
Vedení Prahy chce memorandem podpořit novostavbu vedle hotelu Intercontinental
20. února 2024 07:45
Hotel a jeho okolí vlastní přes fond R2G podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Získali jej v roce 2019, následně představili projekt rekonstrukce hotelu a úprav jeho okolí, který počítal se zlepšením průchodnosti směrem k Vltavě, vybudováním veřejných prostranství a novostavbami komerčních ploch včetně budovy na sousedním náměstí tehdy nazývané Brandstore.
Proti budově se zdvihla vlna odporu místních obyvatel, k níž se v minulém volebním období připojily Praha 1 a magistrát, který proti územnímu rozhodnutí ke stavbě podal odvolání. Nepravomocné rozhodnutí následně zrušilo MMR, které odmítlo stanovisko o souladu záměru s územním plánem.
Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) se od té doby situace změnila zejména s ohledem na zdárný postup rekonstrukce hotelu a solidní jednání jeho majitelů.
Schválené memorandum podle něj stanovuje limity pro stavební úpravy a pravidla pro budoucí fungování veřejného prostoru na soukromém pozemku investora. Projekt bude předmětem standardního povolovacího procesu dotčenými orgány.
Trojstranná dohoda podle Hlaváčka zajistí zohlednění veřejného zájmu v rámci soukromé investice na revitalizaci části konce Pařížské třídy a náměstí Miloše Formana, jehož značná část dnes slouží jako nepřístupná střecha podzemních garáží.
Dohoda upravuje výslednou podobu prostoru, garantuje městotvorné prvky i přítomnost udržitelných technologií. Zohledňuje požadavky ze strany městských orgánů a upravuje budoucí správu celého prostoru v dlouhodobém horizontu a v zájmu obyvatel Prahy.
„Je v zájmu hlavního města, aby kultivovalo vztahy s investory, kteří přistupují k rozvoji města jako veřejnému zájmu. Memorandum se zapojením městské části je nástrojem, jak obdobný dialog strukturovat a nastavit v něm klíčové parametry pro rozvoj města, ať jde o velkorysý veřejný prostor, dostatek zeleně, parkovací místa či bezbariérový přístup,“ řekl Hlaváček.
Podpisem memoranda podle Hlaváčka nevzniká pro představitele Prahy žádný věcný ani investiční závazek, hlavní město jím především deklaruje politický souhlas se záměrem investora. Investor díky memorandu dostává jasný rámec a výhled součinnosti. Vyjadřuje jím zároveň zájem o dlouhodobou spolupráci s městem a městskou částí od přípravné fáze přes realizaci stavebních úprav až po dlouhodobý provoz lokality a péči o zachování její kvality.
„Území v samém centru města přináší celou řadu příležitostí, ale také výzev. Z postupu investorů je ale jasně patrný důsledný a citlivý přístup k významné brutalistní architektuře hotelu i revitalizaci přilehlého náměstí,“ dodal Hlaváček.
Veškeré investiční a v budoucnu také provozní náklady podle něj ponese investor, kterým je společnost WIC Prague, za kterou stojí rodinná investiční kancelář R2G investující prostředky rodin českých podnikatelů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery.
Uzavření memoranda zaskočilo vedení Prahy 1. „Uzavření memoranda je pro mě nová informace, doposud jsem ho nedostala ani k náhledu. Na jednání rady hlavního města, kde se dnes memorandum projednávalo, jsem neobdržela oficiální pozvánku. V tuto chvíli nevidím důvod k hysterii, která je kolem náměstí Miloše Formana vyvolávána. V roce 2022 se naše zastupitelstvo k věci jasně postavilo a od té doby jiné usnesení týkající se projektu nepřijalo. Tedy rozhodnutí zastupitelstva proti zastavění plochy platí. Celá záležitost bude dále diskutována v příslušných orgánech městské části,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).
Zastupitelstvo Prahy 1 plán zastavění náměstí diskutovalo již v roce 2018, kdy se usneslo, že v územním plánu může být plocha určena pro obytnou jednopodlažní budovu, která využije prvky zeleně. V roce 2020 zastupitelstvo své rozhodnutí upravilo vyjádřením, že požaduje nezastavitelnost části plochy. Následoval požadavek na nezastavitelnost plochy, na kterém se zastupitelstvo shodlo v roce 2022.
Memorandum by po pondělním schválení pražskými radními mělo být předáno i městské části. Úřad Prahy 1 nechá materiál projít standardním procesem, již v úterý 20. února bude znění memoranda diskutovat komise pro územní rozvoj Prahy 1.
„Na nejbližší zasedání zastupitelstva Prahy 1 předložím materiál k aktuální podobě projektu a k tomuto novému memorandu. Cílem je, aby se zastupitelé mohli vyjádřit i k aktuální podobě projektu,“ sdělil gesční radní Karel Grabein Procházka (ANO).
Náměstek Hlaváček dodal, že město memorandem vyjadřuje podporu přístupu investora, ale povolení stavby je mimo kompetenci samosprávy a jejího politického vedení.
Dohodu kritizuje spolek Občané Prahy 1. „Již několik let bojujeme za zachování statutu tohoto náměstí jako nezastavitelného území v památkové rezervaci," uvedl jeho předseda Tomáš Bajusz. Plánovaná budova má podle spolku sice nový název a tvar, ale má zaujímat prostor i objem obdobný tomu, který byl v minulosti úřady odmítnut.
Záměr dále kritizuje i například lídr opozičního uskupení v zastupitelstvu první městské části Praha 1 Sobě Pavel Čižinský či spolek Arnika. Podle Arniky má být stavba podle upraveného návrhu sice o patro nižší, ale půdorys se má naopak zvětšit z původních asi 425 metrů čtverečních na 515 metrů.