Prahy spojena i s krvavým potlačením maďarského protikomunistického povstání v roce 1956, při němž bylo zabito 2 až 5 tisíc maďarských civilistů.

V letech 1961 až 62 byl velitelem Skupiny sovětských vojsk v Berlíně během takzvané Druhé berlínské krize, která vyvrcholila výstavbou takzvané Berlínské zdi.

Podle předsedy hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa Radní hlavního města Prahy schválila odnětí čestného občanství Koněvovi bez diskuse. „Nejsem v žádném případě prorusky smýšlející, ale tahle snaha přepsat historii ve světle současného dění mi přijde už trochu hysterická. Koněv byl sovětský maršál, a ať chceme nebo ne, na osvobození naší země od nacistického Německa se podílel,“ uvedl Prokop.

„Koněv za Putina nemůže a primátor Hřib a jeho parta by se spíš měli starat o ruské oligarchy, kteří bohatnou na našich zakázkách nebo o peníze, které má Praha na účtech Sberbank a o které možná přijde,“ pokračoval. 

Podle něj má Praha daleko důležitější témata k řešení než sporná zbavování občanství. Podle něj je dnešní rozhodnutí radních populistickým tahem před blížícími se komunálními volbami. „Nenávist k Rusům je teď v módě, i to může přitáhnout voliče,“ dodal.


Autor: puc

Svobodní představili své kandidáty do Evropského parlamentu v mikulášském duchu

6. prosince 2023 v 11:10

Svobodní zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tito tři kandidáti byli zvoleni v primárních volbách strany, které se zúčastnilo téměř 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je...

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Svobodní se rozrůstají: Po sněmu oznámil vstup do strany i Karel Diviš

1. prosince 2023 v 11:58

Karel Diviš se rozhodl pro vstup do strany Svobodných po listopadovém sněmu, kde se také představila nová členka Svobodných, ekonomka Markéta Šichtařová. Oba noví členové zdůraznili, že se ztotožňují s programem Svobodných, který hájí svobodu, prosperitu a nezávislost České...

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Další články
Nahoru