Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vedení Prahy chce umístit centrum pro uživatele drog do vestibulu metra, radnice to odmítá
Ilustrační foto: archiv MP

Vedení Prahy chce umístit centrum pro uživatele drog do vestibulu metra, radnice to odmítá

Radní Prahy 2 zaujali po seznámení se s doporučením protidrogové komise Rady hlavního města Prahy pod vedením radní pro sociální politiku a zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě). Komise navrhuje, aby kontaktní a výměnné centrum pro uživatele nealkoholových návykových látek bylo ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí směrem do Zítkových sadů u Palackého náměstí. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.  

„Se zřízením kontaktního a výměnného centra pro uživatele ve vestibulu metra rozhodně nesouhlasíme. Obyvatelé Podskalí byli často vystaveni nadměrnému hluku z náplavky a dalším jevům jako užívání alkoholu a návykových látek či rušení nočního klidu. Zřízením centra by zcela jistě došlo k dalšímu zatížení této lokality, a to si naši občané nezaslouží,“ vysvětluje postoj Prahy 2 2 její radní Michal Zuna (TOP 09), který má ve své gesci bezpečnost.

Postup Komise Rady hlavního města Prahy pro protidrogovou politiku je podle radních Prahy 2 v zásadním rozporu s postoji a koncepcí městské části. Praha 2 podle Zuny dlouhodobě podporuje prevenci i terénní péči o uživatele návykových látek.

„Vymezujeme se však proti zřízení kontaktního či výměnného centra pro uživatele nealkoholových návykových látek na svém území. Prosazujeme decentralizaci tohoto typu služeb mimo centrální městské části, které jsou sítí služeb i pohybem jejich klientů přetíženy,“ sdělil Zuna.

Požadavek na zlepšení komunikace hlavního města Prahy v oblasti protidrogové politiky a rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části byl ostatně součástí společné deklarace, kterou podepsali představitelé centrálních městských částí Praha 1, 2 a 5 již v září loňského roku. V deklaraci bylo také požadováno, aby u dlouhodobě problémových osob byla možnost vykázat je. 

Možnost samospráv vykázat z jejich území až na tři měsíce osoby, které opakovaně páchaly vybrané typy přestupků, platila mezi lety 2013 a 2017. Zanikla s novým zákonem o přestupcích. Její pokračování tehdy kritici označili za neústavní, některé obce naopak zrušení trestu kritizovaly.

Podle dřívějšího vyjádření radní Johnové představilo vedení metropole loni v srpnu městským částem návrh zahrnující vybudování sedmi nebo osmi kontaktních center. „Magistrát nemůže městské části k ničemu nutit, může ale poskytnout pomoc s realizací konkrétních záměrů – odborně i finančně," uvedla.

„Pouhou represí problém nezmizí, pouze se přesouvá. Za magistrát jsme připraveni a děláme vše, co je potřeba, ale bez vzájemné spolupráce mezi starosty a starostkami městských částí se nikam neposuneme," dodala. 


Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru