Dnes Pátek - jasno 20°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy cítí nespravedlnost, chce změnu systému financování sociálních služeb
Středisko pro podporu náhradních rodičů. Foto: archiv Magistrát hl. m. Prahy

Vedení Prahy cítí nespravedlnost, chce změnu systému financování sociálních služeb

Vedení hlavního města Prahy poslalo vládě a některým ministrům dopis, ve kterém požaduje změnu způsobu financování sociálních služeb. Současný systém prostřednictvím takzvaného směrného čísla považuje za nespravedlivý, povede podle něj k tomu, že Praha nebude mít v budoucnu peníze na financování sociálních služeb. Cílem města je, aby byl systém spravedlivější a zohlednil potřeby Prahy. Novinářům to ve čtvrtek řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS). 

Ve svém dopise adresovaném předsedovi vlády Petru Fialovi, ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi, ministru financí Zbyňku Stanjurovi a současně i předsedovi Asociace krajů ČR Martinu Kubovi poukazuje Udženija na nespravedlnost stávajícího systému, který neodpovídá aktuálním potřebám a demografickým změnám v Praze.  

„Cílem naší iniciativy je dosáhnout spravedlivého a transparentního modelu financování sociálních služeb, který zohlední unikátní postavení Prahy a její nadstandardní potřeby. V Praze se potýkáme s řadou specifik sociálních služeb, včetně nárůstu počtu seniorů, osob bez domova a uprchlíků. To vše vyžaduje adekvátní finanční podporu ze strany státu,“ uvedla Udženija.

Náměstkyně zdůraznila, že současný model financování sociálních služeb byl nastaven bez jakéhokoliv statisticky relevantně kvantitativního hlediska a vyzývá proto k zásadní změně. „Nastal čas přehodnotit, jak rozdělujeme prostředky na sociální služby, a to s ohledem na skutečné potřeby občanů. Obdobně jako v jiných oblastech se vyvíjí i sociální péče a my se snažíme reflektovat nové potřeby a trendy sociální péče a zohledňovat také i materiálně technické standardy,“ řekla.  

Diskuse, kterou Praha iniciuje, by měla vést k objektivnějšímu a férovějším rozdělování státních dotací na sociální služby, přičemž klíčovým cílem je zabezpečit, aby finanční prostředky byly spravedlivě rozděleny mezi všechny kraje v souladu s plánovaným rozvojem krajských sítí sociálních služeb. 

Zvyšování počtu obyvatel ve věku nad 65 let, nárůst počtu osob s nároky na speciální sociální služby (především osobní asistence, ambulantní, terénní a odlehčovací služby) a zvýšené administrativní náklady dávají Praze zvláštní postavení, které stávající financování neodráží.  

„Hlavní město dnes financuje sociální služby ve výši 4,7 miliardy korun, z čehož je 56 procent z rozpočtu hlavního města Prahy. To je zcela bezprecedentní v porovnání s ostatními kraji. Podíl hlavního města na celkovém financování krajské sítě sociálních služeb je navíc v letošním roce už o 10 procent vyšší, než byl v roce 2019, kdy byl poměr státní dotace a rozpočtu města zhruba vyrovnaný. Za takového stavu mám oprávněnou obavu o budoucí rozvoj pražské sítě sociálních služeb a možnosti registrování nových služeb. A to vše s přihlédnutím k faktu, že demografická křivka hovoří jednoznačně v náš neprospěch a zároveň se mění kvalita poskytovaných služeb pro všechny věkové skupiny,“ uzavřela Udženija.


Autor: red

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru