Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vedení Prahy navrhlo odebrat čestné občanství sovětskému maršálu Koněvovi
Pomník maršála Koněva stál na náměstí Interbrigády v Praze 6 do jara 2020. Foto: Gampe / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0

Vedení Prahy navrhlo odebrat čestné občanství sovětskému maršálu Koněvovi

Pražští radní dnes souhlasili s odebráním čestného občanství hlavního města Prahy sovětskému vojevůdci, maršálovi Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Uděleno mu bylo v roce 1945. Šlo o reakci tehdejšího vedení Prahy na ukončení 2. světové války, kdy byla Koněvova vojska vítána jako osvoboditelská. Důvody současného rozhodnutí představitelů metropole jsou pode nich některé Koněvovy problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Odebrání občanství musí ještě projednat městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo.

Čestná občanství Prahy udělená před rokem 1990 byla odebrána již Klementu Gottwaldovi, Gustávu Husákovi nebo Josifu Vissarionoviči Stalinovi. yní se k nim asi přidá i maršál Koněv.

Ten velel vojskům Rudé armády na východní frontě, která osvobodila od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy. Jako první spojenecká armáda se dostala v květnu 1945 do Prahy.

„Maršál Koněv se stal čestným občanem Prahy kvůli dobovému kontextu a některé jeho činy byly během minulého režimu zamlčovány. Díky současnému historickému poznání ale víme, že šlo přinejmenším o kontroverzní postavu. Jeho represivní činy v poválečném období jsou v rozporu s tím, co je od čestných občanů Prahy očekáváno,” uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který návrh na odnětí čestného občanství podal.

K historicky prokázaným skutečnostem podle Hřiba patří mimo jiné i to, že již v květnu 1945 sovětská kontrarozvědka Směrš z Prahy a okolí odvlekla stovky československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševické revoluci v roce 1917.

Byl mezi nimi i bývalý carský důstojník a československý generál ruského původu S. Vojcechovský. „S výslovným souhlasem maršála Koněva pak byl zatčen i generál A. A. Vlasov, jehož Ruská osvobozenecká armáda se z taktických důvodů přidala k pražským povstalcům a přispěla k jejich úspěšnému boji,“ informoval magistrát v tiskové zprávě.

Anketa

Souhlasíte s návrhem na odebrání čestného občanství Prahy maršálu Koněvovi?

55.8%
(55.8%)
44.2%
(44.2%)

Osoba maršála Koněva je podle současného vedení Prahy spojena i s krvavým potlačením maďarského protikomunistického povstání v roce 1956, při němž bylo zabito 2 až 5 tisíc maďarských civilistů.

V letech 1961 až 62 byl velitelem Skupiny sovětských vojsk v Berlíně během takzvané Druhé berlínské krize, která vyvrcholila výstavbou takzvané Berlínské zdi.

Podle předsedy hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa Radní hlavního města Prahy schválila odnětí čestného občanství Koněvovi bez diskuse. „Nejsem v žádném případě prorusky smýšlející, ale tahle snaha přepsat historii ve světle současného dění mi přijde už trochu hysterická. Koněv byl sovětský maršál, a ať chceme nebo ne, na osvobození naší země od nacistického Německa se podílel,“ uvedl Prokop.

„Koněv za Putina nemůže a primátor Hřib a jeho parta by se spíš měli starat o ruské oligarchy, kteří bohatnou na našich zakázkách nebo o peníze, které má Praha na účtech Sberbank a o které možná přijde,“ pokračoval. 

Podle něj má Praha daleko důležitější témata k řešení než sporná zbavování občanství. Podle něj je dnešní rozhodnutí radních populistickým tahem před blížícími se komunálními volbami. „Nenávist k Rusům je teď v módě, i to může přitáhnout voliče,“ dodal.


Autor: puc

Zastupitelé Prahy 4 budou mít poslední jednání před volbami

19. září 2022 v 11:47

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 21. září uskuteční od 13 hodin 22. zasedání zastupitelstva Prahy 4, poslední v tomto volebním období. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru