Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vedení Prahy 4 odmítá podobu Ekorezidence Braník, napadne proto rozhodnutí úřadu
Vizualizace projektu Ekorezidence Braník. Zdroj: Ekospol

Vedení Prahy 4 odmítá podobu Ekorezidence Braník, napadne proto rozhodnutí úřadu

Současné vedení Prahy 4 se opakovaně staví proti podobě developerského projektu Ekorezidence Braník. Podle představitelů městské části je urbanisticky nevhodný, ztíží využitelnost okolních pozemků a zhorší dopravu v ulicích starého Braníku. Firma Ekospol kritiku odmítá, podle ní se jedná o zdržování, které přispívá k nedostatku bytů v metropoli.

Ekorezidenci mezi Bezovou ulicí, Jižní spojkou a Kunratickým potokem povolil stavební úřad Prahy 4, projekt tak už od dubna má vydané společné územní a stavební povolení. Proti tomu vedení radnice podalo námitky, které poukazovaly zejména na „nevhodný urbanismus, ztížení využitelnosti navazujících pozemků a nevratné zhoršení dopravní situace v ulicích starého Braníka.“ Stavební úřad tyto námitky shledal jako nedůvodné.

„S tím nemůžeme souhlasit, a proto městská část využije své zákonné možnosti a proti vydanému rozhodnutí podá odvolání k nadřízenému orgánu,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Prahy 4 Patrik Opa (ODS).

„Jsem přesvědčen, že tento stavební záměr může být pro Braník skutečně škodlivý, a věřím, že o tom v odvolacím řízení přesvědčíme i magistrát,“ pokračoval.

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec odmítl všechny námitky Prahy 4. „Námitka na nevhodný urbanismus je jen laickým názorem některých politiků z vedení městské části Praha 4 a vůbec není relevantní. Architekturu a urbanismus vytvářeli renomovaní architekti,“ sdělil.

Stejně nedůvodná je podle něj i námitka na zhoršení dopravní situace. „K projektu byla vypracována dopravní studie, kde nezávislí odborníci tuto námitku vyvrátili. Kompetentním orgánem pro posuzování dopravní situace je Policie ČR a Odbor dopravy. Oba tyto orgány státní správy vydaly k projektu souhlasné stanovisko,“ sdělil Korec.

Podle radnice investor záměr vybudovat obytný soubor nekonzultoval s městskou částí ani s místními obyvateli. „Až po výzvě městské části představil svůj projekt na jednání komise pro územní rozvoj a následně i na setkání s obyvateli v Braníku. Bohužel až v době, kdy již byla kompletní dokumentace předána na stavební úřad k projednání," uvedl v tiskové zprávě Praha 4. Připomínky a požadavky městské části a obyvatel na úpravu záměru prý zůstaly bez odezvy.

„Záměr stavby není v souladu s požadavkem stavebního zákona na dosažení udržitelného rozvoje území. Nevyhovující je prostorové uspořádání jednotlivých budov, které půdorysem ani orientací nenavazují na dosavadní zástavbu v této části Braníka,“ sdělil radní Opa.

Podle Korce jde o subjektivní tvrzení, která nejsou doložena žádnými důkazy. „Tvrzení, že záměr není v souladu s požadavky stavebního zákona na dosažení udržitelného rozvoje, je zcela nesmyslný, a proto byl stavebním úřadem zamítnutý,“ sdělil ředitel Ekospolu.

Městská část uvedla, že výstavba, která počítá s 289 bytovými jednotkami pro nové residenty, plánuje pouze 173 parkovacích stání. Tedy skoro 40 procent bytů bude bez nároku na vlastní parkování.

„V projektu není plánováno pouze 173 parkovacích stání, ale dalších 14 stání pro návštěvníky. K dispozici budou také další parkovací místa na stávajícím parkovišti, které je v majetku Ekospolu. Počet parkovacích stání je zcela v souladu s pražskými stavebními předpisy,“ reagoval Korec.

Jak uvedlo už dříve občanské sdružení Náš Braník na svém webu, „tento projekt je problematický, zatíží výrazně prostředí naší čtvrti a naprosto nebere v úvahu infrastrukturní důsledky výstavby.“

Podle Korce zdržování výstavby přispívá k tomu, že bytů je v Praze velký nedostatek, a to způsobuje nárůst jejich ceny. Již dříve serveru Pražský patriot v souvislosti s Ekorezidencí Braník napsal, že veřejnost se mohla s projektem seznámit minimálně dvakrát. Jednou při jednání komise městské části, které bylo veřejné, podruhé při veřejném jednání, kterého se účastnilo několik desítek lidí.


Participace k budoucí podobě Jarovské třídy odstartovala

Dnes v 09:46

Veřejnost má šanci ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy. V Malešické ulici je až do 25. června umístěn informační kontejner. Online dotazníkové šetření probíhá do 11. července.

Web Praha školská bude informovat o vzdělávání v Praze

Dnes v 08:51

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. 

Veřejnost se vyjadřovala k vybudování parku Na Pláni

Včera ve 20:43

V úterý 15. června v 17 hodin proběhla na on-line prezentace „Vybudování parku Na Pláni“.

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Košíře a Motol?

Včera v 08:05

Debata se zástupci radnice v ZŠ Weberova v Praze 5 ve čtvrtek 17. června od 17 hodin na téma co čeká Košíře a Motol v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují?

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

15. června 2021 v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

15. června 2021 v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

15. června 2021 v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

15. června 2021 v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru