dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Vedení Prahy chce nadále budovu pro epopej na Těšnově, vypíše architektonickou soutěž
Muchova Slovanská epopej byla do konce loňského roku vystavena v pražském Veletržním paláci. Foto: archiv

Vedení Prahy chce nadále budovu pro epopej na Těšnově, vypíše architektonickou soutěž

Praha vypíše architektonickou soutěž na podobu budovy galerie pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Budova by měla stát na Těšnově. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Návrh zadání, podklady či harmonogram by měly být hotovy do letošního září.

Kdy město budovu případně začne stavět a na kolik vyjde, není jasné. Epopej je nyní vystavena v Japonsku. Mucha ji daroval Praze s podmínkou, že pro ni vybuduje prostory, ty dosud chybí.

„Cílem je na vybraných pozemcích vystavět moderní výstavní prostor pro stálou expozici epopeje se začleněním do urbanistické struktury města. Předmětem soutěže bude vybrat a ocenit nejlepší návrh galerie na místě bývalého Denisova nádraží," píše se v dokumentu, který schválili radní.

Magistrátní odbor strategických investic dostal od radních za úkol připravit návrh zadání, podklady, harmonogram a návrh financování soutěže. Dokumenty by měli radní dostat k projednání do 1. září 2017. Zároveň Institut plánování a rozvoje má zajistit přípravu urbanistické studie na pozemek na Těšnově.

slunce-epopej-2-nahled

Praha 1 navrhuje nedaleko odtud, na konci Revoluční ulice, zlatou skleněnou oválnou galerii, ve které by také mohla Slovanská epopej sídlit.

„Já s rozhodnutím pražských radních nemám problém, myslím, že je dobře, když bude soutěž názorů a architektur. Čím bude diskuse širší a zapojí se do ní veřejnost, bude to jen dobře,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Vítám vznik nové architektury, není možné historické centrum metropole zakonzervovat. Projekt Prahy 1 u Vltavy není vázán jen na Muchovu epopej,“ dodal.


Další krátké zprávy
Nahoru