dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - jasno
25°C
Vedení Prahy chybí tah na branku a projídá rozpočet, říká předseda pražské ODS Tomáš Portlík
Předseda pražské ODS, pražský zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Foto: archiv

Vedení Prahy chybí tah na branku a projídá rozpočet, říká předseda pražské ODS Tomáš Portlík

I když loni na podzim vyhrála ODS volby do pražského zastupitelstva, nakonec skončila v opozici. Předseda občanských demokratů v metropoli Tomáš Portlík současnému vedení hlavního města vyčítá nehospodárné chování a nedostatek odvahy i odbornosti řešit skutečné problémy Prahy. 

Je nasnadě, že jako představiteli jednoho ze dvou opozičních subjektů v pražském zastupitelstvu, jste ke koalici vedoucí Prahu kritický. Minimálně dle vytýčených cílů se však zdá, že koalice je aktivní a má velké plány, že?
Cílů si vytýčili hodně a také je průběžně mediálně prezentují na tiskových konferencích, ale problémem je, že tyto cíle neodpovídají realitě. Nechci dělat velká hodnocení po půl roce, dosavadní činnost radních v čele s primátorem na mne působí dojmem, že si neuvědomují vážnost situace.

V čem je tato nevědomost a proč si myslíte, že vytýčené cíle nejsou realistické?
Avizují řadu masivních investic, u kterých mi chybí finanční plány, kde sehnat peníze a celý tento kolotoč slibů nejen roztočit, ale následně ho i ufinancovat. Jejich plány neodpovídají ekonomické realitě, jsou to ve finále líbivá gesta. Ono se samozřejmě hezky poslouchá, co vše v Praze vznikne. A je tu ještě jeden aspekt.

Povídejte.
Ty vytýčené investice nejsou rozpracovány, tudíž budou ve výsledku ještě vyšší. Pro srozumitelnost uvedu příklad. Koalice avizuje, že se bude stavět v opuštěných brownfieldech, což je jistě záslužná ambice, ale už vůbec nehovoří o tom, že v těchto nových čtvrtích s velkým množstvím lidí bude nutné investovat do infrastruktury, školství, nebo třeba do sociální oblasti. A to jsou vše velké náklady navíc. Prostě řekli A, ale B už nezaznělo.

Co se týče financování investic, Pavel Vyhnánek, náměstek primátora odpovědný za finance, řekl, že Praha dobře splácí své závazky a vzniká tak prostor pro to, aby si mohla půjčovat na zásadní investice. To se vám nezdá jako dobré řešení?
Rozumím panu Vyhnánkovi, že to říká, žádné jiné možnosti, jak postavit investice, ostatně ani nemá. Ale vedle toho je potřeba říci, že když zvýším zadlužení, tak jsem následně schopen to splácet. Jelikož tato koalice nezdravě zvyšuje provozní výdaje, může se stát, že až jednou skončí konjunktura, Praha nebude schopna splácet své závazky. Takže půjčovat si na masivní investice, když nehospodařím dobře, je ekonomická sebevražda.

Proč Vám tak vadí současná podoba hospodaření Prahy? Před chvílí jste naznačil, že na hodnocení je po půl roce brzy…
To sice ano, ale tato koalice již schvalovala jeden rozpočet a nějaká čísla hospodaření již samozřejmě vykazuje. A z toho je vidět, že dramaticky navyšuje provozní, nebo chcete-li běžné výdaje. Pro tento postup použiji oblíbený mediální příměr: rozpočet projídá, nespravuje město s péčí řádného hospodáře.

Co navrhujete?
Napříč obory a kapitolami rozpočtu snižovat provozní výdaje. Takové osekávání je pracné a nepopulární, ale nutné. Existuje řada dnes už zbytečných projektů, které třeba někdo někomu slíbil, nebo příspěvkové organizace města si berou prostředky, i když to nepotřebují. Za pražských vlád ODS v letech 2010 až 2012 se běžné výdaje snížit podařilo, což je důkaz, že to jde. Jen se musí chtít a najít na tom shodu v koalici. Z opozice jsme již navrhli konkrétní úspory v běžných výdajích ve výši 1,2 miliardy korun. Koalice tento návrh zamítla, ale na následujícím zastupitelstvu ho předložila jako svůj a schválila ho.

Neštve vás takový postup?
Ne, je to politická realita, kterou vidíte i na celostátní úrovni. Já nikdy neříkám, že mám na své návrhy copyright. Snažím se chovat státotvorně, nehraji politické hry. Kdybych seděl v koalici, navrhnul bych snížení běžných výdajů až o 3,5 miliardy korun.

Z Vašich předchozích vyjádření a chování na zastupitelstvu je patrné, že jste kritický k pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi. Co Vám na něm vadí?
Největší problém vidím v jeho nezkušenosti. Ne snad, že by neměl snahu, ale chod a fungování Prahy neumí, nezná. Prý se to naučil ze sledování on-line přenosů jednání pražského zastupitelstva. To ale ani při nejlepší vůli nestačí. Jeho nezkušenost je viditelná a bohužel se to projevuje na takovém nemastném neslaném projevu a neustálém přehazování odpovědnosti na jiné. Chtěl řetěz, vzdal se dalších věcí, tak ať tu odpovědnost nese. Ale do toho se mu nechce, rezignoval na to bavit se o skutečných problémech Prahy.

Když to vezmeme sportovní terminologií, tak primátor je kapitán nějakého týmu, ve kterém má ale každý hráč odpovědnost za svůj post.
Když už jste použil tento příměr, tak by to byla spíše funkce trenéra. Největší bedro odpovědnosti je prostě na primátorovi. Ten odpovídá za kroky radních a celkové funkčnosti vedení Prahy. Panu Hřibovi bohužel chybí tah na branku, proto to v kombinaci s nezkušeností vede k tomu alibistickému přehazování vlastní odpovědnosti na druhé.

Je tedy ODS připravena převzít odpovědnost a přeskupit síly ve vedení metropole?
Ano. Kandidovali jsme s programem, který chceme naplňovat, a lépe to půjde ve vládnoucí koalici. Jsme připraveni ujmout se role, která nám jako vítězi voleb přísluší. Nechceme strávit čtyři roky v opozici, protože když vidíme, kam se Praha řítí, po dalších volbách by bylo mnohem složitější město a jeho hospodaření dostat z bláta.

O připravenosti převzít vládu nad Prahou hovořila ODS už před několika lety, když se rozpadla první koalice primátorky Krnáčové. Nakonec jste ale až do voleb zůstali v opozici. Jednáte nyní s někým z koalice?
Ani já, ani kolegové nejsme příznivci jednání o takových nabídkách v zákulisí. Dáváme na každém jednání pražského zastupitelstva konkrétní návrhy ke konkrétním bodům, snažíme se na program zařadit konkrétní tisky. Uvidíme, jak se situace vyvine, zda někdo z koalice bude sdílet naší představu o vedení tohoto města.

To zní jako dost vyhýbavá odpověď. Nemáte k někomu z koalice blíže?
Je to spíše o jménech, než o stranách. Mně osobně se třeba dobře spolupracuje s Pavlem Vyhnánkem (Praha Sobě, pozn. aut.), spolupracujeme na již zmiňované politice běžných výdajů. Snaží se o vhled do problému, chce ho řešit. Relativně dobře se dělá i s radním Janem Chabrem (TOP 09, pozn. aut.), odpovědným za oblast správy městského majetku.


Zastupitelé Prahy 1 se mimořádně sejdou kvůli hazardu

7. září 2020 ve 22:43

Na základě žádosti členů zastupitelstva bylo na středu 9. září na 9:00 hodin svoláno do Galerie 1 (Štěpánská 47) mimořádné jednání Zastupitelstva MČ Praha 1. Všichni přítomní musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.

Radní Prahy 5 schválili pokračování projektu, který přispívá dětem na volnočasové aktivity

6. září 2020 ve 22:33

Na základě pozitivních ohlasů, se kterými se u obyvatel Prahy 5 setkal letní mimořádný projekt Aktivní město – příspěvky na tábory, příměstské tábory a sportovní soustředění dětí do 18 let, se radní páté městské části svým souhlasným stanoviskem rozhodli pokračovat v projektu i pro školní rok...

Další články
Nahoru