Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vedení Prahy 6 požaduje k rozvoji Hradčanské územní studii
Prozatím nezastavěné území v sousedství dejvického nádraží. Foto: Jan Puci

Vedení Prahy 6 požaduje k rozvoji Hradčanské územní studii

Praha 6 odmítla změnu územního plánu s tím, že po hlavním městě požaduje, aby vypracovalo podkladovou územní studii k plánovanému rozvoji Hradčanské. Podle městské části by mělo být jednoznačné, že v lokalitě má vzniknout odpovídající občanská vybavenost, dostatečné množství zeleně a veřejné instituce celoměstského významu. Shodli se na tom radní Prahy 6 na svém mimořádném jednání. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí radnice Jiří Hannich.

Budoucí výstavba na Hradčanské se týká pozemků mezi železnicí a ulicí Milady Horákové. „Dlouhodobě rozvoj Hradčanské podporujeme, chceme si však pohlídat, jak bude v budoucnu vypadat. Rádi bychom, aby se k rozvoji tohoto místa přistupovalo komplexně a čitelně, tj. aby městská část i veřejnost věděly, co zde vznikne a mohly se vyjádřit ke konkrétním návrhům,“ sdělil starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

„Význam Hradčanské poroste, a to mimo jiné vybudováním vlakového spojení na letiště. Náš zájem je, aby se z ní stala opravdu moderní, kultivovaná a veřejně vybavená čtvrť, která z urbanistického hlediska přirozeně naváže na Dejvice a Bubeneč,“ pokračoval.  

Radní městské části se shodli na tom, že by hlavní město – jakožto pořizovatel změn – mělo vypracovat územní studii, která bude následně sloužit jako podklad pro změnu územního plánu. Studie, na jejímž zadání a následném projednávání se chce Praha 6 podílet, musí podle usnesení radních dostatečně dokumentovat důvody požadované změny územního plánu a její dopady na dané území.

„Chceme, aby hlavní město i investoři hráli s Prahou 6 otevřenou hru a my mohli relevantně ovlivnit, jak bude území vzdálené tři sta metrů od Pražského hradu vypadat. Proto požadujeme nové projednání změny územního plánu až po vzniku územní studie,“ řekl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Václav Kožený (ODS).

Jednou z priorit městské části podle Hannicha je, aby na Hradčanské vznikla kvalitní veřejná prostranství a občanská vybavenost. „Praha 6 má dlouhodobě napjaté kapacity ve školství. Proto bychom rozvoje Hradčanské rádi využili k tomu, aby se zde vznikla nová školská budova,“ uvedla místostarostka Prahy 6 pro školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Na Hradčanské se kříží metro, tramvaje a do budoucna bude posílena funkce příměstské dopravy vybudováním elektrifikované dráhy spojující Masarykovo nádraží spolu s Kladnem. Proto radní podporují, aby v místě byla vybudována i veřejná vybavenost celoměstského významu: například budova národní knihovny, soud nebo finanční úřad.

Městská část zároveň namítá, že v rámci projednávání aktuální změny územního plánu dosud nebyly dostatečně odůvodněny a obhájeny změny ohledně míry využití území.

„Stávající návrh změny totiž výrazně redukuje koeficient zeleně v území a potenciálně umožňuje výstavbu, jejíž výšková hladina by výrazně převyšovala kontext navazující zástavby Bubenče a Dejvic," uvedl Petr Palacký (Zelení), radní Prahy 6 pro životní prostředí a klima.

„Stanovisko městské části Praha 6 ohledně transformace ploch v okolí Hradčanské bude postoupeno pořizovateli změn, tedy Magistrátu hlavního města Prahy,“ dodal Hannich.


Autoři: Hla, TZ

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru