Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy chce umístit centrum pro uživatele drog do vestibulu metra, radnice to odmítá
Ilustrační foto: archiv MP

Vedení Prahy chce umístit centrum pro uživatele drog do vestibulu metra, radnice to odmítá

Radní Prahy 2 zaujali po seznámení se s doporučením protidrogové komise Rady hlavního města Prahy pod vedením radní pro sociální politiku a zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě). Komise navrhuje, aby kontaktní a výměnné centrum pro uživatele nealkoholových návykových látek bylo ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí směrem do Zítkových sadů u Palackého náměstí. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.  

„Se zřízením kontaktního a výměnného centra pro uživatele ve vestibulu metra rozhodně nesouhlasíme. Obyvatelé Podskalí byli často vystaveni nadměrnému hluku z náplavky a dalším jevům jako užívání alkoholu a návykových látek či rušení nočního klidu. Zřízením centra by zcela jistě došlo k dalšímu zatížení této lokality, a to si naši občané nezaslouží,“ vysvětluje postoj Prahy 2 2 její radní Michal Zuna (TOP 09), který má ve své gesci bezpečnost.

Postup Komise Rady hlavního města Prahy pro protidrogovou politiku je podle radních Prahy 2 v zásadním rozporu s postoji a koncepcí městské části. Praha 2 podle Zuny dlouhodobě podporuje prevenci i terénní péči o uživatele návykových látek.

„Vymezujeme se však proti zřízení kontaktního či výměnného centra pro uživatele nealkoholových návykových látek na svém území. Prosazujeme decentralizaci tohoto typu služeb mimo centrální městské části, které jsou sítí služeb i pohybem jejich klientů přetíženy,“ sdělil Zuna.

Požadavek na zlepšení komunikace hlavního města Prahy v oblasti protidrogové politiky a rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části byl ostatně součástí společné deklarace, kterou podepsali představitelé centrálních městských částí Praha 1, 2 a 5 již v září loňského roku. V deklaraci bylo také požadováno, aby u dlouhodobě problémových osob byla možnost vykázat je. 

Možnost samospráv vykázat z jejich území až na tři měsíce osoby, které opakovaně páchaly vybrané typy přestupků, platila mezi lety 2013 a 2017. Zanikla s novým zákonem o přestupcích. Její pokračování tehdy kritici označili za neústavní, některé obce naopak zrušení trestu kritizovaly.

Podle dřívějšího vyjádření radní Johnové představilo vedení metropole loni v srpnu městským částem návrh zahrnující vybudování sedmi nebo osmi kontaktních center. „Magistrát nemůže městské části k ničemu nutit, může ale poskytnout pomoc s realizací konkrétních záměrů – odborně i finančně," uvedla.

„Pouhou represí problém nezmizí, pouze se přesouvá. Za magistrát jsme připraveni a děláme vše, co je potřeba, ale bez vzájemné spolupráce mezi starosty a starostkami městských částí se nikam neposuneme," dodala. 


Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Zastupitelka Prahy 4 Sýkorová složila zastupitelský mandát, přestěhovala se

25. května 2024 v 18:11

Zastupitelka Prahy 4 Vladimíra Sýkorová (Piráti) složila zastupitelský mandát. Své rozhodnutí sdělila v pátek na mimořádném jednání zastupitelstva. Důvodem je změna trvalého bydliště, nebydlí už ve čtvrté městské části. Na její místo nastoupí náhradník za Piráty, kterým je Helena Buchtová. Podle...

Další články
Nahoru