Dnes Úterý - prehanky-snih -1°C
Zítra Středa - polojasno -2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vedení Prahy 4 kritizuje chystanou výstavbu v Braníku, developer nehodlá bytový projekt měnit
Vizualizace projektu Ekorezidence Braník. Zdroj: Ekospol

Vedení Prahy 4 kritizuje chystanou výstavbu v Braníku, developer nehodlá bytový projekt měnit

Současné vedení Prahy 4 nesouhlasí se záměrem výstavby souboru pěti bytových domů s bezmála třemi sty bytovými jednotkami v branickém ohybu Jižní spojky. Investor Ekorezidence Braník, developerská společnost Ekospol, veškeré výtky odmítá. Navíc tvrdí, že s nimi přicházejí politici pozdě. V projektu nehodlá nic měnit.

Vedení městské části má k projektu několik výtek, kvůli kterými s ním nesouhlasí. Upozorňuje například na údajně nevyřešenou dopravu. „Příjezd k domům má zajistit pouze dosavadní komunikace Bezová. Není vyřešený očekávaný nárůst dopravy na přilehlé komunikace či potřebný rozsah parkování pro nové obyvatele. Na téměř tři sta bytů totiž bude mít Ekorezidence asi jen sto sedmdesát parkovacích míst,“ uvedla v tiskové zprávě Praha 4, která obává i celkového snížení prostupnosti území pro obyvatele v této části Braníka.

„Vyjádření, že dopravní řešení není dostačující, je demagogické a nepravdivé. Vedení městské části není kompetentní posuzovat dopravní řešení. Doprava bude řešena tak, jak byla námi navržena, prověřena studií a schválena odborem životního prostředí a dopravy Úřadu MČ Praha 4. Ten jediný je kompetentní rozhodovat v oblasti dopravy. Pouze jeho stanovisko podložené odbornými argumenty je závazné, ne ničím nepodložené domněnky a pocity vedení městské části,“ reagoval generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.

„Společnost Ekospol chce zastavět tuto lokalitu bez ohledu na její obyvatele. Nevyhovující je prostorové uspořádání jednotlivých budov, které půdorysem ani orientací nenavazují na současnou zástavbu v této části Braníka. Ekospol dále otevřeně nerespektuje kompoziční osy a průhledy z Branického náměstí,“ uvedl Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj a výstavbu. Záměr stavby podle něj není v souladu s požadavkem stavebního zákona na dosažení udržitelného rozvoje území.

Podle Korce je Opovo tvrzení nepravdivé a v rozporu se stanoviskem magistrátního Odboru územního rozvoje. Vedení městské části prý hledá jen záminky pro to, aby projekt blokovalo. „Otevírat tuto otázku poté, co investor představí svůj záměr zpracovaný v souladu s územním plánem, není seriózní a zodpovědný přístup. Je typickým příkladem toho, proč se Praha potýká s nedostatkem bytů,“ řekl Korec. Připomněl, že o bytové výstavě v lokalitě rozhodli politici v minulosti při schvalování územního plánu.

Odmítl také tvrzení, že navrhované budovy nenavazují na současnou zástavbu. „Lokalita v současnosti na žádnou zástavbu nenavazuje. Pouze v nejbližším okolí stojí vysoká mnohopatrová kancelářská budova, na kterou jsme opravdu navazovat nechtěli, takže argument o nenavazování našeho projektu na stávající zástavbu je zcela nesmyslný,“ reagoval Korec.

Vedení „čtyřky“ se nelíbí ani umístění stavby a její urbanistický a architektonický ráz. Dořešena prý rovněž není ani potřebná občanská vybavenost této lokality. „Stížnosti a obavy ze strany obyvatel Braníku dobře chápeme. Byli jsme společností Ekospol postaveni před hotovou věc. S jejím záměrem jsme se, stejně jako místní obyvatelé, měli možnost seznámit až na poslední chvíli. Poté, co jsme viděli projekt, chápeme proč. Nyní čekáme na stanovisko developera, podle kterého budeme postupovat dále," dodal radní Prahy 4 Patrik Opa.

„Příprava rezidenčního projektu probíhá mnoho let. Současné vedení městské části, které nastoupilo teprve letos na jaře, tak nebylo na jeho začátku. Proto je jasné, že neznají dobře celou jeho historii. Jinak by nemohli tvrdit takové věci, které nejsou v souladu se skutečností. Zodpovědný investor proto nemůže po každých volbách přepracovávat každý projekt tak, jak si přeje nová politická reprezentace,“ reagoval generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Veřejnost se podle něj mohla s projektem seznámit minimálně dvakrát. Jednou při jednání komise městské části, které bylo veřejné, podruhé při veřejném jednání, kterého se účastnilo několik desítek lidí. „Současný postoj a související kroky vedení městské části vnímáme jako vytváření nepřípustného tlaku na stavební úřad, který je ze zákona nezávislý a musí rozhodovat na základě odborných podkladů. Žádné změny v připraveném projektu neplánujeme,“ dodal.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Dnes ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Dnes v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Dnes v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru