dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Vedení Prahy míří na výlet do Číny. Bude jednat o pandě, chce uzavřít partnerství  se Šanghají
Šanghaj je s více než 20 miliony obyvatel nejlidnatější město Číny, je významným hospodářským centrem asijské země. Foto: Bhavit Naik / freeimages

Vedení Prahy míří na výlet do Číny. Bude jednat o pandě, chce uzavřít partnerství se Šanghají

Vedení hlavního města Prahy navštíví na přelomu srpna a září na pozvání primátorů Pekingu a Šanghaje Čínu. Představitelé české metropole budou jednat mimo jiné o chovu chráněných pand velkých v pražské zoo. Vyplývá to z programu zahraniční cesty.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podle informací ČTK hodlá za Prahu uzavřít partnerství se Šanghají. Praha už dřív za nesouhlasu opozice obnovila partnerství s Pekingem. A kritika na adresu koalice ohledně vztahů s Čínou trvá.

O chovu vzácných zvířat mluví vedení zoo i politici řadu měsíců. Právě Čína, která je domovem pandy, by mohla zvíře České republice poskytnout. Z programu cesty po Číně vyplývá, že zástupci Prahy zavítají mimo jiné do pekingské zoo a znovu projeví zájem o chov pandy v trojské zoo.

O samotné zápůjčce zvířete by podle čínských zákonů musel rozhodnout prezident. S tím se ovšem primátorka na zahraniční cestě potkat nemá. O možnosti chovat pandu se diskutovalo i při nedávné návštěvě čínské delegace v Praze. Obě strany podepsaly memorandum.

Anketa

Podporujete nápad, aby Praha usilovala o finančně náročný chov pandy velké?

39.3%
(39.3%)
60.7%
(60.7%)
V divoké přírodě žije přes 1800 pand velkých, přičemž jejich počet stoupá. Dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Panda velká patří přesto mezi nejohroženější živočišné druhy.

Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Neziskové organizace i někteří politici kritizují spolupráci s totalitní Čínou, která podle nich popírá lidská práva. Čínská vláda používá takzvanou pandí diplomacii k propagaci své země. Podle opozičních zastupitelů pražská koalice neřeší podstatné problémy.

„Metro D nemáme, Pražský okruh nemáme, týmy odborníků nemáme, máme jen plakáty na segway a slibujeme pandu," reagoval na návštěvu Číny zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).


Další články
Nahoru