Vedení Prahy navrhlo odebrat čestné občanství sovětskému maršálu Koněvovi
9. května 2022 20:44
Čestná občanství Prahy udělená před rokem 1990 byla odebrána již Klementu Gottwaldovi, Gustávu Husákovi nebo Josifu Vissarionoviči Stalinovi. yní se k nim asi přidá i maršál Koněv.
Ten velel vojskům Rudé armády na východní frontě, která osvobodila od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy. Jako první spojenecká armáda se dostala v květnu 1945 do Prahy.
„Maršál Koněv se stal čestným občanem Prahy kvůli dobovému kontextu a některé jeho činy byly během minulého režimu zamlčovány. Díky současnému historickému poznání ale víme, že šlo přinejmenším o kontroverzní postavu. Jeho represivní činy v poválečném období jsou v rozporu s tím, co je od čestných občanů Prahy očekáváno,” uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který návrh na odnětí čestného občanství podal.
K historicky prokázaným skutečnostem podle Hřiba patří mimo jiné i to, že již v květnu 1945 sovětská kontrarozvědka Směrš z Prahy a okolí odvlekla stovky československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševické revoluci v roce 1917.
Byl mezi nimi i bývalý carský důstojník a československý generál ruského původu S. Vojcechovský. „S výslovným souhlasem maršála Koněva pak byl zatčen i generál A. A. Vlasov, jehož Ruská osvobozenecká armáda se z taktických důvodů přidala k pražským povstalcům a přispěla k jejich úspěšnému boji,“ informoval magistrát v tiskové zprávě.
Anketa
Souhlasíte s návrhem na odebrání čestného občanství Prahy maršálu Koněvovi?
Osoba maršála Koněva je podle současného vedení Prahy spojena i s krvavým potlačením maďarského protikomunistického povstání v roce 1956, při němž bylo zabito 2 až 5 tisíc maďarských civilistů.
V letech 1961 až 62 byl velitelem Skupiny sovětských vojsk v Berlíně během takzvané Druhé berlínské krize, která vyvrcholila výstavbou takzvané Berlínské zdi.
Podle předsedy hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa Radní hlavního města Prahy schválila odnětí čestného občanství Koněvovi bez diskuse. „Nejsem v žádném případě prorusky smýšlející, ale tahle snaha přepsat historii ve světle současného dění mi přijde už trochu hysterická. Koněv byl sovětský maršál, a ať chceme nebo ne, na osvobození naší země od nacistického Německa se podílel,“ uvedl Prokop.
„Koněv za Putina nemůže a primátor Hřib a jeho parta by se spíš měli starat o ruské oligarchy, kteří bohatnou na našich zakázkách nebo o peníze, které má Praha na účtech Sberbank a o které možná přijde,“ pokračoval.
Podle něj má Praha daleko důležitější témata k řešení než sporná zbavování občanství. Podle něj je dnešní rozhodnutí radních populistickým tahem před blížícími se komunálními volbami. „Nenávist k Rusům je teď v módě, i to může přitáhnout voliče,“ dodal.