Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vedení Prahy 6 požaduje k rozvoji Hradčanské územní studii
Prozatím nezastavěné území v sousedství dejvického nádraží. Foto: Jan Puci

Vedení Prahy 6 požaduje k rozvoji Hradčanské územní studii

Praha 6 odmítla změnu územního plánu s tím, že po hlavním městě požaduje, aby vypracovalo podkladovou územní studii k plánovanému rozvoji Hradčanské. Podle městské části by mělo být jednoznačné, že v lokalitě má vzniknout odpovídající občanská vybavenost, dostatečné množství zeleně a veřejné instituce celoměstského významu. Shodli se na tom radní Prahy 6 na svém mimořádném jednání. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí radnice Jiří Hannich.

Budoucí výstavba na Hradčanské se týká pozemků mezi železnicí a ulicí Milady Horákové. „Dlouhodobě rozvoj Hradčanské podporujeme, chceme si však pohlídat, jak bude v budoucnu vypadat. Rádi bychom, aby se k rozvoji tohoto místa přistupovalo komplexně a čitelně, tj. aby městská část i veřejnost věděly, co zde vznikne a mohly se vyjádřit ke konkrétním návrhům,“ sdělil starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

„Význam Hradčanské poroste, a to mimo jiné vybudováním vlakového spojení na letiště. Náš zájem je, aby se z ní stala opravdu moderní, kultivovaná a veřejně vybavená čtvrť, která z urbanistického hlediska přirozeně naváže na Dejvice a Bubeneč,“ pokračoval.  

Radní městské části se shodli na tom, že by hlavní město – jakožto pořizovatel změn – mělo vypracovat územní studii, která bude následně sloužit jako podklad pro změnu územního plánu. Studie, na jejímž zadání a následném projednávání se chce Praha 6 podílet, musí podle usnesení radních dostatečně dokumentovat důvody požadované změny územního plánu a její dopady na dané území.

„Chceme, aby hlavní město i investoři hráli s Prahou 6 otevřenou hru a my mohli relevantně ovlivnit, jak bude území vzdálené tři sta metrů od Pražského hradu vypadat. Proto požadujeme nové projednání změny územního plánu až po vzniku územní studie,“ řekl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Václav Kožený (ODS).

Jednou z priorit městské části podle Hannicha je, aby na Hradčanské vznikla kvalitní veřejná prostranství a občanská vybavenost. „Praha 6 má dlouhodobě napjaté kapacity ve školství. Proto bychom rozvoje Hradčanské rádi využili k tomu, aby se zde vznikla nová školská budova,“ uvedla místostarostka Prahy 6 pro školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Na Hradčanské se kříží metro, tramvaje a do budoucna bude posílena funkce příměstské dopravy vybudováním elektrifikované dráhy spojující Masarykovo nádraží spolu s Kladnem. Proto radní podporují, aby v místě byla vybudována i veřejná vybavenost celoměstského významu: například budova národní knihovny, soud nebo finanční úřad.

Městská část zároveň namítá, že v rámci projednávání aktuální změny územního plánu dosud nebyly dostatečně odůvodněny a obhájeny změny ohledně míry využití území.

„Stávající návrh změny totiž výrazně redukuje koeficient zeleně v území a potenciálně umožňuje výstavbu, jejíž výšková hladina by výrazně převyšovala kontext navazující zástavby Bubenče a Dejvic," uvedl Petr Palacký (Zelení), radní Prahy 6 pro životní prostředí a klima.

„Stanovisko městské části Praha 6 ohledně transformace ploch v okolí Hradčanské bude postoupeno pořizovateli změn, tedy Magistrátu hlavního města Prahy,“ dodal Hannich.


Autoři: Hla, TZ

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru