Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy chce jednat s Českou poštou o koupi její budovy v Jindřišské ulici
Hlavní budova České pošty stojí v Jindřišské ulici. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - (CC BY-SA 4.0)

Vedení Prahy chce jednat s Českou poštou o koupi její budovy v Jindřišské ulici

Vedení Prahy má zájem jednat s Českou poštou o koupi její hlavní budovy v Jindřišské ulici, kterou pošta plánuje kvůli úsporám prodat. Obě strany vytvoří pracovní skupinu, která bude prodej řešit. Na straně České pošty bude ještě potřeba, aby jednání podpořila dozorčí rada, sdělil ČTK radní Adam Zábranský (Piráti).

Pošta se letos kvůli špatnému hospodářskému stavu rozhodla od července zrušit v celé zemi 300 poboček, v metropoli to bude 35 ze 106 pošt. Při hledání úspor vedení pošty v minulosti uvedlo, že chce prodat i větší část budovy v centru Prahy a postavit nové sídlo ve Vysočanech. Možnost prodeje podpořil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Nedávno jsme měli jednání s vedením České pošty, kde jsme se dohodli, že zahájíme jednání o možném odkupu a vznikne pracovní skupina, které na tom bude pracovat," sdělil Zábranský.

Hlavní město bude při vyjednáváních zastupovat ředitel magistrátu Martin Kubelka. Za poštu musí podle radního vyjednávání ještě posvětit dozorčí rada firmy.

„Abychom věděli, že má smysl na tom pracovat a získali podrobné informace k nemovitosti. To by mělo proběhnout v řádu týdnů. Praha ale předběžný zájem o koupi má a vedení České pošty o tom také chce jednat," dodal Zábranský.

Ministr vnitra Rakušan, do jehož kompetencí pošta spadá, v pondělí na tiskové konferenci řekl, že se nebrání úvahám o tom, že by pošta mohla budovu prodat. Rozhodnout prý ale musí management podniku.

Sídlo je podle něj sice krásné a reprezentativní, ale nedá se před ním v podstatě zaparkovat, je těžko vytopitelné, nákladné na údržbu a zčásti prázdné a je tedy otázkou, zda jej podnik ve své ekonomické situaci skutečně potřebuje.

Rozsáhlá novorenesanční budova byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty.

Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.


Autor: ČTK

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru